banner461
banner195

CHP’liler Başkanlarını Unutmadılar

Demokrasi şehitleri CHP Nevşehir İl Başkanı Merhum M.Zeki Tekiner ve Merkez İlçe Başkanı Merhum Yavuz Yükselbaba 15 Haziran Cumartesi günü Nevşehir ve Avanos ta anılacaklar.

CHP’liler Başkanlarını Unutmadılar
14 Haziran 2013 Cuma 11:06

banner143
banner134

 Önce Yavuz YÜKSELBABA'NIN  mezarını ziyaretedecek olan CHPliler saat:13.00 de Ticaret Borsası salonunda düzenledikleri anma proğramına katılacaklar.

Mehmet Zeki Tekiner

Hukuk Adamı - Siyasetçi
1961 Kurucu Meclis CHP Nevşehir Üyesi
1973-1977 CHP Nevşehir Milletvekili
1955-1957, 1966-1973, 1978-1980 CHP Nevşehir İl Başkanı
1 Mart 1929 - 17 Haziran 1980 

1929 yılında Nevşehir’de dünyaya geldi. Dört çocuklu bir ailenin ilk erkek çocuğu olması sebebiyle Tekiner, çocukluğunu Ankara’da Varidat Müdürü olarak görev yapan babasının yanında değil, dedesinin isteği üzerine Nevşehir’de geçirdi ve öğrenimine burada başladı. O dönemde Nevşehir’de lise bulunmadığından Ankara’ya gelerek, lise öğrenimini Kurtuluş Lisesi’nde tamamlayan Tekiner, 1952 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Tekiner’in ilk görev yeri savcı olarak atandığı Adıyaman’ın Besni ilçesiydi. Bir yıl sonra ise serbest avukatlık yapmak üzere yaşamının geri kalanını geçireceği memleketi Nevşehir’e geri döndü. 1951 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu. 1955 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanlığı görevini üstlendi. 27 Mayıs’ın ardından 1961 yılında Nevşehir il temsilcisi olarak TBMM’de Kurucu Meclis Üyeliği yaptı ve 1961 Anayasası'nın hazırlanmasında bir hukukçu olarak etkin rol aldı. Muhtelif tarihlerde il başkanlığı yapan Mehmet Zeki Tekiner, 1973’te Nevşehir CHP Milletvekili seçildi. 1977 yılındaki senatör adaylığının ardından öldürüldüğü güne kadar il başkanlığı görevine devam etti. Nevşehir’de genelde siyasi davalarda ilk adres olarak başvurulan ve bu davaları hiçbir karşılık beklemeksizin üstlenen, Orta Anadolu’nun kanaat önderlerinden olan evli ve üç çocuk babası Avukat Mehmet Zeki Tekiner, 11 Şubat 1980 tarihinde evinde uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu, 17 Haziran 1980’de şehir merkezinde uğradığı ikinci silahlı saldırı sonucu ise hayatını kaybetti.

C.H.P Nevşehir il başkanlığı arkadaşlarıyla

18 Haziran 1980 günü Nevşehir’de düzenlenen cenaze töreninde konvoya çapraz ateş açıldı, çok sayıda milletvekili ve vatandaş yaralandı. O gün omuzlarda taşınan Tekiner’in naaşı hedef alındı. İnfial sırasında yirmi dakika yerde kalan tabuta 13 kurşun isabet etti. 19 Haziran 1980 günü ise Ankara, Tekiner’i, içindeki bitmez tükenmez hoşgörü ve sevginin büyüklüğüne yaraşır bir kortejle, son yolculuğuna uğurladı.
Yavuz YükselbabaKaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Güngör ŞEN - 6 yıl önce
rahmetli zeki tekiner örnek aldığım devrimci demokrat tek insandır faşistler tarafından katledildiğinde benim avukatımdı o nedenle oğlumun adını tekiner koydum ruhu şad olsun mücadelesini yaşattmak için canım feda olsun.
Avatar
Murat aşar - 6 yıl önce
demek tek başına türkeş'in konvoyunu durdurmuş. sizce başbakanın konvoyu yaşlansa korumalar havaya ateş ederek uzaklaştırsalar chp il başkanı konvoyu sürdürüp başbakana yada herhangi bir genel başkana böyle bişey söyleyebilirmi safsata
Avatar
ismail doğruer - 6 yıl önce
yazdıklarınızın çoğu yanlış lütfen araştırın. cinayetin canlı tanığı mehmet ulukuş cenazenin tanığı benim çoğu olay öyle olmadı.