banner461
banner195

Başbakan Erdoğan Ahilik Kültürü Haftası Mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,İlimiz Nevşehir'de de NEVESOB tarafından düzenlenecek olan organizasyonla kutlanacak olan Ahilik Kültürü Dolayısıyla Bir Mesaj yayınladı.Başbakanımız, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Başbakan Erdoğan Ahilik Kültürü Haftası Mesajı
17 Eylül 2012 Pazartesi 14:18

banner143
banner134

 Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan Ahilik Kültürü Dolayısıyla Bir Mesaj yayınladı.Başbakanımız, mesajında şu ifadelere yer verdi:

 “Anadolu’da 13. Yüzyılda neşet eden Ahilik, bu toprakların kardeşlik ve hoşgörü iklimini tesis etmiş, vakıf ve sevgi medeniyetimizin temellerinin atılmasına vesile olmuştur.

Bugün Ahi Evran olarak andığımız Nasiruddin Mahmud El Hoyi öncülüğünde örgütlenen esnaf ve sanatkârlarımız, Anadolu ve Trakya’yı karış karış imar ederek, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmiş, birlik ve beraberliğimizin harcı olmuşlardır.

Anadolu insanının cömertliğinin, kerem sahibi olmasının, misafirperverliğinin ardında hiç şüphesiz, Kırşehirli Ahi Evran’ın milletimizin ruh köklerine işleyen ‘elini açık tut, sofranı açık tut, kapını açık tut’ öğüdü yatmaktadır.

Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin aşıladığı yüksek ticaret ahlakı ve ilkeleri, günümüzün esnaf ve sanatkârları için de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

Keza, esnaf ve sanatkârlarımız, toplumun tüm kesimlerine yönelik üretimleriyle, oluşturdukları istihdamla ekonomik büyümeye katkı sağlıyor, sosyal istikrarı ayakta tutuyor, refahın tabana yayılmasında önemli rol oynuyorlar.

Onun için, toplumsal dokumuzun temelini oluşturan Ahilik Kültürü’nün muhafazası, canlı tutulması, birlik ve beraberliğimizin sürdürülmesi için hayati bir önem taşımaktadır.

Bu düşüncelerle, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklere başarılar diliyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere, bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.