banner461
banner195

Nevşehir Milletvekili Gizligider'den, Engelliler Günü Mesajı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Av.Ebubekir Gizligider, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Nevşehir Milletvekili Gizligider'den, Engelliler Günü Mesajı
02 Aralık 2015 Çarşamba 21:16

banner143
banner134
TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Av.Ebubekir Gizligider, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti Nevşehir Milletvekili Av.Ebubekir Gizligider, toplumsal hayatta her bireyin eşit haklardan ve eşit fırsatlardan yararlanması gerektiğini, bunun da en doğal hak olduğunu belirtti.

Gizligider mesajında, "Engelli vatandaşlarımızın da kendi kendine yetmeleri ve her birey gibi tüm imkanlardan yararlanmaları olması gereken bir husustur. Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası gün kabul edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık oluşturmak açısından önemli bir anlam taşımaktadır. Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak AK Parti hükümetleri her daim engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerine önem ve öncelik vermiştir. Hükümetlerimiz döneminde, engelli vatandaşlarımıza samimiyetle yaklaşılmış, sorunlarına çözüm üretmeye, onları toplumla kaynaştırmaya, iş gücüne katılmaya, sosyal, ekonomik özgürlüklerini artırmaya yönelik özverili çalışmalar yapılmıştır" ifadelerine yer verdi.


AK Parti döneminde engellilere yönelik olumlu çalışmaların yapıldığını kaydeden Gizligider, 2005 yılında ilk defa Engelliler Kanunu'nun çıkarıldığını anımsattı.

Nevşehir Milletvekili Gizligider, "Engelli vatandaşlarımızın işgücüne katılımını artırmaya yönelik yasal düzenlemeler yapılmış, kamuda iş imkanı sağlanan engelli memur sayısı 2002 yılında 5 bin 777 iken, 2015 yılında bu rakam yaklaşık 40 bini aşmıştır. 2002 yılında 2022 sayılı Kanun kapsamında engelli maaşı alan vatandaşlarımızın sayısı 262 bin 378 iken bu rakam 2014 yılı sonunda 600 bine ulaşmıştır. Engelli ve yaşlı maaşı olarak ödenen tutar 2002 yılına oranla 10 kattan fazla oranında artmıştır. 2010 yılında anayasanın 10. maddesinde yapılan değişiklikle engellilere pozitif ayrımcılık anayasal düzeyde güvence altına alınmıştır. İlk defa bakıma muhtaç bütün engelliler bakım hizmeti kapsamına alınmış, evde veya özel bakım merkezlerinde sunulan bakım hizmetinin ücretlerinin devletçe ödenmesi sağlanmıştır. Tüm bu çalışmaların yanı sıra yeni 64. hükümet programımızla engellilerimiz için yaşanabilirliği artırmayı hedefleyen mekansal planlama ve kentsel tasarım uygulamalarını daha da artıracağız. Engelli bakımı, eğitimi ve istihdamına dönük olarak desteklerimizi sağlamaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki, bu çalışmaları yaparken sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vererek, engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak çok daha büyük adımlar atılacak, sunulan destekleri artarak devam ettireceğiz. Günümüz toplumunun en hassas konularından biri olan engelli vatandaşlarımızın sorunları ile ilgili toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, başta engelli kardeşlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızı en kalbi hislerimle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.