banner461
banner195

Seçim Sonucu Nasıl Hesaplanır

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde partilerin aldıkları oylara göre kaç milletvekili çıkaracağını hesaplamak için kullanılan yöntem kod haline dönüştürüldü

Seçim Sonucu Nasıl Hesaplanır
08 Mayıs 2015 Cuma 20:54

banner143
banner134
 2015 genel seçimleri yaklaşırken bir ilde hangi partiden kaç milletvekili çıkacağının hesaplamasını yapmak için kullanılan yöntme D'Hondt sistemi deniyor. Bir hukukçu ve matematikçi olan Victor D'Hondt bu sistemi tasarlarken güçlü ve az parçalı yada tek partili hükümetler kurmaya dönük bir amaç güdüyordu. Bu amacının yanında toplumun azınlıklarının temsilcilerinin ise meclis dışında tutulmasını amaçlıyordu.

Matematiksel işlemlere göre yüzde 10 barajını aşan partilerin aldığı oy oranına göre adayların milletvekili olup olamayacağı belirleniyor.

Ancak en çok oyu almak bazı durumlarda yeterli olmuyor, alınan en yüksek oy milletvekili sayısına bölündüğünde ortaya çıkan sonuç seçimin neticesini biranda değiştirebiliyor.

Bu hesabı kolaylaştırmak için kurulan tahmin programı aracılığıyla sizlerde düşündüğünüz oy oranlarını yazıp Nevşehir veya ülke geneliyle ilgili öngörülerinizi çevrenizle paylaşabilirsiniz...

HESAP TABLOSU  İÇİN TIKLAYIN


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.