banner461
banner195

15 belediye başkan adayları açıklanıyor Nevşehir Yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Erdoğan'ın 11 ilin daha belediye başkan adaylarını açıklaması bekleniyor...

 15 belediye başkan adayları açıklanıyor Nevşehir Yok
03 Aralık 2013 Salı 12:14

banner143
banner134

 Konuşmasına 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü hatırlatarak başlayan Başbakan Erdoğan, her insanın farklı yaratıldığını, standart bir insan tanımı yapmanın mümkün olmadığını söyledi. 

Erdoğan, insanların etnik durumlarından dolayı farklı bakmak nasıl faşizm ise, insanları engellerinden dolayı da ayrıştırmak faşizmin bir örneğidir, dedi. 
İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: 
ENGELLİ VATANDAŞLARA ÖZEL MUAMELE
-İnsanlara derilerinin renginden, ekonomik durumlarından, dillerinden dolayı farklı bakmak ne kadar faşistlikse, engellerden dolayı farklı bakmak da okadar faşizmdir, ayrımcılıktır.
-Kadın ve erkek arasındaki ayrımcılık insani değerlere aykırı olduğu kadar İslami değerlere de aykırıdır. Özel eğitim kurumlarında engelli öğrenci sayısı 53 bin kişiydi şimdi ise bu rakam 231 bine ulaştı. 
-Engelliden öğretmen olmaz diyorlardı ama biz bunu da yıktık ve engelli vatandaşlarımızı öğretmen yaptık. 
-2005 yılında ilk engelli kanunu biz yaptık. 2013'de yasa ve mevzuattaki engelli kardeşlerimizi rahatsız eden ifadeleri çıkardık.
-Eğitimlerine özel önem verdik. Birilerinin bu işlerde nasıl istismar yaptığını ortaya koymamız lazım. 11 yıl önce 30 engelliye bir bakım elemanı düşerken şimdi 6 kişiye bir bakım elemanı düşüyor. 
2002'DE BİR ENGELLİ AYDA 24 LİRA MAAŞ ALIYORDU
-2002'de bir engelli kardeşimiz 24 lira. Yanlış duymadınız ayda 24 lira maaş alıyordu. Şu anda engellilik durumuna göre 564-725 lira arasında ödeme yapıyoruz.
-Engelli kardeşlerimizin bazılarının bakımının sabır istediğini biliyoruz. Bunun için evde bakım aylığı uygulaması başlattık. Ailelere 403 lira ödemeye başladık. Şu anda 703 lira ödüyoruz.
EKONOMİDE İKİ REKOR
-TİM 2013 kasım ayı ihracat yüzde 8 oranında artarak 13 milyar 980 milyon lira olarak açıklandı. Türkiye aylık bazda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Aralık ayında yıllık ihracatta gerileme kaydetmeyen bir ülke olacak.
-Merkez Bankası döviz rezervinde de rekor kırdık.  2002 yılında 27,5 milyar dolar olarak almıştık. Döviz rezervimiz bu yılın Mart ayında 136 milyar dolara ulaşarak tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Şu anda ise merkez bankası döviz rezervimiz 135 milyar doları aşarak, 135 milyar 328 milyon dolara ulaştı. Bu rakam tüm zamanların en yüksek rakamı.
-Yeni çıkardığımız bir kanuna da halkımızın dikkatlerini çekmek istiyorum. Evet, 28 Kasım Perşembe günü Tüketici Kanunu Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunla, vatandaşımızın haklarını daha geniş koruma altına alıyor, hak arama yollarını da genişletiyoruz.
-Tüketicilerin haklarını aramaları için mahkemeye gitmelerine gerek bırakmayacak mekanizmalar oluşturulan bu kanun da ülkemize hayırlı olsun diyorum.
YEREL SEÇİMLER
-Şu ana kadar 32 ilimizin belediye başkan adaylarını açıkladık. 15 şehrimizin daha adayını açıklayacağız. 

Şuana kadar 32 şehrin belediye başkan adayları açıklandı.Bugünde 15 Belediye Başkan adayları açıklanacak.

Sonrada Başbakan Erdoğan Perşembe günü İstanbul da aday açıklanacak.Nevşehir AK Parti Belediye Başkan adayını perşembe günü açıklaması bekleniyor.
Ayrıntı devam edecek...


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.