banner461
banner195

Danıştay Kararı Onayladı! Nevşehir’de 19 belediye kapanabilir

Nüfusu 2000'in altındaki Belediyelerin kapatılmasıyla ilgili kararı Danıştay’ın da onadığı bildirildi.Buna göre nüfusu 2000'in altında olan Nevşehir’de en az 19-20 Belde Belediyesi risk altında. Konuya ilişkin olarak AK Parti Büyük kongresinde buluşan Karaburna eski Belediye Başkanı Sayın Yusuf Koçak Ak Parti yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ye Belediyelerin son durumunu sordu.

Danıştay Kararı Onayladı! Nevşehir’de 19 belediye kapanabilir
01 Ekim 2012 Pazartesi 15:47

banner143
banner134

 Nüfusu 2000'in altındaki Belediyelerin kapatılmasıyla ilgili kararı Danıştay’ın da  onadığı bildirildi.Buna göre nüfusu 2000'in altında olan Nevşehir’de en az 19-20 Belde Belediyesi risk altında. Konuya ilişkin olarak AK Parti Büyük kongresinde buluşan Karaburna Kurucu bir dönem önceki Belediye Başkanı Sayın Yusuf Koçak Ak Parti yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ye Nüfusu 2000 nin altında bulunan Belediyelerin son durumunu sordu.

 

Ak Parti yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi net konuştu:2000 altında kalan Belediyelerin kapanacağını belitti.Bu Belediyeler seçimlere de giremeyecekler.

 

Umutlar Tükendi…Kamuoyu da Destekliyor…

 

 

27 Ekim 2012 tarihinden itibaren baz alınacak nüfus için Belediyelerde harekete geçti. Bu tarihten itibaren 2000 nüfus altında kalan Belediyelerin kapısına kilit vurulmuş olacak.Sonrasında bu yerlerin Köye dönüşeceğinden 2013 Yılında yapılacak Erken Yerel Seçimlere de Bu Belediyeler giremeyecek ve  söz konusu Belediyelerde ki Başkanları da Muhtar olacaklar.

 

Ak Parti yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi nüfusu iki bin’in altında kalan belde belediyelerin kapatılma çalışmalarında sona gelindiğini ifade etti.Ak parti Nüfusu iki bin’in altında kalan Belde Belediyelerinin kapatılması yönünde çalışmalara son noktaya geldiğini söyleyen Tanrıverdi, “Nüfusu 2000’in altına kalan Belediyeler vatandaşlarına sağlıklı hizmet veremiyorlar. Bu belediyelerin tüzel kişiliklerinin sona ermesi ile burarla hizmetler İl Genel Meclisi götürülecek” dedi.

 

Danıştay,Tugik in açıkladığı kararın internette yayınlanıp resmi gazetede yayınlanmadığı için bir defaya mahsus olarak 2008 yılındaki yerel seçimlere 2000 in altındaki belediyeleri seçimlere girme şansı tanımıştı.

 

Şuan için son görünen tabloda ise herhangi bir yeni yasal düzenleme yapılmazsa 2000 in altındaki Tüm Türkiye ile birlikte ilimiz Nevşehir deki  belediyelerin seçimlere giremeyeceğini kesinleşmiş gözüküyor.

 

NEVŞEHİR'DE 20 BELEDİYE KAPANMA RİSKİ ALTINDA

Nüfusu 2000 altında olan Göreme, Mustafapaşa, Suvermez, Göynük, Abuşağı, Gümüşkent, Karaburna, Topaklı kasabalarının nüfusları 27 Ekim 2012 itibariyle 2000'in üzerine çıkarsa kapanma tehlikesini atlatmış olacak.

Anayasa Mahkemesi, Nüfusu 2 binin altına düşen 862 Belde Belediyesi ile 283 ilk aşamada belediyenin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı Yasa gereği 2013 yerel seçimler öncesinde bahse konu olan belediyelerin kapatılıp kapatılmayacağı konusu belirsizliğini koruyor. Eğer uygulama gerçekleşirse Nevşehir'de nüfusu 2000’in altında olan toplam 20 belde, köy ya da mahalle olarak, sınırları içerisinde oldukları il yada ilçelere bağlanacak. Bu uygulama ile bir anlam da şu sonuç çıkacak; 20 tane Belediye başkanı bir anda muhtar olabilecek...İşte Nevşehir de kapanma tehditi altında olan Belediyelerimiz…

 

 

NEVŞEHİR ACIGÖL İNALLI

 

 

NEVŞEHİR ACIGÖL KURUGÖL

 

 

NEVŞEHİR AVANOS AKARCA

 

 

NEVŞEHİR AVANOS GÖYNÜK

 

 

NEVŞEHİR AVANOS MAHMAT

 

 

NEVŞEHİR AVANOS SARILAR

 

 

NEVŞEHİR AVANOS TOPAKLI

 

 

NEVŞEHİR DERİNKUYU SUVERMEZ

 

 

NEVŞEHİR GÜLŞEHİR ABUUŞAĞI

 

 

NEVŞEHİR GÜLŞEHİR GÜMÜŞKENT

 

 

NEVŞEHİR GÜLŞEHİR OVAÖREN

 

 

NEVŞEHİR HACIBEKTAŞ KARABURNA

 

 

NEVŞEHİR HACIBEKTAŞ KIZILAĞIL

 

 

NEVŞEHİR KOZAKLI KALECİK

 

 

NEVŞEHİR KOZAKLI KANLICA

 

 

NEVŞEHİR KOZAKLI KARAHASANLI

 

 

NEVŞEHİR KOZAKLI KARASENİR

 

 

NEVŞEHİR MERKEZ GÖREME (Turistik yer olması hasebiyle kurtuldu şuan Nufusu 2000 nin üstüne ulaştığı bildiriliyor.)

 

 

NEVŞEHİR ÜRGÜP AKSALUR (Meclis kararıyla Ürgüp İlçesinin mahallesi oldu)

 

 

NEVŞEHİR ÜRGÜP MUSTAFAPAŞA (Turistik yer olması hasebiyle kurtuldu)

 

KOMŞU İLLERDE DE DURUM AYNI…

 

Komşu il Aksaray’da da durum Niğde’yle aynı. Aksaray’da köy olacak belde sayısı Niğde gibi 18 tane…Aksaray’da beldeler hep sınırda kalmış durumda. 1800-1950 nüfuslarıyla kıl payı Belediye olarak kalmayı kaybediyorlar.Nevşehir’de ise bu sayı 20 beldeyi buluyor.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Mustafa Dadagli - 6 yıl önce
bu belediyeler kapanmalidir.kizilagil ilk okulunda 1 sinufa giden cocuk sayisi 7 kisidir,gerisini siz hesap edin.
Avatar
serdar taş - 6 yıl önce
yok böyle bir mantık arkadaşlar tam seçim zamanı yapıyorlar bu işleri3 sene oldu kanunu çıkartmadılar secim geliyor kapataçağız diyorlar peki anayanın bilmem kaçıncı maddesine göre mahalli idareler secimine bir yıl kala seçim kanunu değişmez denmektedir peki erken seçim olaçak her ken seçim takvimi 2013 ekim ayının son pazarı bu kanun ekim ayının son pazarından sonra çıkarsa ne olçak ozamna kaparamayacaklarbu nasıl bir hitidar ki 3 yıl oldu belediye seçimleri kanunu çıkartmadı da şim di kanun çıkartmaya çalışıyorlar bence milletlen oynuyorlar gene kapatmayacaklar yalan önçe milleti hüzünlendir sonrada sevindir orada yaşayanlarda ne güzel hitidar bakın gene kapatmmadı desin yazıklar olsun bu zihniyete yozgat tan
Avatar
asım yavuz - 6 yıl önce
burada okuduğum nüfus 27 ekim 2012 tarinin baz alınacağını yazıyor, tasarı böyle d emiyor3açıklarmısınız.31.12.2011 diyor
Avatar
rdk - 6 yıl önce
hani halka hizmet hakka hizmetti.
Avatar
mustafa mutlu suvermez - 6 yıl önce
suvermezin nüfüsu yaklaşık onbır bın kışi nüfüsa kayıtlı suvermez belediyelıkden düşerse yazık olur