banner461
banner195

Nevşehir Milletvekili Gizligider’den Nizami'nin İdamına Kınama

Nevşehir Milletvekili ve TBMM Bangladeş Dostluk Grubu Başkanı Ebubekir GİZLİGİDER, Bangladeş hükümeti tarafından kurulan savaş suçları mahkemesinde yargılanan muhalefetteki Cemaat-i İslami partisinin lideri Motiur Rahman Nizami’nin idam edilmesini kınadı.

Nevşehir Milletvekili Gizligider’den Nizami'nin İdamına Kınama
12 Mayıs 2016 Perşembe 19:07

banner143
banner134
Bangladeş’in toplumsal uyum ve huzurunun korunması bakımından idam cezalarının infazlarının askıya alınması yönünde son üç yıldır Bangladeş yöneticilerine en üst düzeyde defalarca çağrıda bulunduğunu vurgulayan Gizligider, yaklaşık 170 milyon nüfusu ile en büyük İslam ülkelerinden biri olan Bangladeş’te Müslümanların rahat olmadığını, devam eden idam cezalarının ülkeyi daha büyük bir kaosa sürüklemesinden endişe duyduklarını ve Bangladeş hükümetinin ülkenin huzuru ve geleceği için bu tür kararlar konusunda dikkatli ve hakkaniyetli adımlar atmasını beklediğini belirtti.Türkiye’nin de geçmişte bakanlarını ve başbakanını idam etmek gibi halen hepimiz için utanç kaynağı siyasi mirasa sahip bir ülke olduğunu belirten Gizligider, “Bugün bu kararı alkışlayanlar kısa bir süre sonra bundan utanç duyacaktır. Demokrasi tarihine bakıldığında rahmet ve minnetle anılacak olanlar bedel ödeyenler olacak yoksa idam kararını verenler değil” diye konuştu.

2009 yılındaki iktidar değişikliğinin ardından Cemaat-i İslami Partisi ve Bangladeş Ulusal Partisi liderleri savaş suçlusu olarak duyurulmuş, kurulan savaş suçları mahkemesi tarafından 1971 yılında yaşanan ve ülkenin doğuşuyla sonuçlanan Bangladeş iç savaşı sırasında işlendiği iddia edilen suçları temeline dayanan idam cezaları ile eski Dışişleri Bakanı Selahaddin Kadir Çowdury, Abdulkadir Molla, Muhammed Kamaruzzaman ve yine eski Dışişleri Bakanı ve Cemaati-i İslami partisi üyesi Ali İhsan Muhammed Mücahid idam edilmişti.Geçmişe dönük olarak, 38 yıl önceki isnatlarla; zamanaşımı ve uluslararası hukuk kurallarının dikkate alınmaması, sonradan uydurulan delillerle hüküm kurulması bu davalara yöneltilen önemli eleştirilerden bazıları olmuştur. Bu davaların bazılarına içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeden gözlemciler gitmişti.
Cemaat-i İslami partisi lideri Motiur Rahman Nizami’nin idam edilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk’ü Türkiye’ye çağırmıştır. Türkiye’nin adalet üzere olan uluslararası tavrı ülke ve olay farkı gözetmeksizin devam edecektir.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.