banner461
banner195

CHP'li Gülmez: İktidar, süreci iyi yönetemiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık “İktidar partisi 15 Temmuz sonrasındaki süreci yönetememiştir. Yaptıkları algı yönetimi ile kendi suçlarını örtüp, CHP’ye yönlendirmeyle bu iktidar devam edemez. Vatandaş gerçekleri en kısa sürede görecektir” dedi.

CHP'li Gülmez: İktidar, süreci iyi yönetemiyor
08 Ekim 2016 Cumartesi 13:49

banner143
banner134
CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık “İktidar partisi 15 Temmuz sonrasındaki süreci yönetememiştir. Yaptıkları algı yönetimi ile kendi suçlarını örtüp, CHP’ye yönlendirmeyle bu iktidar devam edemez. Vatandaş gerçekleri en kısa sürede görecektir” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık ve CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar, Nevşehir CHP İl binasını ziyaret etti. İl Başkanı Kamil Gülmez tarafından karşılanan Karabıyık ve Baydar, yönetim kurulu üyeleri ve partililerle bir süre sohbet etti.
Sonrasında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 15 Temmuz darbe girişiminin olmasının öncesinde ülkenin yanlış yönetildiğini de gösterdiğini kaydetti.
CHP Genel Merkezi’ne mağdur olduğunu belirterek çok sayıda gelenlerin olduğunu belirten Karabıyık “ CHP olarak FETÖ’cü olup paralel yapıya gerçekten hizmet edenlerin temizlenmesini AKP’den daha çok istiyoruz. Ama bunun hukuk çerçevesi içerisinde ve doğru ayrıştırmalar yapılarak olması gerekir. Şu anda 28 bin öğretmen ihraç, 20 bin öğretmen de açıkta bekliyor. 1 milyon 200 bin öğrenci yeni eğitim yılına eksik öğretmenlerle başladı. Özel okullarda eğitim veren 27 bin öğretmenin de lisansı iptal edildi. Bu sorunun bir an önce sağlıklı şekilde çözüme kavuşması gerekir” dedi.
İktidar partisinin 15 Temmuz sonrasındaki süreci yönetemediğini belirten Karabıyık “ Yaptıkları algı yönetimi ile kendi suçlarını örtüp, CHP’ye yönlendirmeyle bu iktidar devam edemez. Vatandaş gerçekleri en kısa sürede görecektir. Hükümet şeffaf ve samimi değildir. Yenikapı ruhu dediler. Biz Yenikapı’da boş kağıda imza atmadık. 12 maddelik herkesin kabul edebileceği manifestomuzu açıkladık. Geldiğimiz noktada “OHAL’i birlikte götürelim” diyoruz, kabul etmiyorlar. “Meclis’i çalıştıralım” diyoruz, yine kabul etmiyorlar. Ülkeyi KHK’larla yönetmek istiyorlar” diye konuştu. 
 Bu kadar FETÖ’cünün devlet içerisinde görevlere getirilmesinin yanlış yönetimin eseri olduğuna dikkat çeken Karabıyık,  Sayın Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu noktada söylediği “bunlar devlete sızmadı, yerleştirildi” ifadelerine aynen katıldıklarını ifade etti.
İktidar partisi yetkililerinin Vakıf üniversitelerini güle oynaya açtıklarını, işadamlarından destek vermelerini istediklerini belirten Karabıyık “ 15 Temmuzda bunlar gökten inmedi. Öyleyse başarılı bir yönetimden söz edemeyiz. 15 Temmuz sonrasında ise, süreç başarılı yönetilemiyor. Gelinen noktada CHP’yi “mağdur edebiyatı” yapmakla suçluyorlar. Mağdurların olduğunu kendileri de kabul ediyor. Bu yanlışlıklar ortaya çıkacak. 15 Temmuz sonrasında binlerce görevden alınmalar, ihraçlar var. Bunlar ne kadar doğru? Yerinde oturan kamu görevlilerinin hepsi suçsuz mu?” diye sordu.
Eğitim sistemini iktidarın kendi ideolojilerine uygun olarak oluşturmaya çalıştığını belirten Karabıyık “ Öğretmen atamalarında mülakatta komik sorular soruldu. Bu sorularla FETÖ’yü önlemeye çalıştıklarını söylüyorlar. Böyle bir mücadele olmaz. Kamu kurumlarını tarikat ve cemaatlerin arka bahçesi yapmamak gerekir. Kamu kurumlarının şu anda hepsinde çok sayıda tarikat ve cemaat mensupları bulunuyor. Laik, çağdaş eğitimde böyle bir şeyler olamaz. İran, bilimsel yayınlarda bizi geçti. Öğrencilerin devlet yurtlarından yararlanma oranı üniversitelerden yüzde 14’tür. Acilen devletin yurtlar yapması gerekmektedir” diye konuştu.
FETÖ’nün ana unsurlarına girmek gerek
CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar ise konuşmasında “15 Temmuzdan bu yana Türkiye farklı bir süreç yaşıyor. Darbe girişimini yaşadık. Darbe sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı’nın Genelkurmay ve MİT Başkanlarına ulaşamadığını söylediği, darbe girişimini eniştesinden öğrendiğini söylediği bir dört saat var. Bu dört saatte neler oldu, neler yaşandı. Darbe girişimini FETÖ denen Fethullahçı Terör Örgütü üyelerinin yaptığına dair deliller var, ama arkasında uluslararası bir güç, gizli servis var mı? Bunun önümüzdeki günlerde açığa çıkmasını bekliyoruz. Bir de eğer darbe girişiminin arkasında uluslararası bir güç, gizli servis varsa bu dört saatlik dilimde ülkenin muktedirleriyle pazarlıklar yaptı mı? Bunların anlaşılmaya ihtiyaç var. ABD ile Sayın Cumhurbaşkanının anlaşamadığı en önemli konu Suriye meselesidir. Bizden Suriye’ye asker göndermemiz istendi. Önce uçak gönderdik. Uçak, Rus hava savunma sistemi tarafından düşürülünce askeri harekattan vazgeçtik. Ondan sonra Obama elinde beyzbol sopası gösterdi. Sonrasında 17-25 Aralık operasyonları ve 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Darbe girişimi sonrasında da biz Suriye’ye girdik. Suriye’ye girişimizin tam olarak bilinmesine ihtiyaç var. Bir de Genelkurmay Başkanı, MİT Başkanı’nın durumları tam olarak ortaya konmalıdır. Darbe girişimine kadar sesi çıkmayan Davutoğlu neden sonra konuşmaya başladı. Önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gece saat 2’ye kadar bekledikten sonra konuşmaya başladı. Gül, bu saatten sonra neden güçlü şekilde konuştu. FETÖ’nün ana unsurlarına girmek gerek. Bankaya para yatırması sonrasında öğretmen görevden atılıyor. Ama FETÖ’yü ayağına kadar giderek ziyaret eden siyasilere dokunulmuyor. FETÖ’yle mücadele bataklığı kurutmakla olur. Bataklık ise eğitim sistemidir. Modern dünyada yaşamak istiyorsak bilimsel ve inanç eğitimini ayırmak gerek. Böyle yapmazsak FETÖ gider, başkası gelir” dedi.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
misafir - 2 yıl önce
Magdurun yaninda olan tek parti chp bir ak parti destekçisi olarak önümüzdeki seçimlerde daha çok dusunucem