banner461
banner195

Nevşehir'de 21 belediyeye kilit vurulacak

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile birlikte ilimiz Nevşehir genelinde nüfusu 2.000'in altında kalan 21 belde belediyesi kapatılacak. Bu şekilde Nevşehir de 44 olan Belediye sayısı 23 e düşecek.

Nevşehir'de 21 belediyeye kilit vurulacak
17 Aralık 2013 Salı 14:38

banner143
banner134
Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile birlikte 13 büyükşehir kurulmasına dair kanun tasarısının geçici 2. maddesiyle, nüfusu 2.000'in altında 559 belde belediyesi kapatılacak. Bu belediyeler köy yapılmaktadır. Kapatılma işlemi ilk mahalli genel seçimler olan 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde geçerli olacaktır.

Kapatılan belde belediyelerinin personeli il özel idarelerine devredilecektir.

Kanun ekinde ismine yer verilen 559 belde belediyesi, 30/06sınırı olan başka bir belediyeye mahalle olarak katılması durumunda kapatılmaktan Aşağıda yer alan belde belediyeleri, Kanunun yayımlandığı tarihe kadar 5393 sayılı Kanunun 8 inci maddesine uygun olarak birleşme veya katılma yoluyla nüfusunu 2000'in üzerine çıkaran belediyelerin tüzel kişilikleri korunacaktır.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile birlikte 214 yılı Mart ayında yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından Nevşehir'de toplam 21 belediye kapanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2011 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre nüfusu 2 binin altında olan Nevşehir'in Acıgöl ilçesine bağlı İnallı, Kurugöl, Akarca, Avanos ilçesine bağlı Mahmat, Göynük, Sarılar, Topaklı, Derinkuyu ilçesine bağlı Suvermez, Gülşehir ilçesine bağlı Abuşağı, Gümüşkent, Ovaören, Karacaşar, Tuzköy, Hacıbektaş ilçesine bağlı Karaburna ve Kızılağıl Kozaklı ilçesine bağlı Kalecik, Karahasanlı, Kanlıca ve Karasenir ile Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa ve Başdere belediyeleri kapanacak.

Bu Belediyeler içinde Tuzköy ve Karacaşar Beldeleri Gülşehir ilçesine bağlanarak Gülşehir in mahaleleleri oldular.Daha öncede bilindiği üzere Aksalur beldesi Ürgüp ilçesninin mahallesi olmuştu.

İlçelere mahalle olarak bağlanan bu beldelerdeki vatandaşlar mahalli idareler seçimlerinde ilçe belediye başkanlığı, köy statüsüne kavuşan yerlerde ise köy muhtarlığı için oy kullanacaklar

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Şaban ÇİFCİBAŞI - 4 yıl önce
derinkuyuya bağlı suvermez kasabasının nüfüsu 2012 sayımların da 2000 kişinin üzerindeydi yukarı da ki yazıda tekrar 2000 kişinin üstüne çıkan yerlerin tüzel kişiliklerini koruyacağı söyleniyor. o zaman suvermez için bir umut ışığı daha var mıdır?
Avatar
mesut ertaş - 4 yıl önce @Şaban ÇİFCİBAŞI
düşsün be birader kaç yıldır ne faydası olduda