banner461
banner195

Seçim takvimi yarın başlıyor

Milletvekili aday listeleri yarın YSK'ya sunulacak. Liderler listeye son şeklini bugün verecek. Siyasi partilerde nefesler tutuldu, yarın belli olacak listeler bekleniyor.

Seçim takvimi yarın başlıyor
06 Nisan 2015 Pazartesi 17:00

banner143
banner134
YSK'nın 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için açıkladığı takvim yarın başlayacak.

7 Haziran'da yapılacak olan genel seçim öncesinde kulislerde hangi partilerin kimleri aday göstereceği konuşuluyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı gereği siyasi partiler, milletvekili aday listesini 7 Nisan 2015 Salı günü saat 17.00'ye kadar teslim etmek zorundalar. Bu tarihten sonra ise itirazı bulunan adaylar veya aday adayları 15 gün içinde YSK'ya itiraz edebilecekler.

KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK
7 Haziran pazar günü yapılacak seçimlere çok az bir zaman kaldı. Siyasi partiler aday belirleme çalışmalarında sona geldi. En çok merak edilen AK Parti'den hangi isimlerin milletvekili adayı olacağı. AK Parti aday adayları eleme süreci tamamlandı. Üst kurul adayları belirlerken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkanlığındaki üst kurulun listelere son şeklini verdiği öğrenildi. Listeler tamamlandıktan sonra 7 Nisan 2015 Salı günü saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kurulu'na sunulacak. YSK'ya sunulan liste daha sonra kamuoyu ile paylaşılacak.
 
FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK
Tüm Türkiye'de olduğu gibi Nevşehir’de de Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adaylarını ilk belirleyen parti oldu. CHP Nevşehir Aday adayının kıyasıya mücadele verdiği ön seçimde isimler 3'e indirildi. CHP'li adaylar ise alanlara inerek çalışmalarına başladılar bile.

MHP'de ise durumlar AK Parti ile aynı. Nevşehir'de 11 Milletvekili Aday adayı bulunan Milliyetçi Hareket Partisinde de meraklı bekleyiş büyük bir sessizlik ile devam ediyor. Aday Adayı yoğunluğu bakımından tek parti olan AK Parti'de de durumlar hiç farklı değil. 55 aday adayı bulunan partide adeta fırtına öncesi sessizlik hakim. 

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için açıkladığı takvim yarın başlayacak.
Buna göre, Milletvekili Genel Seçimi'ne katılacak siyasi partiler, aday listelerini 7 Nisan'da en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ya verecek, 24 Nisan'da milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar ilan edilecek.
Yurtdışında oy kullanımında son seçimde yaşanan aksaklıkların giderilmesi için de çalışan YSK, randevu sistemini kaldırarak, yurtdışında oy kullanma süresini uzattı. Buna göre, gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri, 8 Mayıs'ta başlayacak. Yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemleri 31 Mayıs'ta sona erecek.
Seçmenler, tüm yurtta, 7 Haziran Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında oy verecek. Saat 17.00'ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Nevşehir’de adeta nefesler tutuldu. AK Parti ve MHP’de kimler milletvekili adayı gösterilecek.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili seçimleri öncesinde siyasi partiler milletvekili adaylarını yarın açıklayacaklar. AK Parti’de 54 aday adayı MHP’de ise 12 aday adayı heyecan içerisinde yarını bekliyor. 7 Nisan 2015 Salı günü siyasi partiler geçici aday listelerini Yüksek Seçim Kuruluna bildirecekken aynı zamanda milletvekili adaylarını da yarın kamuoyu ile paylaşacaklar.

AK Parti son üç seçimde Nevşehir’de 3 milletvekili kazanırken Milliyetçi Hareket Partisi ise en son 1999 seçimlerinde iki milletvekili çıkarmayı başarmıştı. CHP ise 28 yıldır Nevşehir’de milletvekili seçimlerini kazanamıyor. Ancak 7 Haziran seçimleri öncesinde geçtiğimiz hafta yapılan ön seçim sonrasında Bülent Tekiner listede ilk sırayı almayı başarmış ve CHP’nin 29 yıllık hasreti bu seçimlerde sona erecek demişti.

İşte tüm bu soruların cevabı ilk olarak yarın son bulacak. AK Parti ve MHP’den aday adayı olan isimler yarını heyecan içerisinde beklerken Nevşehir kamuoyu da bugüne kadar bir çok dedikoduların son bulacağı ve asıl isimlerin açıklanacağı saati beklemeye başladı.Seçim takviminin diğer aşamaları şöyle:


14 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00'de askıya çıkarılacak. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılacak. Yurtdışı seçmen kütüğü "www.ysk.gov.tr" adresinde ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. "www.ysk.gov.tr" adresinden bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak. Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ya saat 17.00'ye kadar bildirecek.
15 Mart: YSK, siyasi partilerin, hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını ilgili seçim kurullarına bildirecek.
24 Mart: Siyasi partiler, ön seçim ya da aday yoklaması seçmen listelerini kesinleştirecek.
27 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri ile tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri askıdan indirilecek. "www.ysk.gov.tr"de bina bazında seçmen kayıtları sorgulanmasının son günü.
29 Mart: Muhtarlık bölgesi askı listeleri, yurtdışı seçmen kütüğü ile tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerine yapılacak itirazlar karara bağlanacak.
3 Nisan: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.
7 Nisan: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini, YSK'ya alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00'ye kadar verecek.
Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurularda son gün.
8 Nisan: Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilecek.
15 Nisan: Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayınlanacak. Geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK'ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek.
16 Nisan: Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü.
19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK'ya bildirmesinin son günü.
21 Nisan: Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11:00'de kura çekilecek.
24 Nisan: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.
8 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.
23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.
28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.
31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.
1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.
6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.
7 Haziran: Oy verme günü.
-İllerin milletvekili saylıarı
YSK, 2014 nüfus sayımına göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayısını da belirledi. Buna göre, milletvekillerinin illere göre dağılımı şöyle:
"Adana 14, Adıyaman 5, Afyonkarahisar 5, Ağrı 4, Amasya 3, Ankara 32, Antalya 14, Artvin 2, Aydın 7, Balıkesir 8, Bilecik 2, Bingöl 3, Bitlis 3, Bolu 3, Burdur 3, Bursa 18, Çanakkale 4, Çankırı 2, Çorum 4, Denizli 7, Diyarbakır 11, Edirne 3, Elazığ 4, Erzincan 2, Erzurum 6, Eskişehir 6, Gaziantep 12, Giresun 4, Gümüşhane 2, Hakkari 3, Hatay 10, Isparta 4, Mersin 11, İstanbul 88, İzmir 26, Kars 3, Kastamonu 3, Kayseri 9, Kırklareli 3, Kırşehir 2, Kocaeli 11, Konya 14, Kütahya 4, Malatya 6, Manisa 9, Kahramanmaraş 8, Mardin 6, Muğla 6, Muş 3, Nevşehir 3, Niğde 3, Ordu 5, Rize 3, Sakarya 7, Samsun 9, Siirt 3, Sinop 2, Sivas 5, Tekirdağ 6, Tokat 5, Trabzon 6, Tunceli 2, Şanlıurfa 12, Uşak 3, Van 8, Yozgat 4, Zonguldak 5, Aksaray 3, Bayburt 2, Karaman 2, Kırıkkale 3, Batman 4, Şırnak 4, Bartın 2, Ardahan 2, Iğdır 2, Yalova 2, Karabük 2, Kilis 2, Osmaniye 4, Düzce 3."

-Seçime katılacak siyasi partiler
Bu arada, YSK seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi partileri de belirledi. Buna göre 7 Haziran Genel Seçimi'ne katılabilecek partiler şunlar:
"Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Gelişim Partisi, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Adalet Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Merkez Parti, Millet Partisi, Millet ve Adalet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Yurt Partisi, Komünist Parti."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.