banner461
banner195

Cumhurbaşkanı Gül Büyükşehir Yasası Eleştirilerine Cevap Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, büyükşehir yasası ile ilgili soruları cevapladı.

Cumhurbaşkanı Gül Büyükşehir Yasası Eleştirilerine Cevap Verdi
07 Aralık 2012 Cuma 20:08

banner143
banner134

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, onayladığı büyükşehir yasası ile ilgili konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, “Yeni büyükşehir yasası çok tartışılarak çıktı lehinde aleyhinde çok iddialar söz konusu oldu. Onun için ben yasa çıktıktan sonra kanunlar ve kararlar başkanlığımıza ve hukukçularımıza, yasayı titizlikle incelemelerini incelemelerini istedim.

Ayrıca siyasi partilerimizin itirazlarını da dinledim ve hepsine şunu söyledim bu tartışılan bir yasa bunun anayasa ile olan ilgisine bakmak durumundayım. Anayasaya aykırılığı var mı yok mu ... ? Diğer tarafı ise siyaset alanını tarafını ilgilendiren bir konu, çünkü lehinde ve aleyhinde çok konuşuluyor neticede ona millet karar verir.

Bu noktada hukukçularımız titizlilikle incelediler. Sonunda şunu gördüler, 2004 yılında mahalli idareler ile ilgili yasa o zaman yine anayasa mahkemesine götürülmüş ve aynı iddialar ile götürülmüş, bu iddiaları, 2007 yılında geçerli görmemiş. 367 kararını alan heyettir. Bundan sonra da yine çıkan mahalli idareler ile ilgili bazı kanunlar var. Onlar da anayasa mahkemesine götürülmüş Kocaeli, İzmir ile ilgili onlar da anayasa mahkemesi tarafından hepsi anayasaya aykırı değil diye geri gönderilmiş, tasvip görmemiş.

Ben de bu yasayı yayınladım. İşin siyasi tarafı tartışılır, ama onlar siyaset alanına bıraktım. Ben anayasa ile ilgili kısımlarını dikkatli ve titizlikle incelettim ve ortaya çıkan benzer kararlar çerçevesinde bunu neticede yayınladım” dedi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.