banner461
banner195

AK Parti Nevşehir'de 23 Belediyeden 16'sını Kazandı

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde, Nevşehir'de AK Parti 23 belediye başkanlığından 16'sını kazandı.

AK Parti Nevşehir'de 23 Belediyeden 16'sını Kazandı
31 Mart 2014 Pazartesi 12:17

banner143
banner134

 Mahalli İdareler Seçimlerinde, Nevşehir'de Ak Parti 23 belediye başkanlığından 16'sını kazandı.

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinde, Ak Parti Nevşehir'deki belediye başkanlıklarının büyük bölümünü yeniden kazanırken ilçe belediyelerinde ise MHP en fazla belediye başkanlığı kazanan parti oldu.

Nevşehir İl merkezinde Ak Parti Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver, 3. Kez Ak Parti'den belediye başkanlığını kazanarak Nevşehir'de üst üste 3 kez seçim kazanan merkez belediye başkanı oldu.

Avanos ilçesinde ise seçimler CHP ile Ak Parti arasında geçti. CHP Adayı İsmet İnce ile 2 dönemdir görev yapan Ak Parti adayı Mustafa Körükcü arasındaki yarış son ana kadar devam ederken kazanan 8 oy farkla CHP Adayı İnce oldu. Ak Parti'nin bu ilçede seçim sonuçlarına itirazda bulunacağı öğrenildi.

Acıgöl ilçesinde de Ak Parti Adayı Ercan Ertaş MHP Adayı Abdullah Özhan'a karşı yüzde 75'e yüzde 19 gibi bir oy üstünlüğü yakalayarak seçimleri kazandı. Böylece daha öncede Ak Parti'de bulunan Acıgöl ilçesinde Ak Parti oylarını arttırmayı başardı.

Derinkuyu ilçesindeki seçimlerde yarışan ise Ak Parti ile MHP oldu. Daha önce MHP'li Ahmet Balcı'nın belediye başkanı olduğu ilçede Balcı bu kez de yüzde 31'lik oy oranı ile seçimi kazanırken en yakın rakibi Ak Parti Adayı Bülent Aksoy yüzde 29'da kaldı.

Nevşehir'de en ilginç seçim sonuçlarından biri de Gülşehir ilçesinde yaşandı. Daha önce Ak Parti'de bulunan Gülşehir'de parti seçimlere yeniden Mustafa Dursun ile girerken Dursun'un en büyük rakibi MHP adayı Vahdi Arısoy oldu. Arısoy seçimlerde oyların yüzde 52,43'ünü aldı. Ak Parti Adayı Mustafa Dursun ise yüzde 31'de kaldı.

Nevşehir'de sonucu en çok merak edilen ilçelerden biri de Hacıbektaş ilçesi idi. Yıllardan beri CHP'li adayların kazandığı ilçede gelenek yine değişmedi. Hacıbektaş ilçesinde CHP Adayı Ali Rıza Selmanpakoğlu 941 oy alırken en yakın rakibi Bağımsız Aday Recai Aksu ise 925 oldu. Bağımsız Aday Aksu'nun seçim sonuçlarına itiraz edeceği öğrenildi.

Ak Parti'nin kaybettiği ilçelerden biri ise Kozaklı oldu. Erdoğan Çelik'in 2 dönemdir belediye başkanlığı yaptığı Kozaklı'da Ak Parti seçimlere yeniden Çelik ile girdi. Çelik seçimlerde yüzde 41 oy oranını yakalarken MHP Adayı Celalettin Güven ise yüzde 55 oy alarak ilçenin yeni belediye başkanı oldu.

Son olarak Ürgüp ilçesinde de Ak Parti adayı yeniden kazandı. Seçimlere mevcut belediye başkanı Fahri Yıldız ile giren Ak Parti burada belediye başkanlığında yüzde 41 oy oranını yakalerken en yakın rakibi MHP Adayı F.Kadir Yıldız ise yüzde 38'de kaldı.

Nevşehir il genelinde partilerin kazandığı belediyeler şu şekilde;

NEVŞEHİR: AK PARTİ

ACIGÖL: AK PARTİ

Avanos: CHP

DERİNKUYU: MHP

HACIBEKTAŞ: CHP

GÜLŞEHİR: MHP

KOZAKLI: MHP

Ürgüp: AK PARTİ

Çat: AK PARTİ

NAR: AK PARTİ

KAYMAKLI: AK PARTİ

Sulusaray: AK PARTİ

Kavak: AK PARTİ

Göreme: AK PARTİ

Özkonak: AK PARTİ

Kalaba: AK PARTİ

ÇALIŞ: AK PARTİ

GÖRE: AK PARTİ

UÇHİSAR: MHP

ORTAHİSAR: MHP

YAZIHÜYÜK: AK PARTİ

TATLARİN: AK PARTİ

KARAPINAR: AK PARTİ - NEVŞEHİR

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Kozaklı'da - 4 yıl önce
Kozaklı'da zaten belliydi
Avatar
kaymaklı - 4 yıl önce
kaymaklı da ak parti kendi hakkıyla al-ma-dıııı
Avatar
hakikat - 4 yıl önce
erdogan çelik demekki her şey para değilmiş sen vatandaşa yukarıdan bak,küçümse sonrada seçim kazan yok öyle şey fakat ak partiye yazık oldu.
Avatar
GÜLŞEHİR - 4 yıl önce
gülşehir 5 yıl öncesinden belli idi,fakat milletvekilleri ne hikmetse anlamak istemediler,cevabınıda aldılar,bundan böyle daha dikkatli olmalılar.