banner461
banner195

Altınışık, Bakanlığa Çağrısını Yineledi

Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Altınışık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilmesi planlanan yer altı su kaynaklarına saat takılması ve arazi birleştirmeleri konusunda bakanlığın çiftçiye kolaylık sağlamasını istedi.

 Altınışık, Bakanlığa Çağrısını Yineledi
02 Mayıs 2015 Cumartesi 16:41

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Altınışık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilmesi planlanan yer altı su kaynaklarına saat takılması ve arazi birleştirmeleri konusunda bakanlığın çiftçiye kolaylık sağlamasını istedi.

Her iki konuda yöre çiftçisinin ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Nevşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Altınışık, “Nevşehir yöresi çiftçilerimizin en büyük sorunlarından biri yeraltı su kaynakları. Biliyorsunuz Hükümetimiz yeraltı suları konusunda yeni bir karar aldı. Yeraltı su kaynaklarında saat kullanımı ve arazilerin birleştirilmesi konusunda alınan yeni kararların çiftçimize olumsuz yansımaması için Nevşehir Ziraat Odası olarak bürokrasi de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Özellikle arazi birleştirmeleri konusunda çiftçimiz sıkıntılı. Zira büyük ölçeklerde tohum üretimi yapan çiftçilerimiz ilimiz genelindeki yasaklı bölgelerden dolayı Tomarza, Develi, Sivas ve Gemerek bölgelerine tohum ekmeye başladılar. Buralarda da ilimizde olduğu gibi arazi birleştirmelerinde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Çiftçinin 50 dönüm yeri var, kuyu açmış 1000 dönüm tohum ekiyor. Bakanlığımıza yaptım çağrıyı bir kez daha yineliyorum. Bu arazi pafta, ada birleştirmelerinde bir çözüme gidilmeli. Öte yandan yeraltı su kaynaklarına saat takılması zorunluluğu getirildi ve bu uygulama 2016 Mayısına kadar yapılması gerekiyor. Bakanlığımızdan beklentimiz bu uygulamanın 2018 ya da 2019 yılında kadar ertelenmesi. Bu yıl yağışlar oldukça iyi oldu. Çiftçimizin kendisine toparlaması için bakanlığımızın çiftçiye bu konuda destek olmasını bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.