banner461
banner195

Gizligider Kapanan Beldelerin İlçelere Bağlanması Büyük Avantaj

Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider,hafta sonu ziyaret için gittiği Gülşehir ilçesinde nüfusu 2000 nin altında kalarak düşen belediyelerin hakkında önmeli açıklamlarda bulundu.

Gizligider Kapanan Beldelerin İlçelere Bağlanması Büyük Avantaj
21 Ocak 2013 Pazartesi 11:44

banner143
banner134

 Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider kapanan ve şartları uymayan belediyelerin merkez ilçe belediyelerine mahalle olmalarının her iki taraf için bir avantaj olacağını söyledi.

Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, kapanan ve şartları uymayan belediyelerin merkez ilçe belediyelerine mahalle olmalarının her iki taraf için bir avantaj olacağını söyledi.

Gizligider, 2 binin altında nüfusu bulunan ve belediye vasfını kaybeden beldelerin bağlı bulundukları ilçe belediyelerine mahalle olmalarının, köy olmaktan daha avantajlı olacağını belirtti.

İlçe yerleşkesine 10 kilometre mesafede bulunan beldeler ve 5 kilometre mesafede bulunan köylerin bu kapsama dahil olduğunu dile getiren Gizligider, "Bu mesafede olan yerleşim yerlerindeki ihtiyar heyeti ve belediye meclis üyelerince alınan kararla mutlaka bağlı bulundukları ilçe belediyelerine katılmak için başvuruda bulunsunlar. Bu yerleşim yerlerinin köy olmaları durumunda özel idare müdürlüklerinden hizmet alacaklar. Belediyeye mahalle olmaları durumunda siyasi otoriteden hizmet alacaklar. İnsanların kendi iradesiyle seçtiği siyasilerden hizmet alması başkadır. Bir kamu kuruluşundan hizmet almaları başkadır. Bu şartlara uyan belde ve köyler mutlaka merkez belediyeye dahil olsunlar" diye konuştu.

İlçe belediyelerinin de bu başvuruları değerlendirmesi gerektiğine dikkat çeken Gizligider, şunları kaydetti:

"Bir belediyenin nüfusu ne kadar ise İller Bankası'ndan alacağı ödenekler o kadar artacaktır. Dolaysıyla çok nüfus çok para anlamına geliyor. Bir yöredeki gerçekleştirilen fiziki genişlik, ekonomi ve kültürel faaliyetlere kesinlikle canlılık sağlar. Kapanan ve şartları uymayan belediyelerin, merkez ilçe belediyelerine mahalle olmaları her iki taraf için bir avantaj olacak. Birleşmenin her iki tarafa kesinlikle katkısı olacaktır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerek. Belediyelerimiz de mutlaka bu ortamı sağlayacaklardır."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Çok Faydalı Olur - 5 yıl önce
verilmiş bir hakkı geri almak uygunmudur. seçimlerde görüşürüz...
Avatar
zamanı gelinçe - 5 yıl önce
sen miletin elinde ekmeği al başka yerlere ver sonra gel kaza ya baglan oraların getirisi varsa götürüsü daha fazla herkes kendini düşünüyor kasabaları düşünen yok
Avatar
Beldeler - 5 yıl önce @Çok Faydalı Olur
size kim ne hakkı verdide elinizden alınıyor.nufusunuzu dusurmeseydiniz sizde.