banner461

Açıkgöz: '27 Mayıs Darbesi Kara Bir Lekedir'

AK Parti Nevşehir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Mustafa Açıkgöz, 27 Mayıs 1960’da yapılan ilk askeri darbenin Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçtiğini söyledi.

banner503
Açıkgöz: '27 Mayıs Darbesi Kara Bir Lekedir'
28 Mayıs 2020 Perşembe 22:32

banner143
banner134

AK Parti Nevşehir Milletvekili, TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Mustafa Açıkgöz, 27 Mayıs Darbesi’nin 60. yılında merhum Başbakan Adnan Menderes ile arkadaşları başta olmak üzere her türlü darbe ve vesayete karşı millet iradesinin hakimiyeti uğrunda can veren şehitleri rahmetle andı.

27 Mayıs 1960’da yapılan ilk askeri darbenin Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçtiğini söyleyen AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa  Açıkgöz, yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"27 Mayıs askeri darbesinin ardından Cuntanın Yasssıada uygulamalarından sonra merhum Başbakan Adnan Menderes ile bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idamlarıyla zirve yapan hukuksuz uygulamalar, tarihe kara bir leke olarak geçti.

Bu dönemde hukukun askıya alınması ve hukukta keyfiliğin eğemen olmasıyla demokrasimizin gelişmesine büyük katkısı olan merhum Menderes'in idam ölüme mahkum edilmesini şiddetle kınıyorum. Haksız uygulama ve adaletsiz yargılamalarla idam edilen merhum Menderes'in hatırası ve sevgisi milletimizin gönlünden silinmemiş ve büyük devlet adamımız demokrasi şehidi olarak anılmıştır.

Siyasi yapımız milletimizin iradesine sahip çıkması, gelişmiş ve mükemmel demokrasi özlemiyle daha ileri gidecektir. Büyük siyasetçi, devlet adamı ve demokrasi şehidimiz merhum Adnan Menderes ile dava arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum." dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.