banner461
banner195

Göktürk, Ergenekon Davasında Tahliyeleri Değerlendirdi

TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Av.Murat Göktürk ,Ergenekon Davasında Tahliyeler konusunda şu değerlendirmelerde bulundu...

Göktürk, Ergenekon Davasında Tahliyeleri Değerlendirdi
14 Mart 2014 Cuma 13:06

banner143
banner134

 

TBMM Adalet Komisyonu üyesi Göktürk: "Bu tahliyeler o insanların tamamen suçsuz olduğunu anlamına gelmez" "Bugün yargının hali ortada.

Ak Parti Nevşehir Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Murat Göktürk, Ergenekon davısındaki tahliyelere ilişkin, "Bu tahliyeler o insanların tamamen suçsuz olduğunu anlamına gelmez" dedi.

Partisinin Avanos ilçesindeki seçim bürosunu ziyaret eden eden Göktürk, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Göktürk, Ergenekon davasındaki tahliyelerin, 12 Eylül referandumu ile getirdikleri Türkiye'nin demokratikleşmesi noktasında değerlendirilmesi gereken bir süreç olduğunu söyledi.

Türkiye'de yanlış bir değerlendirme nedeniyle tutuklamaların mahkumiyet gibi değerlendirildiğini belirten Göktürk, şunları kaydetti:

"Bu tahliyeler o insanların tamamen suçsuz olduğunu anlamına gelmez. Bunu bir parantez açıyorum. Senelerce avukatlık yaptım. Şimdi bizim sorunumuz şu;  Türkiye'de tutuklama, mahkumiyet gibi değerlendiriliyor. Bu yanlıştır. Bu dünyada kabul edilebilen bir yöntem değildir. Tutuklama, sadece bir tedbirdir. Kaçma, delilleri karartma ve yok etme, bununla ilgili bazı organizasyonlara girilmesine imkan vermemek için tedbiren ya da toplumda infial oluşturan suçlarda sanığın zarar görmemesi içinyapılır. Fakat Türkiye'de bu hiçbir zaman özellikle bu tür davalarda böyle uygulanmıyor. Ne yapılıyor? Cezaevine hemen konuluyor, hakkında verilecek karara kadar... Yargıtay aşaması da dahil olmak suretiyle tutuklu kalmaya devam ediyor. Bu ciddi anlamda insan hakları ve hürriyetleri noktasında sıkıntıdır. Neden yargıladık, onu yaptık, bunu yaptık 10 sene cezaevinde tuttuk. ya adam beraat ederse ki örnekleri vardır. O zaman bu 10 yılın hesabını kim verecek? Bu telafisi imkansız bir şey ama siz devlet olarak tutuklamayı kurallarına göre çalıştırır, devlet olarak o adamın kaçmasını, yurtdışına gitmesini ya da başka suç işlemesine imkan vermeden kontrolünü sağlayabilirseniz, dışarıda da dursa bu adam artık o saatten sonra hiçbir şey yapamaz. Yeniden suç işlerse yeniden yargılama, yeniden ona ilişkin süreç başlar. Dolayısıyla Ergenekon meselesi şu anda bu cepheden değerlendirilmesi gereken bir mesele. Yani oradaki insanlar suçlulukları mahkeme kararı ile sabit olmuş insanlar. Fakat uzun tutukluluk nedeniyle bu suçun cezaya dönüşmesi ihtimali artık çok gün yüzüne çıktı. Senelerdir cezaevinde kalan insanlar. Devlet şunu yapmalı, yargı şunu yapmalı. Biz yargıya müdahale edemeyiz. Dışarıdan birisi herhangi bir şekilde herhangi bir hakime ya da savcıya 'şunu şöyle yap' derse ve o da o şekilde davranırsa adaletten bahsedemezsiniz." 

"Siz nasıl güveneceksiniz bu yargıya?" 

Yargının talimatlarla iş yaptığını savunan ve yargının bu hale getirilmesinden sorumlu olanların bunun hesabını vermesi gerektiğini ifade eden Göktürk, şöyle devam etti:

"Bugün yargının hali ortada. Talimatlarla işler yapıyorlar. Siz nasıl güveneceksiniz bu yargıya? Tutuklamasına da güvenemiyorsunuz, tahliyesine de güvenemiyorsunuz. Yargının bu hale getirilmesinde sorumlu olanların bunun hesabını da vermesi lazım. Tabi ki tahliyeler yine mahkeme kararlarıdır. Doğru bulunabilir, eleştirilebilir ama biz hukuka saygılı bir ülkenin vatandaşları olarak verilen tahliye kararlarını olumlu karşılarız. Anlattığım ayrıntılar çerçevesinde. Ama bu süreç tamamlandığında Yargıtay aşamasında zaten dosyalar. Bir kısmının gerekçeli kararı bile 7-8 ay olmuş, yazılmamış. Bu da büyük bir ayıptır aslında. Kanunda yazılı süre 15 gündür. Mahkumiyet kararı verdiğinizde gerekçeli kararın yazılması için gereken süre 15 gündür. 15 gün içinde o kararın yazılması gerekir. 7 ay olmuş. Türkiye'de yargıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Biz Ak Parti olarak, yargının hızlanması ve taşların yerine oturabilmesi için çok ciddi değişiklikler yaptık ama görüyoruz ki  yapılacak bir miktar daha iş var. Buda halkımızın bize desteği devam ettiği sürece Türkiye'de adil bir yargının gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapılması gerektiği kanaatindeyim. Yaşanan süreçler bunu ortaya koydu."-

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
fa - 4 yıl önce
halktan tepki geldi ellaaam bdp pkk yetmezmiş gibi bi de din ergenekoncularla mı dost oldunuz diye kıvırın bakalım müzik çalanınız da çok ışılak gündeş çalsın siz hep beraber kıvırın