banner461

Gülmez: ‘Almanya’nın soykırım kararını şiddetle kınıyoruz’

Gülmez: ‘Almanya Federal Meclisi'nin aldığı Ermeni Soykırımı kararı kabul edilemez, yok hükmündedir’

banner503
Gülmez: ‘Almanya’nın soykırım kararını şiddetle kınıyoruz’
02 Haziran 2016 Perşembe 18:18

banner143
banner134
CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Almanya Federal Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘Soykırım’ olarak niteleyen karar tasarısını kabul etmesinin kabul edilemez olduğunu, şiddetle kınadıklarını söyledi.
Almanya Federal Meclisi'nin tarihi bir olay karşısında yetki ve sorumluluk üstlenmeye kalkmasını derin bir üzüntü ile karşıladıklarını ve kabul edilemez bulduklarını belirten Gülmez, ‘tarihi olaylar, parlamentoların, siyasilerin değil, tarihçilerin ve bir yönüyle de hukukun değerlendirmesi ve görüş belirtmesi gereken konulardır. Tarihi ve hukuku, siyasete konu etmemek gerekir. Yoksa bunun sonu yoktur. Tarihi ve hukuki bir konuda önyargılarla, dayatmalarla, bir takım olayların veya kişilerin etkisiyle siyasi hüküm verilmesi asla kabul edilemez. Bunu CHP olarak da, Türk Halkı olarak da kabul etmemiz mümkün değildir. Almanya Federal Meclisi, bu kararıyla Türkiye-Almanya ilişkilerine de zarar vermiştir. Özellikle bu ülkede yaşayan milyonlarca Türk vatandaşını da üzmüştür. Bu kararın kimseye bir faydası olmayacaktır” diye konuştu.
Gülmez açıklamasında şunları söyledi “Cumhuriyet Halk Partisi, Ermenistan gerekli adımları attığı takdirde, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini savunmaktadır. Bununla birlikte Ermenistan'ın bu konuyu üçüncü ülkeler nezdinde Türkiye'ye karşı bir silah olarak kullanma politikası, ilişkilerin normalleşmesini kolaylaştırmayacak, bilakis daha da zorlaştıracaktır. Türkiye'deki siyasi iktidarın, 'Mülteci Anlaşması' konusunda Almanya Başbakanı Merkel’le verdiği samimi pozların da bugün Almanya tarafından kabul edilen bu sorumsuz kararla iç kamuoylarına dönük bir şovdan ibaret olduğu ortaya çıkmıştır."

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.