banner461
banner195

Erken seçim mi, geliyor? Genel Seçim takvimi hakkında flaş iddia!

2015 haziranında yapılması beklenen Milletvekili Genel Seçimleri'nin Nisan ayında yapılacağı ileri sürüldü.

Erken seçim mi, geliyor? Genel Seçim takvimi hakkında flaş iddia!
16 Ekim 2014 Perşembe 20:50

banner143
banner134

 Normal takvime göre Haziran 2015'te yapılması planlanan Milletvekili Genel Seçimleri erkene alınıyor. 

 
Hükümetin planına göre, kışın hemen bitiminde Nisan ayının sonunda erken seçime gidilecek. Seçimin yapılmasını muhtemel iki tarih var: 19 Nisan ya da 26 Nisan.
 
Hürriyet'in iddiasına göre, hükümetin erken seçim hamlesinin arkasında Kobani olayları var. Hükümetin, kış şartlarında benzer toplum hareketler olamayacağını hesapladığı, bu sessizlik sürecinden yararlanarak da Nisan'da seçime gitmeyi planladığı ifade ediliyor.
 
TBMM KARARI GEREKİYOR
 
Anayasa uyarınca en geç 7 Haziran 2015'te yapılması gereken genel seçimin Nisan'a alınması için TBMM'den karar çıkması gerekiyor. TBMM'den erken seçim kararı almasıyla, seçim takvimi belirlenecek.
 
HAZİRAN'DA SINAV TAKVİMİ YOĞUN
 
Seçimlerin öne alınmak istenmesinin nedenlerinden bir diğeri de Haziran ayında önemli sınavların üst üste gelmesi. Önce TEOG ardından da Haziran ayının ikinci ve üçüncü hafta sonlarında LYS telaşı var. Seçimlerin sınavlarla aynı döneme denk gelmesi, okul binalarının kullanılmasında bir dizi sorunu beraberinde getirmesinden endişe ediliyor.
 
Bir diğer gerekçe ise 'yaz tatili maratonu.' AK Parti yaz tatilinin seçimlere katılımı düşürdüğü görüşünde. Okullar kapanır kapanmaz, kimi seçmen yazlığın kimi seçmen de memleketinin yolunu tutacak.
 
SANDIK GÖREVLİSİ SORUNU
 
Bir diğer gerekçe de sandık görevlileri. Ak Parti'ye göre seçimin okullar kapanmadan yapılması daha sağlıklı zira sandıkların büyük bir kısmı okullara kuruluyor ve sandık görevlileri öğretmenlerden oluşuyor.


KAYNAK: Hürriyet

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
baskan - 4 yıl önce
isallahh nısan bırde olur