banner461
banner195

Nevşehir Meteoroloji’de Eylem Var

Meteoroloji çalışanlarına da havacılık tazminatı ödenmesi için başlatılan iş yavaşlatma eylemi kapsamında Büro Memur-Sen üyesi meteoroloji çalışanları, uçakların kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını vermeyecek. Büro Memur-Sen’in bu eylemi, uçakların rötarlı kalkmasına neden olacak.

Nevşehir Meteoroloji’de Eylem Var
23 Mart 2015 Pazartesi 15:07

banner143
banner134

 Büro Memur-Sen Nevşehir Şube Başkanı İsmail Ağmanalmaz, tüm meteoroloji müdürlüklerinde ve havalimanı meteoroloji müdürlüklerinde uçakların kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını hazırlamayarak bazı havaalanlarında uçakların rötarlı kalkmasına neden olacak eylemi başlattıklarını duyurdu. Sendikalı meteoroloji çalışanları da basın açıklamasına katıldı.

Havacılık tazminatının meteoroloji çalışanlarının da hakkı olduğunu belirten Ağmanalmaz, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi, havacılığa katkılarından dolayı, personel giderleri olarak, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatından yani Eurocontrol’den para almaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi personel gideri olarak aldığı bu parayı havacılık tazminatı adı altında personeline ödemektedir. Bu tazminatın Meteoroloji personeline ödenmesi ise maalesef engellemektedir. İki kurum arasındaki bu farklı uygulama haksızlıktır, adaletsizliktir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, personel gideri için Eurocontrol’dan 2012 yılında 27 milyon, 2013 yılında 33 milyon, 2014 yılında ise 36 milyon lira almıştır. Ne yazık ki, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Meteoroloji çalışanlarının hakkı olan bu paranın çalışanlara ödemesine izin vermemiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 4 yıldır yaptığı bu haksız uygulamayla 24 saat kesintisiz hizmet veren Meteoroloji çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmuştur. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu parayı havacılık tazminatı olarak yansıtmadığı için uluslararası bir kurum olan Eurocontrol’a karşı suç işlemektedir. Bu durumun Eurocontrol’a şikâyet edilmesi halinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü, personel giderleri kaleminden aldığı geliri geriye dönük olarak Eurocontrol’a ödemek zorunda kalacaktır. Daha vahimi ise böyle bir uygulamanın uluslararası kurumlar nezdinde ortaya çıkması, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ve ülkemizin imajını yurt dışında büyük sıkıntıya düşürecektir. Ülkemizin itibarı için havacılık tazminatı Meteoroloji çalışanlarına biran önce ödenmelidir” dedi.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ismail - 3 yıl önce
verin tabi adamlara hakkı beleşten biyerden para geliyorsa neden almıyak verin
Avatar
maşallah - 3 yıl önce
maşallah maşallah memursen iş yapıyo heralda tazıya kaç tavşana tut misali olmasın
Avatar
vatandas - 3 yıl önce
Yav kardesim sanki ne is yapiyoniz kar yagdiginda en son kardan adam yapiyodunuz