banner461
banner195

MHP yönetiminden seçim kararı

Yargıtay, mahkemenin aldığı MHP'nin tüzük kurultayına gitme kararını oy birliği ile onadı. MHP yönetimi, bu kararın ardından tüzük kongresi değil, seçimli olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Bahçeli bu kongrede aday olacak.

MHP yönetiminden seçim kararı
25 Mayıs 2016 Çarşamba 14:50

banner143
banner134
Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, MHP'de olağanüstü tüzük kongresi kararı veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararını oy birliğiyle onadı. Çağrı heyeti daha önce yaptığı toplantılarda Haziran ayının ilk Pazar günü toplanabileceği değerlendirmesini yapmıştı. Bu kararın ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın şu açıklamayı yaptı:
"MHP yargı kararlarına saygılıdır. Bu karar sonrasında tüzüğümüzün 63. maddesinin genel başkanımıza verdiği yetkiye dayanarak sayın Genel Başkanımız, biraz evvel bir karar almak suretiyle 26 Haziran veya 10 Temmuz tarihlerinde Milliyetçi Hareket Partisini olağanüstü ama seçimli kurultaya götürme kararı almıştır. Sayın Genel Başkanımız bu kararı öncelikli olarak bu kararı başkanlık divanına, MHP merkez Yönetim Kurulu'na taşımak suretiyle kendi teklifini bu organlardan geçmesini talep edecektir. Söz konusu tarihlerde Ankara Arena'da kongre yapılmak üzere salon kiralanmıştır. Seçimli kongre, tüzük kongresi değil. Genel başkanlık seçimli kongresi"
Muhalif adaylardan Sinan Oğan, CNN Türk'e yaptığı açıklamada mevcut tüzükle genel başkanın da partiyi seçimli kurultaya götüremeyeceğini, bu kararın uygulanmasının ancak tüzüğün değiştirilmesi ya da genel başkanın istifasıyşla gerçekleşebileceğini söyledi.
Çağrı Heyeti Üyesi Ayhan Erel, NTV'ye yaptığı açıklamada, Sulh Hukuk Mahlemesi'nin karrlarına, karar düzeltme başvurusu yapılamayacağını söyledi ve kurultayı en kısa sürede toplayacaklarını söyledi.


Kaynak: Al Jazeera Türk
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.