banner461
banner195

Açıkgöz: “Kapadokya, Bor Gelişim Merkezi Olmaya Hazır”

Uluslararası Bor Sempozyumu (BORON 2019), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katılımıyla Nevşehir'de bugün başladı.

Açıkgöz: “Kapadokya, Bor Gelişim Merkezi Olmaya Hazır”
17 Nisan 2019 Çarşamba 12:52

banner143
banner134

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayan Uluslararası Bor (BORON 2019) Sempozyumun açılış kurdelesini Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Yücel Menekşe, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı birlikte kestiler.

“Kapadokya, Bor Gelişim Merkezi Olmaya Hazır”

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz burada yaptığı konuşmasında; "TC. Enerji Bakanımız Sn Fatih Dönmez’in teşrifleriyle Nevşehir’imizin ev sahipliğinde düzenlenen ilk ‘Uluslararası Bor Sempozyumu’ bizler için gurur verici,teknolojiyi sürekli geliştiren ve üreten bir Türkiye inşa etme gayretindeyiz" dedi.

Açıkgöz; "Bor, birçok alanda kullanıma dönüştürülebilecek zengin içerikli bir madendir. Savuma sanayi, kimya, endüstri, sağlık, seramik, uzay-havacılık sektörleri ve nükleer çalışmalarda borun geniş bir yelpazede kullanım alanı mevcuttur.

17 yıldır milletimizin ve güçlü Türkiye’nin güçlü geleceği için çalışıyoruz. Teknoloji satın alana değil, teknoloji üreten, geliştiren, dünya pazarına sunan ve hedef 2023 yolunda ilerleyen güçlü Türkiye için emek veren siz değerli katılımcılara da şükranlarımı sunuyorum.

Amacımız teknoloji tekeli oluşturmak değil, teknolojiyi sürekli geliştiren ve üreten bir Türkiye inşa etme gayretindeyiz. Nevşehir’imiz; turizm, tarım ve sağlık kenti olmasının yanında tarihi, kültürel, stratejik konumu itibariyle de teknoloji üssü olmaya hazır. Laf değil, teknoloji üreteceğiz; Nevşehir kazanacak, Türkiye kazanacak. Sempozyumumuzun hayırlara vesile olmasını diler, sizleri saygıyla selamlarım." dedi.

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen sempozyumun ana hedefi; ulusal ve uluslararası bilim camiasında bor konusunda uzman olan çağrılı kişiler ile teknoloji uzmanları, öğrenciler ve girişimciler arasında bor ile ilgili yapılmış Ar-Ge, Ür-Ge çalışmalarının tartışılacağı ve borun genel ve stratejik kullanım alanları konuları üzerinde bilgi paylaşımlarının yapılacağı bir platform olması.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.