banner461
banner195

Gönüllü sandık bekçileri 1 Kasım'da da görev başında

Sivil toplum kuruluşları sandık güvenliği için çalışmalara başladı.

Gönüllü sandık bekçileri 1 Kasım'da da görev başında
29 Eylül 2015 Salı 12:24

banner143
banner134
Sivil toplum kuruluşları sandık güvenliği için çalışmalara başladı. 7 Haziran'da önemli hizmetler yapan 'Oy ve Ötesi' platformuna 'Benim Oyum' da eklendi. Haraketin kurucusu Gökhan Özbek, "Tamamen sivil bir insiyatifiz ve hiçbir partiyle ilişkimiz yok. Amacımız seçimin demokratik bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunmak." dedi.

2014 yerel seçimlerinde Kâğıthane'de oy hırsızlığı yapıldığının mahkeme kararıyla ortaya çıkması, sandık güvenliğiyle ilgili endişelere yol açtı. Sivil toplum kuruluşları seçimlerin daha demokratik bir şekilde geçmesi ve sandık güvenliğinin sağlanması için 7 Haziran seçimlerinde büyük bir çalışma yürüttü. Bu sivil oluşumlar, 1 kasım seçimi için tekrar çalışmalara başladı. Bir önceki seçim döneminde 'Oy ve Ötesi' ismiyle seçim sandıklarına sahip çıkan platforma şimdi 'Benim Oyum' isimli bir başka sivil oluşum eklendi. Her ikisinin de amacı, seçim öncesi ve sonrasında sandıkların güvenliğini sağlayarak seçime hile karışmasını önlemek. 

'Benim Oyum' hareketinin kurucusu Gökhan Özbek, Türkiye'de yaklaşık 15 il ve 182 ilçede seçimin şaibeli olma ihtimaliyle kıl payı parlamentoda dağılımı değiştirebilecek yerler olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Özbek, "15 il 180 ilçede gönüllü arıyoruz. Benim Oyum'un bir amacı var. Biz bu illerde seçimin demokratik bir şekilde geçmesi, hiçbir şaibenin olmaması ve sonuçlarını anında, herhangi bir manipülasyon olmadan kamuoyuna paylaşmak istedik. Biz sivil bir inisiyatifiz; herhangi bir dernek vakıf ya da siyasi bir partiyle hiçbir ilişkimiz yok." dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.