banner461
banner195

Ahilik Türk Kültür ve Medeniyetinin Oluşmasında Etkili

Ak Parti İl Başkanı Av. Kazım Sunar, Ahilik Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada Ahilik Kültürünün Türk Kültür ve Medeniyetinin Oluşmasında önemli bir yeri bulunduğuna değindi.

Ahilik Türk Kültür ve Medeniyetinin Oluşmasında Etkili
27 Eylül 2013 Cuma 10:28

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Ak Parti İl Başkanı Av. Kazım Sunar, Ahilik Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada Ahilik Kültürünün Türk Kültür ve Medeniyetinin Oluşmasında önemli bir yeri bulunduğuna değindi.

Sunar, “Sosyo - Ekonomik ve tarihi bir kurum olan Ahilik Teşkilatı Türk kültür ve medeniyetinin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Ahilik geleneği Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti döneminde Türk esnaf, sanatkâr, sanayici ve ticaret erbabını asırlarca bünyesinde barındırarak iş ve meslek ahlakını kurup korumuştur. Güzel ahlakı, aklıselimi, sevgi ve saygıyı, yoksula sahip çıkmayı, herkesin kendi sanatıyla yükselmesini, başkasının hakkına saygı göstermeyi, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütleyen Ahi Evran-ı Veli'nin düşünceleri ve Ahilik geleneği, yüzyıllardır geçerliliğini korumakta ve günümüzün ihtiyacı olan doğruları gözler önüne sermektedir. Türk toplumu iş ahlakı konusunda Ahilik kültürüyle başlayan çok köklü bir geleneğe sahiptir. Ahilik Haftası uzun yılların birikimiyle ortaya çıkan değerlerin yaşatılması ve geleceğe aktarılması, Ahi Evran-ı Veli başta olmak üzere Anadolu topraklarından yaydıkları ışıkla günümüzü aydınlatan Türk büyüklerinin anılması, felsefelerinin anlaşılması bakımından büyük önem taşımaktadır. Ahilik Haftası'nda Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle anıyor, esnaf ve sanatkârlarımıza Ahilik geleneğinden kopmadan, dayanışma, birlik ve beraberlik ruhu içinde nice bol kazançlar diliyorum” şeklinde konuştu. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.