banner461
banner195

CHP'li Gülmez'den Nevşehirli seçmene çağrı : Neden HAYIR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, 16 Nisan'da yapılacak Anayasa Referandumu öncesi partililere ve Nevşehirli vatandaşa seslendi.

CHP'li Gülmez'den Nevşehirli seçmene çağrı : Neden HAYIR!
14 Şubat 2017 Salı 17:31

banner143
banner134
Seçmen listelerinin 18 Şubat'ta askıya çıkıp 26 Şubat'ta ineceğini söyleyen CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, "Vatandaş askıdaki listede ismini kontrol etsin" dedi.

"Hayır'lı günler" diyerek söze başlayan Gülmez, şunları söyledi: "Referandum öncesi seçmen listeleri 18 Şubat Cumartesi günü askıya çıkıyor. Lütfen listeyi kontrol edin. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 18 Şubat 2017 günü askıya çıkarılacak, 26 Şubat 2017 günü Pazar günü askıdan indirilecek. Kayıtlarında yanlışlık ve eksiklik olan, askıdaki listede adı bulunmayanlar ne yapacak? Kayıtlarında yanlışlık, eksiklik, nüfus alan bilgisi değişikliği bulunan, askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren veya seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanlar, Nevşehir İl Nüfus Müdürlüğü'nden alacakları 'Adres Değişikliği Uygunluğu Belgesi' ile Nevşehir İl Seçim Kurulu'na başvuracak. İl Seçim Kurulu'nca verilecek karar üzerine seçmen kütüğüne işlenecek."

CHP’den 20 maddede neden ‘HAYIR’

CHP; referanduma ilişkin olarak 20 maddede, “Hayır Demezseniz Ne Olacak” başlıklı bir broşür hazırladı. Broşürde, “Rejim değişecek. Sadece adı cumhuriyet olacak. Gerçekte krallık gibi her şey bir kişinin elinde olacak” denildi. Broşürde, şunlar kaydedildi:

1- Tek adam rejimi kurulacak, tek adam her şey olacak, devletin tümüne hükmedecek. Bir kişi başkan seçilecek ve o kişi hem hükümet hem Meclis hem de mahkeme olacak.
2- Başkan aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. 
3- O partinin genel başkanı hâkimleri atayacak. Kararname adı altında kanun yapabilecek. Seçtiğin meclisi fesih edebilecek. 4- Orduya emir verecek.
5- Seçtiğin milletvekillerinin hiçbir hükmü kalmayacak. Sözünü kimse dinlemeyecek.
6- Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Japonya gibi değil, Suriye, Libya, Mısır, İran, Kuzey Kore, Uganda gibi bir ülkede yaşayacaksın.
7- Rejim değişecek. Sadece adı Cumhuriyet olacak. Gerçekte krallık gibi her şey bir kişinin elinde olacak. Demokrasi kalmayacak.
8- Başkan sokakta bir kişiyi öldürse, 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak. 
9- Başkan ve yardımcıları ile bakanları yolsuzluk yapsa, yetim hakkı yese, devlet malına el uzatsa dahi 400 milletvekili izin vermezse mahkemeye çıkarılamayacak.
10- Başkan kendini ve bakanlarını mahkemeye çıkarma girişiminde bulunan meclisi fesih edebilecek.
11- Hâkimler ve savcılar başkanın sözünden çıkamayacak. Başkan hak hukuk tanımaz, zorba biriyse seni koruyacak hiç kimse olmayacak. 
Parti devleti 
12- Tek adam karar verdiğinden belirsizlik hakim olacak. Ekonomi tek adamın keyfine göre vereceği kararlara kurban edilecek. Kriz, iflaslar, işsizlik ve yoksullukla birlikte çöküş gelecek.
13-  Asgari ücreti, fiyatları, maaşları, işçi memur alımlarını, dernek sendika kurulması ve kapatılmasını, her şeyi tek adam belirleyecek.
14-  Tek adam kimsenin aklına ihtiyaç duymayacağından, devlet ve toplum hayatında danışma, ortak akıl, uzlaşma gibi yöntemler olmayacak. Çatışma, kutuplaşma ve terör için en uygun zemin oluşacak. Çatışma ve terör artacak.
15- 5 yılda bir sandığa gidip bir başkan bir de onun partisinin çoğunlukta olduğu Meclis’i seçeceksin. Bir dahaki seçime kadar sana kimse bir şey sormayacak. Seçtiğin milletvekili de başkanı kontrol edemeyecek, senin hakkını koruyamayacak.
 Başbakan olmayacak. Bakanlar sadece başkana karşı sorumlu olacak, Meclis’e karşı sorumlu olmayacak. 
16- Seçtiğin milletvekilleri bakanlardan ve bürokratlardan hizmet yapmasını isteyemeyecek, hesap soramayacak.
17-  Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girecek. Buraların hepsi, ‘başkanın partisine’ göre düzenlenecek.
 18- Devlet parti devleti olacak. Başkan senin partinden değilse devlet kapısında yerin olmayacak.
19-  Başkan isterse devlet kurumlarını bölgelere ayırarak ülkenin bölünmesine neden olabilecek.
20- Başkan, padişahlarda dahi olmayan, Atatürk’e bile verilmeyen yetkilere sahip olacak.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.