banner461
banner195

Çanakkale Dünya Tarihini Değiştirdi

İşçi Partisi İl Başkanı Prof. Dr. Meliha Atalay, Çanakkale Zaferinin dünya tarihini değiştiren önemli bir kurtuluş mücadelesi olduğunu belirtti.

Çanakkale Dünya Tarihini Değiştirdi
18 Mart 2014 Salı 18:07

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) İşçi Partisi İl Başkanı Prof. Dr. Meliha Atalay, Çanakkale Zaferinin dünya tarihini değiştiren önemli bir kurtuluş mücadelesi olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklamasında İşçi Partisi İl Başkanı Atalay, “18 Mart 1915,Çanakkale Savaşı, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının dışında, I.Dünya Savaşı'nın da en önemli Muharebelerindendir. O yıllarda dünyanın en güçlü ve yıkım gücü yüksek donanmasına sahip olan emperyalist, kibirli İngiliz ve Fransızların, Çanakkale Boğazını geçerek önce İstanbul ve bütün ülkemize sahip olma hesaplarını, vatanımız için canını vererek, O'nu savunan Mehmetçik bozmuştur. Çanakkale Savaşı yaklaşık 57.000 şehit ve 205.000 de yaralı ile kazanılmış ve Büyük Kurtuluş Savaşımıza da zemin hazırlamış, ayrıca dünya tarihini değiştirmiş bir zaferdir. Bugün bize düşen görev ise;şehitlerimizin canları, kanları ile kazanılıp bize emanet edilen vatanımızın her karış toprağına sahip çıkmak,O'nu korumak,ülkemizin bütün değerlerini (denizleri,dağları,madenleri,limanları,toprağı,suyu) satanlara asla izin vermemektir.Çünkü yurdumuz,tarihimiz,dilimiz,benliğimiz,birliğimiz elimizden giderse bir daha geri dönmez.Çanakkale Zaferi'nin eşsiz kahramanlarını, 275 kiloluk dev mermiyi sırtında taşıyan Edremitli Seyit Eri, bütün Komutanlarımızı saygı, minnet, şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun ve dünya durdukça içimizde yaşasınlar.

Dur yolcu!Bilmeden gelip bastığın,
Bu toprak bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver bu sessiz yığın,
Bir vatan kalbinin attığı yerdir” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.