banner461
banner195

35 Yıl Öncesi 12 Eylül Döneminde Nevşehir !

Bundan tam 35 yıl geriye gidiyor Ve 1980 yılı Nevşehir’ine dönüyoruz…Sağ-Sol kavgası ile tam anlamıyla huzursuz iç karışıklıklar yaşayan bir Türkiye ve o karanlık dönemde Nevşehir’den ibretlik görüntüleri fotoğraflarıyla FİB Haber’de…

35 Yıl Öncesi 12 Eylül Döneminde Nevşehir !
12 Eylül 2015 Cumartesi 02:17

banner143
12 Eylül Döneminde Nevşehir/1980
İlgili Galeriye Git
banner134
Bundan tam 35 yıl geriye gidiyor Ve 1980 yılı Nevşehir’ine dönüyoruz…Sağ-Sol kavgası ile tam anlamıyla huzursuz iç karışıklıklar yaşayan bir Türkiye ve o karanlık dönemde Nevşehir’den ibretlik görüntüleri fotoğraflarıyla FİB Haber’de…

Dönemin Başbakanı Merhum Bülent Ecevit, Beraberinde Deniz Baykal'la beraber geldiği Nevşehir de ki bir cenazeye katılışı ve yaşanılan büyük olayların görüntülerini FİB Haber Merkezi arşivlerinden sizlerle paylaşıyoruz…


17 Haziran 1980 günü eski CHP Nevşehir Milletvekili ve zamanın CHP İl Başkanı Avukat Mehmet Zeki Tekiner cinayete kurban giderek hayatını kaybeder. Cenazesine katılan isimler dönemin Başbakanı Rahmetli Bülent Ecevit bugünün siyasetinin tanınan ismi Deniz Baykal...

Şimdi Malum çevrelerce Türkiyede iç savaş isteniyor 


Terör örgütü maşaları ve hainler dış mihraklarla birlikte tam 35 yıl öncesi bugün oynadığı oyunu tekrar raflarından çıkardı ve Dün Sağcı - Solcu diye kışkırtarak bölmeye çalıştığı ülkemizi şimdi pkk terör örgütünü kukla olarak kullanarak Kürt Türk üzerinde oyun oynamaya çalışıyor.

Açıkası Türkiye'yi bölmek parçalamak ve Büyümesini gelişmesini istemeyen malum hain terör örgütü ve malum dış çevreler Türk - Kürt , Sağcı - Solcu , Alevi - Sünni diyerek hain planlarını vizyona sokmaya çalışıyor.

Ama çok şükür Nasıl ki CHP'lisi MHP'lisi şimdi kol kola yürüyor ve kardeşçe demokratik olarak siyasetini yapıyorsa tarihten ders alıp onca acıyı yaşayan bu aziz milletimiz cennet vatanında birlikte kardeşçe yaşamaya devam edecek bu oyunlara asla fırsat vermeyeceklerdir. Son sözü her zaman Milletimiz vermiştir ve Milli İrade her zaman Türk Kürt kardeştir ayrım yapan karleştir sloganlarıyla her kesimden vatandaşımız ellerinde Bayraklarıyla yürüyor. Dosta düşmana bunu gösteriyor.

Allah bir daha o dönemleri yaşatmasın.İşte Geçmişten bir tarih 

17 Haziran 1980 sıcak bir yaz günü Nevşehir den hiç görmediğiniz o görüntüler ilk kez FİB Haber.Com da...

Gelin o tarihe gidelim ve Dönemin CHP Genel Başkanı Merhum Bülent Ecevit'in o tarihi konuşmasını hatırlayalım.

SUİKAST ANI

Nevşehir'in yetiştirdiği önemli Siyasilerimizden Değerli hukukçu hemeşhrimiz Av. Mehmet Zeki Tekiner, 11 Şubat 1980 tarihinde evinin bahçesinde uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtulmasından 4 ay kadar sonra, 17 Haziran 1980 sabahı Ürgüp’e gitmek üzere yola çıkar. Bu sırada takip edildiklerini fark eden taksi şoförü Tekiner’i uyarır ve yöreyi iyi bilmesi sayesinde izlerini kaybettirirler. Öğleden sonra Nevşehir’e dönen Tekiner saat beş sularında CHP Nevşehir Merkez İlçe Yöneticisi olan ve aynı zamanda bir bakkal dükkânı işleten Yavuz Yükselbaba’nın dükkânına gider.

SİVİL POLİS TETİKÇİLERE MÜDAHALE ETMEDİ

Dükkânda o sırada üç arkadaşının yanı sıra dokuz ve on beş yaşında iki de çocuk vardır. Dükkânın en arka tarafına oturan Tekiner arkadaşlarıyla sohbete başlar. Yakındaki kahvehaneden çay istenir ancak her zamankinin aksine birkaç kez istenen çay bir türlü gelmez. Bu esnada içeri iki kişi girer ve dükkân sahibi Yavuz Yükselbaba’ya “Sigara” diye bağırarak silahlarını çıkarır. Tetikçilerden Mehmet Onur Miman Tekiner’e ateş ederken, diğer tetikçi Uğur Coşkun olaya müdahale etmek isteyen Yükselbaba’nın başına iki, göğsüne bir el ateş eder. Oturmakta olan Tekiner’in ilk kurşun göğsüne isabet eder, yere düşmesinin ardından her iki bacağına ve kasığına olmak üzere üç isabet daha alır. Yavuz Yükselbaba o anda hayatını kaybeder. Ellerinde silahlarıyla şehir merkezinde bulunan bakkal dükkânından çıkan tetikçiler yürüyerek olay yerinden uzaklaşırlar. Caddede bulunan kalabalığın içinde olan ve Tekiner’i hastaneye götüren tanık, olay sırasında bir sivil polisin de orada olduğunu ve olayı izlediğini söyleyecektir. Gerek sözü edilen sivil polis gerekse olaya tanıklık eden kalabalık arasından kimse tetikçilere müdahale etmez. Olay ikisi çocuk dört kişinin gözleri önünde gerçekleşir. Yaralı olan Tekiner yürüyerek dükkândan çıkar ve sözü edilen tanık tarafından Nevşehir Devlet Hastanesi’ne götürülür. 


HASTANEDE SADECE JİNEKOLOG VARDI

Tekiner, “Dikkatli ol, ölmediğimi anlarlarsa takip ederler ve yine gelirler. Bunlar beni ilk vuran kişiler” diyerek tanığı uyarır. Hastaneye vardıklarında üst kata yürüyerek çıkar ve sedyeye yatar. Günlerden salıdır, hafta içi ve saat 18:00 olmasına karşın hastanede genel cerrah yoktur ve Tekiner’e ilk müdahaleyi bir kadın doğum doktoru yapar. Ancak Mehmet Zeki Tekiner, vücuduna isabet eden dört kurşundan bir tanesinin kalbine denk gelmesi ve aşırı kan kaybetmesi nedeniyle kurtarılamaz.

TEKİNER’İ KORURKEN HAYATINI KAYBEDEN BAKKAL YÜKSELBABA

Nevşehir Şehir merkezinde olmalarına ve civarda sürekli polis bulunmasına rağmen o gün olayın gerçekleştiği bakkal dükkânına polis çok geç gelir. Olayın 9 yaşındaki görgü tanığı, amcası Yavuz Yükselbaba’nın kanlar içindeki cesedinin uzun süre, üzeri bile örtülmeden yerde beklediğine ve kim olduğu bilinmeyen sivil bir aracın gelerek cesedi battaniyeye sararak götürdüğüne şahit olur.

Olay günü Nevşehir emniyetindeki bir başkomiser, polis ekibini “yanlış” yönlendirir, tetikçilerin aslında gittikleri yönün aksine, tam ters yöne, Göre yoluna kaçtıkları bilgisini verir. Tetikçiler dört gün şehir merkezinde kiraladıkları evde saklanır daha sonra arabayla alınarak Kayseri’ye kaçırılır.

100’ÜN ÜZERİNDE MİLLETVEKİLİ VE SENATÖR CENAZEDEYDİ

Cenazesi 18 Haziran 1980 günü, Tekiner ve Yükselbaba’nın cenaze namazları Nevşehir Kurşunlu Cami’de kılınacak, Yükselbaba Nevşehir’de defnedilecek ve Tekiner’in naaşı Meclis Töreni yapılmak ve Ankara’da defnedilmek üzere yola çıkarılacaktır. O gün CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve 100’ün üzerinde milletvekili ve senatör cenaze için Nevşehir’e gelir ve CHP örgütü tarafından İçişleri Bakanlığı’na bir gün öncesinden cenaze törenine katılım ile ilgili bilgi verilir. Nevşehir’e gelen konvoy şehre girer girmez otobüslere doğru sözlü saldırılar ve ardından bir taş yağmuru başlar. Otobüslerin camları kırılmış ancak kimse olaylara müdahale etmemiştir. Otobüsler bu halde cenazeleri almak üzere hastanenin önüne gelir, bekleyen kalabalığa Genel Başkan Bülent Ecevit bir konuşma yapar. Ecevit konuşmasında tüm Nevşehirlilere başsağlığı diler ve Zeki Tekiner’in; Türk halkının mutluluğu uğrunda, barış uğrunda, özgürlük uğrunda verdiği mücadeleden yıldırmak isteyenlerin saldırısına uğradığını belirtir.


Ecevit, “Ulusun bir bölümünü düşman ilan edenler, kendi ulusunun insanlarını öldürtenler bu ulusun dostları olamazlar… Biz ölülerimizin başında bile kinden, intikamdan söz etmeyiz. Yüreğimiz kanasa da ağlarken kimseye düşmanlık gütmeyiz. En yaslı günümüzde de düşmanlıkların kurbanı olan sevgili arkadaşlarımızın cenazeleri başında da ancak dostluk çağrısında, sevgi çağrısında bulunuruz. Çünkü biz insan severiz. Çünkü biz Türk ulusunu severiz...” der.


Ecevit’in konuşmasının sona ermesinden sonra cenazeler, cenaze namazının kılınması için camiye götürülmek üzere omuzlara alınır. Kortej, Cumhuriyet Caddesi’ne çıktığında, ara sokakta hakaret ve nefret dolu sloganlar atan 50-60 kişilik bir grupla karşılaşır. Grubun bulunduğu sokağın tam karşısında, inşaat halinde olan yedi katlı bir binadan ve onun karşısındaki TEK binasının çatısından cenaze konvoyuna otomatik silahlarla çapraz ateş açılır, bir yandan da taşlı sopalı saldırı yeniden başlar. Beşi milletvekili olmak üzere dokuz kişi yaralanır. 


Çatışma sırasında Muş Milletvekili Burhan Garip Şavlı kalçasından ve Gençlik Kolları Genel Sekreteri Mustafa Kemal Tekin ayağından kurşunla, milletvekillerinden Burhan Ecemiş, Hayri Mumcuoğlu ve Mukbil Abay taş ve darp sonucu yaralanır, Yücel Akıncı ise sırtına aldığı darbe sonucu omuru kırılarak bir çukura atılır.

O güne tanıklık edenler, infial sırasında cenazenin acısını daha da derinleştiren bir başka tabloyla karşı karşıya gelirler. Tekiner’in Türk Bayrağı’na sarılı naşı, 20 dakika kadar yerde kalır ve çapraz ateşe tutulan tabuta 13 kurşun isabet eder. Tekiner, 18 Haziran günü tekrar tekrar öldürülür. Ecevit gördüğü manzara karşısında bağırır: “Vurun, beni de vurun kalleşler.”


AKŞAM SAATLERİ OLMASINA KARŞIN HASTANEDE SADECE DİŞ HEKİMİ VARDI

Saldırılar sırasında yaralananlar Nevşehir Devlet Hastanesi’ne götürüldüğünde hastanede hafta içi ve öğle saatleri olmasına karşın, diş hekimi haricinde doktor bulunamaz. Bunun üzerine yaralılar bir araca bindirilerek Ankara’ya gönderilmek istenir, şehrin çıkışında yaralıları taşıyan araca da taşlı saldırılar devam eder.

Ecevit olayları anlatmak ve Başbakanı aramak üzere vilayete geldiğinde telefonların da çalışmadığı görülür. Anlaşılan, Nevşehir’in diğer kentlerle bağlantısı tamamen kesilmiştir. Bir süre sonra telefon hattı açılır, ancak bu kez de Başbakan Ankara’da bir türlü bulunamaz. Ecevit, Başbakan Demirel’in özel kalem müdürüne Nevşehir’de can güvenliği olmadığını, beş milletvekilinin yaralandığını ve buraya yeterli devlet desteği gelmeden Nevşehir’i terk etmeyeceğini bildirir. Bir saat geçmesine karşın Başbakanlık’tan bir haber gelmeyince Ecevit, Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’i arar ve bu görüşme sonrasında Kayseri Hava İndirme Tugayı’ndan 500 komando Nevşehir’e gönderilir.

ECEVİT: “DEVLET NEVŞEHİR’DE İNŞA EDİLENE KADAR BURADAYIZ”

Aradan bir buçuk saat geçtikten sonra Başbakan Ankara’da bulunabilir ve Ecevit mevcut durumu kendisine aktarır. Telefonu alan Nevşehir Valisi ise olayların abartıldığını söyleyince Ecevit tekrar telefonu alıp, valinin bu teşhisleriyle burada can güvenliğinin sağlanamayacağını belirtir. Başbakan’a “Nevşehir’de devlet yoktur. Buradaki Vali asayişi sağlayamamaktadır. Nevşehir’den devletin inşası sağlanana kadar ben CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve milletvekillerim Nevşehir’i terketmeyeceğiz” çıkışını yapmıştır.

Bu sırada bir grup partili camiye giderek cenaze namazlarının kılınmasını sağlar. Yavuz Yükselbaba defnedildikten ve şehirde güvenlik sağlandıktan sonra milletvekilleriyle birlikte Tekiner’in ailesi saat 19.20’de Nevşehir’den ayrılır. Civar illerden cenazeye katılanlar geri dönmek için garaja gittiklerinde otobüs bulamaz, otobüs sahiplerinin tehdit edilerek halkı taşımaları engellenir. 

ZEKİ TEKİNER'İN 35. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Tüm bu olayların ardından Nevşehir Emniyet Müdürü Haydar Tek 17 kişinin yakalandığını duyurur ancak yakalanan kişilerin Ordu’dan çalışmak için gelen mevsimlik işçiler olduğu anlaşılır. Gerçek, polisin hiçbir şekilde araştırma yapmadığı ve belki de suçluları koruduğunu göstermektedir.

 Ecevit'in o konuşması:


19 Haziran 1980’de Mehmet Zeki Tekiner’in cenazesi için ilk tören yoğun güvenlik önlemleri altında Ankara’da CHP Genel Merkezi’nin önünde saat 10.30’da yapılır. Çevre Sokak’tan Cinnah Caddesi’ne kadar hınca hınç dolu olan partililere Ecevit burada da bir konuşma yapar:

“Nevşehir CHP İl Başkanı değerli ve yürekli arkadaşımız Zeki Tekiner’i yitirmiş bulunuyoruz. Kendisi uzun yıllar, bir CHP’li olarak, Kurucu Meclis üyesi olarak, Milletvekili olarak, İl Başkanı olarak Türkiye’de özgürlüğün yaşaması, demokrasinin güçlenmesi ve ülkemize barış gelmesi için mücadele verdi. Ve bunlar uğrunda sonunda Zeki Tekiner canını verdi. Allahtan kendisine rahmet dilerim. Zeki Tekiner’i öldürenler, bir anayı evladından yoksun bıraktılar, bir anayı da eşinden yoksun bıraktılar, üç küçük yavruyu babalarından yoksun bıraktılar. Ailelerini, bir aileyi değerli evlatlarından yoksun bıraktılar. Nevşehirlileri ise kendilerinin özgürlüğü için, insanca yaşamak hakkı için ve Nevşehirlilerin, Türk halkının can güvenliği için uğraş veren yürekli bir hemşerilerinden ayırdılar. Zeki Tekinerimizi ve onun değerli mücadele arkadaşı, partili arkadaşı, partili arkadaşımız Yavuz Yükselbaba’yı da öldürdüler. Onları öldürenlerle birlik olanlar dün, cenazelerin kaldırılmasına bile engel olmak istediler. Türk bayrağına sarılı tabutlar üstüne ve onları camiye taşıyanların üstüne ateş açtılar. Milletvekillerimiz, senatörlerimiz ve bir gencimiz yaralandı…

Düşman uluslar bile birbirlerinin cenazesine olsun saygı gösterirler. Dün Nevşehir’de cenaze töreninde yaratılmak istenen durum, işgal altındaki ülkelerinde bile görülmeyecek durumdu. Kendi milletinin bir bölümüne düşmanlık ilan edenler milliyetçi olamazlar. Kendi dindaşlarının cenazesine ateş edenler dindar olamazlar…”

Ecevit’in bu konuşmasının ardından CHP Genel Merkezi’nden TBMM’ye büyük bir cenaze korteji polis korumaları eşliğinde yürür, saat 11.00’daki Meclis Töreni’ne CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve Cumhuriyetçi Güven Partisi Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu dışında diğer parti temsilcileri ve Başbakan Süleyman Demirel katılmaz. Törenin ardından Tekiner’in naaşı Ankara Cebeci Mezarlığı’nda defnedilir.

Tarih Not Düştü:


12 Eylül tarihin üzerine düşmüş kara bir lekedir. Aradan 35 yıl geçmesine rağmen acısını dün gibi yaşadığımız 12 Eylül’ü unutmamız ve unutturmamız mümkün değildir. 

İşte kısaca özetleyecek olursak o tarihlerde Nevşehir de bir çok Aileler ya evlatlarını ya çocuklarını kaybettiler kimi mezara giderken kimi hapsaneye kimi hastaneye gidecek ve o günlerin izlerini ömür boyu taşıyacaklardı.

Bu vesile ile o dönemde hayatlarını kaybeden Tüm Ülkücü ve Sol görüşlü bütün vatandaşlarımızla birlikte o dönemin CHP Nevşehir İl Başkanı Zeki Tekiner’i ve yine masum bakkal Yavuz Yükselbaba'yı da rahmetle anıyoruz.

Ayrıca 
Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in ve yüzlerce dava arkadaşının yargılandığı bu kara günde, hayatlarını kaybeden tüm değerlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. 

Allah bir daha o günleri asla yaşatmasın ....

Ve Ülkemiz üzerinde oynanan oyunların son bulmasını diliyoruz...Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Muhammed Mirza - 5 yıl önce
hep büyüklerden dinlemiştik.uzer işhanı inşaattı söyle oldu böyle oldu diye. bu görüntüler gercekten yakın tarihin belgeleri çok başarılı bir calışma emegi geçenlere teşekkür. kardesi kardeşe vurdurup geçip seyrettmişler.
Avatar
Muhammed Mirza - 5 yıl önce
boş inşaatı kursunlatan yüzbaşı kemal şanlı hayattmasa bı anlatsa . neden milleti birbirine kırdırdığını. m. onur miman kimin maşası olduğunu biliyomuyduki genc yaşta . zeki tekiner yazanesinde turk dunyası haritası vardı diyor m.onur miman .kardesi kardeşe vurdurup. seyredenlere darbe sevenlere lanet olsun.
Avatar
abdullah harun - 5 yıl önce
muhammed mirza nın bahsettiği şahıs milliyetçiliğin arkasına sığınarak.. liselerde milli güvenlik derslerinde nasıl bölücülük yaptığını şimdi daha iyi anlıyoruz..hayattamıdır bilemiyoruz ama iyi ki nevşehiri bir maraş, bir sivas olmadı..bunda basiretli din adamlarımızın etkisi çok oldu elbette..sağolsunlar