banner461
banner195

Nevşehir Siyasetinden Unutulmaz Bir İsim : Mehmet Elkatmış

Nevşehir Siyasetinde bugüne kadar kimler geldi kimler geçti... İlk konuğumuz Eski Nevşehir Milletvekili ve Ombudsman Av. Mehmet Elkatmış ...

04 Nisan 2016 Pazartesi 11:25

banner143
Nevşehirli Siyasetçi Mehmet Elkatmış
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir Gündemin adresi FİB Haber Merkezi olarak geçmiş dönemde Nevşehir'e iyi kötü emeği geçmiş, hizmet etmiş Siyasilerimizi sizlere unutulmaz yönleriyle hatırlatmak için başlattığımız bu bölümde ilk konuğumuz Şehrimizin yetiştirdiği önemli değerlerden birisi AK Parti kurucularından Eski Nevşehir Milletvekili ve Kamu Denetçisi Av. Mehmet Elkatmış yer alıyor...

Ülkemizde Mafya ve Derin Devleti en iyi bilen isimlerden birisi olan Mehmet Elkatmış, denilince heralde bir çırpıda ilk akla gelenler; Hizmetleriyle birlikte, Susurluk Araştırma Komisyon Başkanlığı ,İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı ,SSK, TEDAŞ gibi bir çok komisyonlarda araştırma soruşturma komisyonlarında görev aldı, TBMM'de Aldığı önemli görevler , nev i sahsina munhasir duruşuyla Türkiye Siyasetinin önemli ve unutulmaz profilleri arasında yerini aldı. Her zaman Nevşehirli oluşuyla sözlerine başlayan ve dürüst kişiliği ile tanınan Elkatmış, yaşamını Ankara'da sürdürürken hala hazırda Ombudmanlık görevini de yürütüyor.

Susurluk komisyonu başkanı iken Gazetecinin bir sorusuna verdiği : Du'balım şeklindeki cevabı hafızalara işlenirken tamamen doğal üslubuyla yıllar geçsede özünden hiçbir şey kaybetmediğini gösteriyor.Elkatmış'a "sesini kes" notu! /  Yıl: 20 Ocak 2009

Susurluk Komisyonu’na başkanlık yaptı. Bürosunda çok ilginç bir olayla karşılaştı. Polis şimdi o kişilerin peşine düştü.
Eski Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış’ın Kızılay’daki bürosuna giren kimliği meçhul kişilerin, üzerinde “Sesini kes” yazılı bir kağıdı bıraktıkları belirtildi. Olayı doğrulayan Elkatmış, ayrıntılı açıklama yapmadı. 
Edinilen bilgiye göre, Kızılay’daki bürosuna giden Mehmet Elkatmış, ortalığın dağıtılmış olduğunu gördü. Büroya hırsız girdiğini tahmin eden Elkatmış, masasının üzerinde bir A-4 kağıdına yazılı “Sesini kes” mesajını görünce durumu polise bildirdi.
Bürodan bazı evrakların da çalınmış olduğu görüldü. Polis, büroda parmak izi araması yaptı. Üzerinde “Sesini kes” yazılı kağıt da kriminal incelemeye gönderildi.
Mehmet Elkatmış, Susurluk olayının ortaya çıkarılması için kurulan komisyonun başkanlığını yapmış, son günlerde Ergenekon operasyonuyla Susurluk arasındaki bağlantıya dönük bulgular çıkması üzerine sık sık televizyon programlarına konuk olmuştu.
Elkatmış, son olarak Tuncay Güney’in Kanada’dan canlı bağlandığı TRT programına da katılmıştı.

Kaynak : Milliyet Gazetesi

'Susurluk beraat etti' : "- Du'balım..."
Susurluk kazasının ardından TBMM bünyesinde kurulan Susurluk Araştırma Komisyonu, Sedat Bucak ve Mehmet Ağar'ın da aralarında bulunduğu 41 kişiyi tanık olarak dinledi. Daha sonra da özel timcilerle 16 kişiyi dinleyen komisyonun hazırladığı rapor, TBMM Başkanlığı'na sunuldu ve gerekenin yapılmaması üzere devlet arşivlerine kaldırıldı. Komisyona başkanlık eden FP'li Milletvekili Mehmet Elkatmış, Susurluk'u örtbas etmek için Merve'nin başörtüsünün ortaya atıldığını iddia etti. 
Susurluk kazasının ardından, halk tepkisini sokağa çıkarak dile getirdi. Siz de aynı dönem TBMM bünyesinde kurulan Susurluk Araştırma Komisyonu'na başkanlık ettiniz. Şu anda Meclis'in açılmış olmasına rağmen, hiç kimse Susurluk konusunu açmıyor. Bu sessizliği nasıl değerlendiriyorsunuz?
Artık, bu konuda konuşmayacağım. Bir yerde Susurluk beraat etti.
Nasıl beraat etti?
Halk, bu insanları geri gönderdi.
Bu insanların Meclis'e geri gelmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
Halkın iradesine karşı ne diyeyim ben. Seçti ve gönderdi. Diyecek bir şey yok. 
Susurluk'la ilişkisi olan insanların Meclis'te yer alması sizce doğru mu?
Doğru olup olmadığı noktasında bir şey diyemem. Halkın gönderdiği insanlara saygı duymak zorundayım. 
Susurluk'u tekrar gündeme getirme açısından sizin bir çabanız olmayacak mı?
Tabii çalışacağız.
Neler yapacaksınız?
Daha "- Du'balım...". Meclis yeni açıldı. Biz başka şeylerle uğraşıyoruz. Merve'nin başörtüsü ön plana geçti. Bak, Susurluk konuşuluyor mu şimdi. Susurluk'u örtbas etmek için şimdi başörtüsünü ortaya çıkardılar. 


MEHMET ELKATMIŞ KİMDİR!
 
1947’de Nevşehir’in Nar kasabasında doğdu. İlk ve orta okulu kasabasında tamamladı ve Nevşehir Lisesinden mezun oldu. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek aynı yıl Nevşehir’de avukatlık stajına, 1972 yılı sonunda Ürgüp’te serbest avukatlığa başladı. Askerlik görevini askeri hakim olarak tamamladı. Askerlik dönüşünde 1974 yılı Kasım ayında Nevşehir’de tekrar serbest avukatlığa başladı. Avukatlık yaptığı dönemlerde ve üniversite öğrenciliği yıllarında, siyasi partilerde kuruculuk ve il başkanlığı görevlerinde bulundu.
1991 – 1995 – 1999 ve 2002 tarihlerinde yapılan seçimlerde 19, 20, 21 ve 22. Dönemler Nevşehir milletvekilliğine seçildi. TBMM’de görev yaptığı bu dönemlerde, TBMM Başkanlık Divanı üyesi ve katip üyelik ve TBMM İdare Amirliği görevlerinde bulundu. Ayrıca TBMM’de uzun yıllar KİT komisyonu üyeliği, Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanlığı, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı; TEDAŞ, Civan Gate, SSK ve TBMM Genel Kurulu yapımındaki usulsüzlükleri soruşturma komisyonlarında üye olarak görev yaptı. 04/12/2012 tarihinde TBMM tarafından Kamu Denetçisi olarak seçildi.
Bu görevleri yanında bir çok sivil toplum örgütünde ve vakıflarda kurucu ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Ayrıca birçok ulusal ve uluslararası toplantılara, panel, açık oturum ve sempozyumlara izleyici, konuşmacı ve başkan olarak katıldı. Pek çok gazete ve dergilerde, TV’lerde röportajları beyanları ve makaleleri yayımlandı. 
4 çocuk babasıdır.


AK Parti geçmiş dönem Nevşehir Milletvekili ve Ombudsman Av. Mehmet Elkatmış Nevşehir Milletvekili Yıllarını anlattı.
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.