banner461

Başbakan Erdoğan'ın yerine kim gelecek? İşte öne çıkan adaylar

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde AK Parti’de yeni bir dönem başlayacak. Erdoğan, seçimlerin birinci turu olan 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı seçilse de 28 Ağustos’a kadar partinin başında kalacak.

banner503
Başbakan Erdoğan'ın yerine kim gelecek? İşte öne çıkan adaylar
03 Temmuz 2014 Perşembe 00:38

banner143
banner134

 Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmak üzere Meclis’teki yemin törenine giderken, Başbakanlık’tan ve AK Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek. Partideki değişim, bu aşamada başlayacak.

Erdoğan'ın koltuğuna aday 6 isim

Köşk adaylığına açıklayan Erdoğan'ın koltuğuna 6 isimden birinin geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhurbaşkanı adayı olan Erdoğan, koltuğunu Binali Yıldırım, Mehmet Ali Şahin, Beşir Atalay, Arınç, Davutoğlu ve Gül isimlerinden birine bırakacak.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde AK Parti’de yeni bir dönem başlayacak. Erdoğan, seçimlerin birinci turu olan 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı seçilse de 28 Ağustos’a kadar partinin başında kalacak.
ERDOĞAN'IN KOLTUĞUNA KİM OTURACAK?
Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmak üzere Meclis’teki yemin törenine giderken, Başbakanlık’tan ve Ak Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek. Partideki değişim, bu aşamada başlayacak. Peki boşalan Başbakanlık koltuğuna kim oturacak? Kulislerde konuşulan Başbakan adayları Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının resmen açıklanmasıyla birlikte AK Parti’de genel başkanlık ve sonrasında Başbakanlık bayrağını devralacak isimlerle ilgili kulisler hareketlendi.
Kulislerde öne çıkan isimler şöyle;
BİNALİ YILDIRIM
Erdoğan’ın, Köşk’e çıkması durumunda hükümeti kurma görevini vereceği kişiler arasında eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın adı öne çıkıyor. Yıldırım’ın geçiş dönemi Başbakan’ı olarak partiyi 2015’e taşıyabileceği belirtiliyor. Yıldırım 3 döneme takılan isimlerden.
MEHMET ALİ ŞAHİN
Geçiş dönemi Başbakan’ı olarak ismi geçenler arasında Genel Başkanvekili Mehmet Ali Şahin de bulunuyor
ARINÇ ve ATALAY
Kulislerde, Bülent Arınç ve Beşir Atalay’ın adı da sıkça konuşuluyor. İki isim, AK Parti’de ‘ağabey’ olarak geçiş döneminde görev üstlenebilecek güçlü adaylar olarak telaffuz ediliyor.
ABDULLAH GÜL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partinin başına geçmesi, Köşk’teki devir teslimi izleyen 45 gün içinde gerçekleştirilecek kongrede mümkün görünüyor. Gül’ün Başbakan olarak görev alabilmesi için ya erken seçim yapılması ya da 2015 seçimlerinde aday olup milletvekili seçilmesi gerekiyor.

AHMET DAVUTOĞLU
3 dönem kuralına takılmayacak olması bakımından ismi ön plana çıkıyor. Parti içindeki saygınlığı ve akademik kariyeri de partiyi 2015'e taşıyabilecek isimlerden biri.

İŞTE AK PARTİ’DEKİ YENİ DÖNEM

- Erdoğan’ın istifasıyla birlikte partiyi, Genel Başkanvekili Mehmet Ali Şahin yönetmeye başlayacak.

- Şahin, partiyi 45 gün içinde kongreye götürecek biçimde hazırlık yapacak.

- Kongrede genel başkan seçimi yapılacak.

- Erdoğan’ın işaret edeceği aday, partinin yeni genel başkanı olacak.

- AK Parti’nin yeni genel başkanı, partiyi 2015 seçimlerine taşıyacak.

Öte yandan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının resmen açıklanmasıyla birlikte AK Parti’de genel başkanlık ve sonrasında Başbakanlık bayrağını devralacak isimlerle ilgili kulisler hareketlendi.

Öne çıkan isimler:

BİNALİ YILDIRIM: Erdoğan’ın, Köşk’e çıkması durumunda hükümeti kurma görevini vereceği kişiler arasında eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın adı öne çıkıyor. Yıldırım’ın geçiş dönemi Başbakan’ı olarak partiyi 2015’e taşıyabileceği belirtiliyor. Yıldırım 3 döneme takılan isimlerden.

MEHMET ALİ ŞAHİN: Geçiş dönemi Başbakan’ı olarak ismi geçenler arasında Genel Başkanvekili Mehmet Ali Şahin de bulunuyor

ARINÇ-ATALAY: Kulislerde, Bülent Arınç ve Beşir Atalay’ın adı da sıkça konuşuluyor. İki isim, AK Parti’de ‘ağabey’ olarak geçiş döneminde görev üstlenebilecek güçlü adaylar olarak telaffuz ediliyor.

NUMAN KURTULMUŞ: Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un vatandaş nezdinde karşılığı olduğu düşünülüyor. Ancak Kurtulmuş milletvekili değil. Bu nedenle şansı bulunmuyor.

AHMET DAVUTOĞLU: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da şanslı görülen isimler arasında.

ABDULLAH GÜL: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partinin başına geçmesi, Köşk’teki devir teslimi izleyen 45 gün içinde gerçekleştirilecek kongrede mümkün görünüyor. Gül’ün Başbakan olarak görev alabilmesi için ya erken seçim yapılması ya da 2015 seçimlerinde aday olup milletvekili seçilmesi gerekiyor
 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
sazın teli - 6 yıl önce
bizimkilerden biri gelebilir. eski il başkanı da olabilir. il olarak süperiz valla. enderimiz zor bolunur . bir elimizde bin maharet.
Avatar
aynur - 6 yıl önce
Bence abdullah gul