banner461

AK Parti'de kongre Eylül'de

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti'nin olağan büyük kongresinin tarihini açıklayarak, "12 Eylül 2015 Cumartesi günü büyük kongremizi, Ankara'nın en büyük salonu olan Arena Spor Salonu'nda gerçekleştireceğiz" dedi.

banner503
AK Parti'de kongre Eylül'de
18 Ağustos 2015 Salı 18:12

banner143
banner134

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, partisinin 2 saat süren Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Bugünkü MKYK toplantısında alınan kararlara ilişkin açıklamada bulunan Atalay, "Toplantıdan önce Başbakanımız şuana kadar yürüttüğü hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi verdi. MKYK son toplantısında ortak hükümet kurma çalışmaları için yetki vermişti. Son olarak MHP ile görüşmesinden sonra da artık bu görüşmeler sonucunda ortak bir hükümet kurma çalışmalarının tamamlandığı ve mümkün olmadığı hepimizin bildiğimiz. Ben de MKYK'da, arkadaşlarımız teşekkür etti ama biz de teşekkür ediyoruz. MKYK bu süreci kendisine başarıyla yürüttüğü siyaset ortamımızda bir diyalog ve uzlaşma, bir araya gelme atmosferini oluşturduğu için kendisine teşekkür etti. Meşruiyet sınırları içinde kurallara uygun iyi bir takvim yürütülmüştür. Bütün siyasi partiler Türkiye'nin meselelerini görüşme ve paylaşma imkanı bulmuşlardır ama geldiğimiz noktada bütün çalışmaların sonucunda koalisyon hükümeti kurma mümkün olmamıştır. Dolayısıyla Başbakanımız bugün Cumhurbaşkanımıza görevi teslim edecek. Sürecin normal kurallar içinde, meşruiyet zemini içinde yürümesi bizim için esastır. Bugün Genelkurmay Başkanlığı'nda törenden sonra görevi teslim edeceklerdir. Bunu tabii niye bekletti, dün de teslim edebilirdi ama MKYK'ya bilgi vermesi ve onayını almasını gerekiyordu. MKYK, bu yetkiyi veren kuruldur, dolayısıyla bu kurulun toplanmasını ve bilgilendirme görüşünü alma ihtiyacı vardı. Onu da tamamlamış oldu" ifadelerini kullandı" dedi.

"İkinci husus, bugün önemli bir kararımız biliyorsunuz partimizin bu sonbahar büyük kongre dönemidir" diyen Atalay, "Olağan kongremizi bu sonbaharda yapmamız gerekiyor. 3 yılda birdir kongremiz. Seçim öncesi bütün il ilçe kongrelerimizi tamamlamıştık ama büyük kongre seçimden sonraya kalmıştı. Dolayısıyla, olağan büyük kongremizi de yapma kararı aldı. 12 Eylül 2015 Cumartesi günü büyük kongremizi Ankara'nın en büyük salonu olan Arena Spor Salonu'nda gerçekleştireceğiz. Kongremiz de hayırlı olsun. Tabii bundan sonrası ile ilgili hükümet kurma ile ilgili çalışmalar Cumhurbaşkanımızın elindedir, Cumhurbaşkanımıza teslim edilecektir, kendi takdirleridir. Biz, bütün çalışmalarımız yürürken bir yandan da büyük kongremizin hazırlığını yapacağı" açıklamasında bulundu.

Öte yandan, 3 dönem kuralına takılan isimlerin de MKYK toplantısında ele alınıldığı öğrenildi.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.