banner461
banner195

Başbakan Davutoğlu Yarın Hacıbektaş'ta

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Muharrem ayının 13. gününe rastlayan 8 Kasım Cumartesi Günün'de Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine gideceğini açıklaması nın ardından Nevşehir'de hummalı bir çalışma başlatıldı. Nevşehir'de Başbakan alarmı verildi..Başbakanlık özel koruma ekibi şuan ilimiz Nevşehir'de son kontrolleri yapıyor...İşte Başbakan Davutoğlu'nun Hacıbektaş Programı

Başbakan Davutoğlu Yarın Hacıbektaş'ta
07 Kasım 2014 Cuma 12:16

banner143
banner134

8 Kasım Cumartesi günü Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu için son hazırlıklar yapılıyor...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Muharrem ayının 13. gününe rastlayan 8 Kasım Cumartesi Günün'de Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine gideceğini açıklamasının ardından Nevşehir'de hummalı bir çalışma başlatıldı.

Başbakan Davutoğlu'nun Hacıbektaş Programı 
Sabah 11:00 deKapadokya Hava Limanı Karşılama
Aşure dağıtımına katılacak
Kültür merkezinde konuşma yapacak.
Saat: 14:30 da  Kapadokya Havalimanından İstanbul'a Dönüş
Başbakan Davutoğlu Yarın yapılacak olan AK Parti Nevşehir İlçe kongresine katılmayacak. Davutoğlu nun 13 Kasım da AK Parti Nevşehir İl Kongresine katılması bekleniyor.
Geçtiğimiz yıl Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri, bazı siyasi partilerin gövde gösterisine sahne olmuştu.
CHP ve İşçi Partisi’nin (İP) bayraklarının boy gösterdiği meydanda, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ saldırıya uğramıştı.Hüseyin Satı isimli saldırgan, konuşmasını tamamlayıp protokoldeki yerine dönen Bakan Bozdağ’ın karnına yumruk atması sonrası uzunca bir süre Türkiye gündeminde bu saldırı yer almıştı...

Başbakan İçin Nevşehir'de Hazırlıklar Sürüyor....
Başbakan Davutoğlu'nun yarın Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde Alevi açılımına ilişkin büyük ehemmiyet taşıyan ziyaretine ilişkin bir takım mihraklar tarafından olası bu tür provokatif eylemlere fırsat vermemek adına Başbakanlık Koruma Müdürlüğü tarafından bir dizi önlem ve tedbirler alınıyor...Nevşehir Valiliği ve Emniyet Müdürülüğü de bu konuda sıkı bir çalışma yürütüyor..

Nevşehir Başbakan Davutoğlu'na Hazır!
Nevşehir Valiliği 08 Kasım 2014 tarihinde (yarın) Nevşehir Hacıbektaş ilçesine gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu için tüm hazırlıklarını tamamladı.Vali Ceylan Hacıbektaş ilçesine özel olarak giderek çalışmaları ve hazırlıkları yerinde inceledi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Öte yandan bin civarında polisin bulunduğu ilimizde, Emniyet Teşkilatı’nın tüm ilçelerden takviye yaparak alanda hazır bulunması ve çok sayıda keskin nişancının da Hacıbektaş ta  alanının etrafında konuşlandırılması bekleniyor. Öte yandan Başbakan Davutoğlu Saat:11:00 gibi Nevşehir Kapadokya Havalimanında olacağı buradan direkt olarak Hacıbektaş ilçesine geçerek burada Kültür Merkezinde bir konuşma yapacağı ardından Hacıbektaş ta vatandaşlarımıza aşure dağıtacağı belirtildi.Başbakan Davutoğlu Saat: 14:30 gibi tekrara Kapadokya Hava limanından Uçak la İstanbul a döneceği belirtildi.
 Öte yandan Başbakan Davutoğlu nun Hacıbektaş nedeniyle ulaşım konusunda olağanüstü kararlar alındı.Bu arada Hacıbektaş ilçesindeki çalışmalar ve son kontroller için Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, AK Parti Nevşehir İl Başkanı M.Ali Tanrıver ve Başbakanlık korumaları da yerinde inceledi. 

Başbakan Davutoğlu'nun Hacıbektaş Ziyareti Büyük Önem Arz Ediyor...!

Alevi açılımı için bir ekip kurulması talimatını veren Davutoğlu, "Yeni Türkiye Yolu" konuşmasında "Muharrem orucunu hep birlikte açacağız ve Kerbela şehitleri anısına pişirilen Aşure'yi birlikte kaşıklayacağız. Bu buluşmanın heyecanını şimdiden bütün kalbimde hissettiğimi samimiyetle ifade etmek isterim. İnşallah kardeşliğimiz için çok hayırlı bir yeni dönemin kapısını da bu gönül beraberliği ile açma imkanı bulacağız."" dedi.

Alevi açılımı için ekip

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla ilk olarak bugüne kadar yapılan yedi çalıştaya ilişkin raporların üzerinden geçildi. Alevi açılımı konusunda daha önce de çalışan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Alevilik üzerine çalışan ekip bir toplantı yaptı.
Üç saatlik toplantıda durum analizi yapıldı, raporlarda yer alan talepler gözden geçirildi. Toplantı sonunda bir ekip oluşturuldu. Ekip bir çalışma takvimi üzerinden hareket edecek. Hangi adımın, ne zaman, ne şekilde atılacağı bu ekibin çalışması ile netleşecek.

Alevilerin 'AKP algısına' da bakılacak

Başbakan'ın çalışılması talimatı verdiği bir diğer konu da AKP hükümetlerinin Aleviler nezdinde nasıl algılandığı. Kaynaklar, Davutoğlu'nun Alevilerin bugüne kadarki hükümetlerle ilgili olumlu, olumsuz değerlendirmelerinin çıkarılmasını istedi. Çalışma sonuçta rapor olarak Davutoğlu'na sunulacak. 

rogram için Muharrem ayının 13’üncü gününe rastlayan 8 Kasım Cumartesi günü Hacıbektaş’a gidecek olan Davutoğlu’nun katılacağı programda ise ‘çerağ uyandırma’, ‘semah’, aşure dağıtımı gibi her biri ayrı anlamlar taşıyan bölümler yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından o gün ‘Aşure Günü’ organize edildi.

TÜRBE ZİYARET EDİLECEK

Program kapsamında, cemevinin ilahi nurla nurlanmasını sembolize eden ve üç mumun yakılmasıyla uygulanan ‘Çerağ uyandırma’ yapılacak. Hacı Bektaş Veli Dergahı önünde ise aşure ikramı ve türbe ziyareti öngörülüyor. Akşam saatlerinde ise deyişler, semahlar ve mersiyelerle programın tamamlanması planlanıyor.

Alevi Açılımında "Dedelere maaş" "cemevine statü"

PAKETTEKİ planlanan başlıklar şöyle: 
- Cemevlerine yeni statü. Arsa ayrılması, elektrik-su bedeli alınmaması. 
- Alevi dedelerine maaş bağlanması. 
- ‘Alevi Enstitüsü’ kurulması. 
- Diyanet'te farklı mezhepler için daire oluşturulması. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Cumartesi günü Hacıbektaş'ta yapacağı konuşmada temas etmesi beklenen konulara gelince...
 
İlk başlık cemevlerinin statüsü ve ihtiyaçlarının karşılanması.
 
İkinci konu Alevi Dedelerinin durumu ve din adamı olarak kabul edilmesi meselesi.
 
Üçüncü nokta ise Alevilerin zorunlu din dersinden muaf tutulması ya da müfredatın Aleviler için yeniden düzenlenmesi.
 
Zannediyorum Başbakan bu üç konu başta olmak üzere, hükümetin Alevilerin beklentilerini karşılamak konusunda tam bir kararlılığa sahip olduğunun altını çizip, özetle "Sizi unutmuş değiliz, aksine beklentilerinizi karşılamak için samimi ve yoğun bir çalışma içindeyiz" diyecek.
 
Ve belki de, yukarıdaki üç başlıktan birinde hükümetin somut bir adım atma kararı aldığını da, bir 'müjde' olarak duyuracak.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kemal - 4 yıl önce
milli birlik ve dirliğimiz açısından çok önemli bir ziyaret bölücülükten sonra türkiye düşmanlarının en çok oynadığı ve istismar ettiği bir konu sayın başbakan inşallah alevi kardeşlerimize güzel mesajlar verir,birliğimizi kardeşliğimizi pekiştirir bizler hacı bektaş veliyi yetiştiren toprakların insanıyız bir olalım,iri olalım diri olalım
Avatar
nevşehirli - 4 yıl önce
sn başbakanımız hoşgeldiniz nevşehirimize