banner461

Sarıaslan, Kapadokya'da yıkım hakkında TBMM'de basın toplantısı

CHP Nevşehir Milletvekili Av.Faruk Sarıaslan, "Kapadokya'da yaşanılan son yıkım olayı hakkında TBMM'de bir basın toplantısı yaptı.

banner15
18 Şubat 2019 Pazartesi 15:39

banner143
banner134

Kapadokya'da yaşanan yıkım çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan CHP Nevşehir Milletvekili Av.Faruk Sarıaslan, "Bu çirkin yapılaşma ile ilgili ilk olarak değerli hemşehrim CNN Türk kanalı sunucusu Gazeteci Cem Seymen'in 14 Şubat tarihinde, Twitter atması üzerine öğrendim. Ardından da bahse konu olan yerde incelemelerde bulundum. Hassasiyeti için kendisine teşekkür ederim" dedi.

Milletvekili Sarıaslan; "Kapadokya bölgesinde hukuksuz yapılan inşaatlarla ilgili TBMM'deki basın açıklamamız..."

CHP Milletvekili Sarıaslan, "Yıkım Doğru"...

Kapadokya bölgesinde peri bacaları içerisine yapılan hukuksuz, ahlaksız ve çirkin beton yığınlarının yıkılması için, hukuk çerçevesi içerisinde vermiş olduğumuz mücadele, yerel basın, ulusal basın ve sosyal medya üzerinden yapmış olduğumuz açıklamalar neticesinde, yerel ve ulusal basınında desteği ile sonuca ulaşmış, Nevşehir Valiliğinin yıkım kararı almasına neden olmuştur... Bize destek veren kamuoyuna ve Nevşehir’li hemşehrilerimize teşekkür ederiz...

"Önce izin veriyorsunuz, sonra..."

Kapadokya Bölgesinde ki bir yapı için, Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaat ediyor izinleri alıyorsunuz, sonra Müze Müdürlüğünün onayı alınıyor daha sonra Belediye de ruhsat veriliyor. İşte ancak bu aşamalardan sonra bir yapı yapabiliyorsunuz. Ben şahsıma diyorum ki, Şu aşamada yürütülen "Yıkımlar doğrudur" ama bu yapılara "İzin verenlerde yanlış" yapmıştır "dedi.

Önce izin veriyorsunuz, masraf yaptırıyorsunuz, orada çirkin yapılar oluşturuyorsunuz, sonra da vatandaşları mağdur ediyorsunuz. Sonra da yıkıyorsunuz. Buralara kim izin verdi? Ne için izin verdi?  Öncelikle bunların incelenmesi lazım. Buraya hangi kurumlar izin vermişse bizce hepsi suçlu.

Bir Avukat olarak söylemek istiyorum ki; "Göreme'deki, Uçhisar'daki o bölgelerdeki mağdur olan değerli hemşehrilerimde emin olsunlar. Hukuksuz yere yapılanlar ve bu hukuksuz işlemlerin yapılmasına müsade edenler hakkında dava açabilirler...." Hem Devlet adına, hemde izin verenler hakkında" tazminat davası açabilirler" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.