banner461
banner195

Gizligider, Genel Kurulda Kapadokya Turizmi Hakkında Konuştu

Ak Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alarak ‘Kapadokya Turizmi’ hakkında değerlendirmelerde bulundu.

19 Temmuz 2017 Çarşamba 17:32

banner143
banner134
Ak Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alarak Kapadokya Turizmi’ hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Nevşehir’in il oluşunun 63. Yıldönümünü kutlayarak sözlerine başlayan Gizligider, 1954 yılında rahmetli Adnan Menderes hükümeti döneminde il olan Nevşehir’i yeni hizmetlerle daha ileriye taşımaya çalışacaklarını söyledi.

KAPADOKYA TÜRKİYE’NİN VİTRİN MARKASIDIR
Türkiye dendiğinde akla gelen birkaç vitrin markadan bir olan güzel atlar ülkesi Kapadokya’nın turizm sektörüne butik turizm sistemiyle yeni bir nefes getirdiğini belirten Gizligider 116 ülkeden gelen ziyaretçilerini misafir eden Kapadokya’da tarih kokan, medeniyet kokan evler ve mahalleler aslına uygun olarak modern bir mimariyle harman edilerek sunuluyor diye konuştu.

HER İLÇEMİZ AYRI BİR CEVHER

Nevşehir’in her ilçesinin ayrı bir değer olduğunu belirten Gizligider ‘Sabah dünyanın en güvenli aracı sıcak hava balonuyla güneşin doğuşunu yüzlerce metre yüksekten izlerken büyüleneceksiniz, indikten sonra kuş cıvıltıları eşliğinde yapacağınız vadi yürüyüşlerinde hayatınızdaki en huzurlu saatleri yaşayacaksınız. Dünyada birkaç yerde, Türkiye’de ise sadece Nevşehir Kapadokya’da balona binebilirsiniz. İsterseniz Avanos’ta çanak tezgâhlarında elleriniz çamur içinde testi, çömlek yaparsınız isterseniz Kızılırmak’ın anlattıklarına dalar gidersiniz ya da Ürgüp ise Üç Güzeller’in hikâyesini anlatır, Kaymaklı’da, Derinkuyu’da yerin yedi kat altına iner, geçmiş medeniyetlerin muhteşem yer altı şehirlerini hayranlıkla gezersiniz. Gelmişken mutlaka tevazu ve edebin dergahı Hacı Bektaş Veli’yi ziyaret eder, Kozaklı’da ise termal suyun sağlığını, dinginliğini yaşarsınız’ diye konuştu.

HEDEFİMİZ 5 YILDA 5 MİLYON TURİST

Gizligider, hizmete giren Havalimanı ile İzmir ve İstanbul’dan, ihalesi yapılan otoyol ile Ankara’dan ve Hızlı Tren projesiyle Antalya ve Konya’dan ulaşımın çok kolaylaşacağını, Hacı Bektaş-ı Veli ile Mevlana’nın buluşacağını belirtirken, önümüzde ki 5 yıl içinde 5 milyon nitelikli turist hedefi koyduklarını ve bunun için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Ebubekir Gizligider’in Genel Kurulda yaptığı konuşmanın tam metni;
EBUBEKİR GİZLİGİDER (Nevşehir) – Sayın Başkanım, saygıdeğer milletvekilleri; gündem dışı bölümünde Kapadokya turizmi hakkında söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Tabii benden önceki konuşmacılardan biri İstanbul’un sorunlarını, biri Ankara’nın sorunlarını konuştu, bense dünyanın merkezi Kapadokya’nın güzelliklerini anlatacağım. Öncelikle, iki dönemdir bu kutsal çatı altında temsil etme şerefine nail olduğum Nevşehir’in vilayet oluşunun, il oluşunun 63’üncü yıl dönemini kutluyorum. 20 Temmuz 1954’te rahmetli Menderes Hükûmetinin aldığı kararla Gazi Meclisimizin çıkardığı kanunla Nevşehir’imiz vilayet olmuştu ve onların emanetini, inşallah, her geçen gün yeni hizmetlerle daha da ileriye taşımaya çalışıyoruz.
Tabii Kapadokya güzel atlar ülkesi. Belki yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış ve onun kalbi Nevşehir’de, bütün dünyada büyük bir rağbet gören ve turizme yeni bir çeşitlilik, yeni bir nefes getiren bir sistemi sizinle paylaşmak istiyorum. Buna kısaca biz “butik turizm” diyoruz aslında. Butik turizm dediğimizin çok kısa özeti şu: Eski tip turizmin yerine, paket turların yerine, o dev otellerin yerine bu tarih kokan, medeniyet kokan evler, mahalleler aslına uygun olarak ve modern bir mimariyle bunlar harman edilerek yeni bir dizaynla sunuluyor ve inanın, dünyada şu anda 116 ülkenden misafirimiz var. Nevşehir dendiğinde, Kapadokya dendiğinde özellikle, hemen Türkiye aklına geliyor ya da şöyle söyleyelim: Türkiye dendiğinde akla gelen birkaç vitrin markadan biri hâline geldi. Bunun tüm Türkiye’de de uygulanmasının hayırlı olacağını, doğru olacağını düşünüyorum.
Yine bu kayadan oyma mağaralarımız çok ilginç, bugün içinde üst düzey konforun eşsiz Kapadokya manzarasıyla buluştuğu malikanelere dönüşmüş durumda. Az önce anlattığım eski mahalleler âdeta modernin ve geleneğin bir araya geldiği eşsiz bir görüntü sunuyor. Sizinle şunu paylaşmak isterim: Ne yaparsınız orada? Sabah dünyanın en güvenli aracı sıcak hava balonuyla güneşin doğuşunu yüzlerce metre yüksekten izlerken büyüleneceksiniz, indikten sonra kuş cıvıltıları eşliğinde yapacağınız vadi yürüyüşlerinde hayatınızdaki en huzurlu saatleri yaşayacaksınız. Dünyada birkaç yerde, Türkiye’de ise sadece Nevşehir Kapadokya’da balona binebilirsiniz. İsterseniz Avanos’ta çanak tezgâhlarında elleriniz çamur içinde testi, çömlek yaparsınız isterseniz Kızılırmak’ın anlattıklarına dalar gidersiniz ya da Ürgüp ise Üç Güzeller’in hikâyesini anlatır, Kaymaklı’da, Derinkuyu’da yerin yedi kat altına iner, geçmiş medeniyetlerin muhteşem yer altı şehirlerini hayranlıkla gezersiniz. Gelmişken mutlaka tevazu ve edebin dergahı Hacı Bektaş Veli’yi ziyaret eder, Kozaklı’da ise termal suyun sağlığını, dinginliğini yaşarsınız.
Tabii, Nevşehir, yaklaşık 300 bin nüfusuyla küçük bir Orta Anadolu şehri değil, nüfusunun 10 katından fazla nitelikli yerli ve yabancı misafir ağırlayan ve dünyada UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki nadir noktalarımızdan biri. Peki, biz ne yaptık bu büyük miras için? Öncelikle ulaşım sıkıntılarını giderdik, yıllardır kapalı olan havaalanını bölge havalimanı şeklinde, şu anda İstanbul, Antalya ve İzmir’e hemen hemen her gün seferlerle ulaşım mümkün. Yine, otoyol ihalemiz yapıldı, biliyorsunuz, Gölbaşı-Niğde, böylece otoyolla ulaşmak mümkün. Sadece gemi kalıyor, onu da eğer çok zorlarsanız Kızılırmak aracılığıyla, küçük bir tekne aracılığıyla gene bekleyebiliriz. Efendim, yine, hızlı tren hattı çok önemli, bu noktada Antalya ile Kapadokya’yı bağlıyoruz, bir yanda en büyük turizm merkezimiz, diğer yanda üçüncü noktamız ve bunun bir anlamı da şu olacak inşallah, bunları çok yakın bir zamanda göreceğiz: Hacı Bektaş Veli ile Mevlâna Hazretleri’ni de buluşturmuş olacağız.
Elbette yapmamız gereken çok şey var, hedeflerimiz var. Birinci hedefimiz, bu beş yıl içinde 5 milyon nitelikli turiste ulaşmak. Bu bakımdan bu özel bölgeye, Allah’ın bize lütfettiği bu özel bölgeye klasik mevzuatla, klasik yatırım anlayışıyla hizmet edebilmemiz doğrusu dünyadaki rekabet anlayışı itibarıyla çok zor, burayı yeni baştan ele almaya çalışıyoruz. Belki, alan yönetimi burada gündemde, bunları tartışacağız. Yatırım noktasında oraya gerek devletin gerekse özel teşebbüsün yatırımının on katını, yüz katını çok kısa bir zamanda alması mümkün, bunlarla ilgili yeni düzenlemeler olacak. Yüzlerce filmin çekildiği, hem uluslararası, Hollywood, Bollywood, hatta Avrupa’da ortak çekimler, Yeşilçam hem de bunlarla ilgili film festivalini inşallah hedefliyoruz. Yine, dünyada balon festivalini hedefliyoruz, çok yakışacağını düşünüyoruz ve şunu söylemek istiyorum: Aynı gün içinde yerin yedi kat gibine ve göğün yedi kat üstüne sadece Kapadokya’da ulaşabilirsiniz. İnanmıyorsanız hepinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

 
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.