banner461
banner195

Boz'dan İlginç Açıklamalar

CHP Ürgüp Belediye Başkan Adayı Murat Boz'un katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar ilçe halkının ve turizm otoritelerinin büyük tepkisine neden oldu.

Boz'dan İlginç Açıklamalar
24 Mart 2014 Pazartesi 11:45

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) CHP Ürgüp Belediye Başkan Adayı Murat Boz'un katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar ilçe halkının ve turizm otoritelerinin büyük tepkisine neden oldu. 

Ürgüp ilçesine seyir kulesi yaparak sıcak hava balonlarının ilçede uçuşuna izin vermeyeceğini kaydeden Boz, Kapadokya turizmine balta vuracak sözde projeleriyle kendi çevresindeki seçmenleri şok etti.

Her yıl yüz binlerce turistin balon turları için bölgeye geldiğini görmezden gelen CHP Ürgüp Belediye Başkan Adayı Murat Boz “Bölgede balon sektöründe fiyatlar çok yüksek” diyerek Dünya turizm gerçeklerinden de ne denli uzak olduğunu gözler önüne serdi.

CHP’li Boz, bölgeye gelen ziyaretçilerin yüksekten bölgeyi izleyeceklerini belirterek   “seyir kulelerinden bölgeyi izletme imkanı sunacağız" dedi.

Kapadokya’nın alternatif turizm alanında can damarlarından birisi haline gelen sıcak hava balonculuğunun her yıl ülke ekonomisine sağladığı ciddi katkılara balta vuracağını ima eden Boz’un açıklamaları skandal olarak nitelendirildi.

Seçim bölgesi Ürgüp’te seçmenin büyük tepkisini alan Boz’un bu açıklamalarına vatandaşlar, “Kapadokya’nın en önemli turizm merkezi Ürgüp’ün büyümesine engel olacak çalışmalara imza atacak bir başkan istemiyoruz” derken,   Royal Balon Genel Müdürü Mehmet Dinler: “Kapadokya Bölgesi Dünya’da balonculuğun başkentidir. Balon turizmi; gerek eşsiz bölgemizin tüm dünyaya tanıtılmasında, gerekse bölgeye sağladığı istihdam ile vazgeçilmez bir öğedir. Fiyatların yüksek olduğu fikrine kesinlikle katılmıyorum. Kapadokya’da uygulanan balon turu fiyatları, sıcak hava balonculuğunun diğer merkezleri olan Fransa, Tanzanya, Kenya, Myanmar(Burma) ve Avustralya’ya göre çok daha düşüktür. Balon turlarına talep az diyen Murat Boz sanırım sabahları erken uyanmıyor. Uykuya meraklı olması nedeniyle de sıcak hava balonculuğuna olan yoğun ilgiyi görmüyor” dedi.

Göreme Balon Yönetim Kurulu Başkanı Halil Özarslan ise  açıklamasında, “Sıcak hava balonları bölgenin doğal yapısını gökyüzünde süzülerek izleme keyfini yaşatırken, bir belediye başkan adayı nasıl olur da beton kulelerle Kapadokya’nın bu güzelliğine gölge düşürmek ister.  Murat Boz, Ürgüp’e aday ancak anlaşılan o ki, turizm alanında bilgi dağarcığı yetersiz. Peribacalarının çevresine bir çivi çakılmasına müsaade etmeyen Anıtlar Kurulu, doğal dokuyu harap edecek kuleye nasıl izin versin. Boz, turizme zarar verme amacından vazgeçip  ilçeye katkı sağlayacak projelere kafa yormalı” diye konuştu.

İlçe halkı tarafından CHP Ürgüp Belediye Başkan Adayı Murat Boz’un vaat ettiği kuleler için hiçbir finans çalışması yapmadığı savunulurken,  gaflarla dolu açıklaması “mesnetsiz ve ilçe zararına projeler” olarak değerlendirildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.