banner461

Milletvekili Sarıaslan, Nevşehir raporunu Kılıçdaroğlu’na sundu

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, pandemi döneminde Nevşehir’de esnaflarının yaşadığı sorun, talep ve isteklerini içeren bir saha çalışması yaptıklarını duyurdu.

banner503
Milletvekili Sarıaslan, Nevşehir raporunu Kılıçdaroğlu’na sundu
30 Eylül 2020 Çarşamba 15:25

banner143
banner134

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Nevşehir esnafının durumunu rapor haline getirerek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sundu.

Esnaf temsilcilerini ziyaret edip sorunlarını dinleyen CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan açıklamasında; "Pandemi sürecinde, Nevşehir esnafımızın sorunlarını dinleyerek Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettik..." dedi.

1- Pandemi sürecinde 11.000 civarında esnafımız uzaktan eğitim sisteminin işlerini olumsuz etkilendiğini, bu süreçte tüm esnafa yardım edilmesi gerektiğini, özellikle okulların açılmaması durumunda da en çok kırtasiyecilerin etkileneceğini iletmektedirler.

2 -Kırtasiyecilerin ve kitapçıların hayatta kalması için atılması gereken adımlardan birinin bakkalın ve marketin içerisinde kitap, kırtasiye ürünü satılmaması gerektiğini, ilk işin bu satış alanlarının düzenlenmesi ve bu materyallerin kırtasiye ve kitapçılardan ulaşılmasını sağlamak olduğunu ve bu alanların korunması için önüne gelenin bunları satmaması gerektiğini dile getirmekteler.

3- Üniversitelerin ve okulların çevresinde bulunan kafeterya, fırın ve kırtasiyeci esnafın hep beraber etkilendiklerini özellikle buralarda çalışan işçilerin ve esnafın sigorta prim borçlarının ötelenmesi gerektiğini,

4- Dükkan kiralarını ödeyemez hale geldiklerini, stopaj alınmamasını, kira yardımı yapılmasını,

5- Esnaf için verilen 25.000 TL’lik kredinin ödemelerinin pandemi süreci geçene kadar faizsiz ertelenmesi gerektiğini,

6- Okul servisçileri bu süreçte araçlarını değiştirecek güçlerinin olmadığı için, servislerde 12 yaş şartının bu süreçler atlatılana kadar 20 yaşa çıkarılmasını,

7- Servislerde bulunması gereken hosteslerin lise mezunu olması ve 22 yaş ve üzeri olması şartının hostes bulundurulması konusunda sıkıntı yarattığını, yaş ve mezuniyet şartının kaldırılması gerektiğini,

8- Nevşehir Merkezde 200 Servisçi olduğunu 7-8 aydır çalışmadıklarını ve bu yılda çalışılamayacak gibi gözüktüğünü ama bütün masrafların (Sigorta, Kasko, Bağkur, Bandrol, muayene vs.)ödemelerinin devam ettiğini dile getirmekte ve bu masrafların en az 1 yıl alınmaması gerektiğini,

9- Servisçilerimiz 3 yıl geri ödemesiz faizsiz kredi verilmesini,

10-Turizmci ve esnafın en acil ihtiyacı en az 6 ay daha kısa çalışma ödeneğinin devam etmesidir. Kısa aralıklarla yapılan uzatmaların bile endişeye sebebiyet verdiği, sigortalı çalışan ve işverenler için bu miktar bile güvencedir denmektedir. Kesilmesi ihtimalinin korkuya neden olduğunu bunun da kesilmesi durumunda eve hiç gelir girmeyeceği esnafı endişelendirmektedir.

Av.Faruk Sarıaslan
Nevşehir Milletvekili


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.