banner461
banner195

AK Parti rekor peşinde!

Ak Parti, yaklaşan seçimlerde aday seçimi ile ilgili stratejilerini belirledi. İşte Ak Parti'nin dört aşamalı aday belirleme stratejisi

AK Parti rekor peşinde!
27 Ocak 2015 Salı 22:27

banner143
banner134
İl kongrelerini 15 Şubat'ta tamamlayacak olan Ak Parti, yaklaşan seçimlerde kimi aday göstereceğine ilişkin stratejilerini belirledi. AK Parti, aday belirlemede mülakattan ankete, taban görüşlerinden aday adaylarıyla ilgili hazırlanan raporlara değin birçok veriye başvuracak. AK Parti kadın aday konusunda ise rekor kırma peşinde. AK Parti'nin asıl hedefi Meclis'e en az 80 kadın milletvekili seçtirmek olarak belirlendi. 

DÖRT AYAKLI STRATEJİ


Kurumsal hafıza: Stratejinin ilk ayağını, süreklilik diğer bir deyişle yenilenme dengesinin korunması oluşturacak. Partinin geçmiş ile bağını koparmadan, kurumsal kültürünü yok etmeden yenilenmesi sağlanacak. 3 dönem kuralı nedeniyle parlamento dışı kalacak olan deneyimli isimlere, partinin üst kademelerinde yer verilecek; kurumsal hafızanın yok olması önlenecek.


"Halk Tipi" de olacak "Liyakatli" de: Stratejinin ikinci ayağı, bir denge üzerine oturacak. Hukuk, sağlık, mühendislik gibi belirli alanlarda ehliyet, liyakat sahibi üniversite mezunu insanlar partiye katılacak. Ehliyet-liyakat sahibi adaylar ile “halk tipi siyasetçi” yani tabanla doğrudan ilişki kurabilen, halkın nabzını tutabilen politikacılar arasında bir denge sağlanacak.


En az 80 kadın milletvekili: Partinin seçimlerdeki üçüncü stratejisi, kadınlarla ilgili olacak. Kadınlar 7 Haziran seçimlerinde rekor düzeyde Meclis’te yer alacak. Mevcut parlamentoda 312 AK Partili milletvekilin sadece 45’i kadın. Seçimlerde AK Partili kadın milletvekili sayısının en az 80’e çıkması bekleniyor. Başı örtülü kadın adaylar da seçilebilecek noktalardan aday gösterilecek.


Yaş ortalaması aşağı çekilecek: Seçim çalışmasının dördüncü ve sonunca stratejisi, gençleşme üzerine kurulu olacak. 2011 genel seçimlerinde 49 olan yaş ortalaması aşağı çekilecek. 30 yaş altı genç adaylar aktif siyasetin içinde olacak. Parti, gençleştirilerek aktif, dinamik bir yapıya kavuşması sağlanacak, nesiller arası dengenin korunması gözetilecek.Kaynak : Habertürk

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ankara - 3 yıl önce
inşallah zafer salgın halk adamı