banner461
banner195

Seçimler Kasım 2013 te Yapılacak

Başbakan Erdoğan Yerel Seçimlerin 2013 e alınmasının planlandığını açıkladı.Yerel seçimlerin öne alınması için muhalefetin teklifine olumlu yaklaşacaklarını belirten AK Parti kurmaylarına destek MHP’den geldi. CHP istemese de MHP’nin desteğiyle 367 sınırı aşılıyor.

Seçimler Kasım 2013 te Yapılacak
06 Ağustos 2012 Pazartesi 18:13

banner143
banner134

 2014 Mart'ında yapılması planlanan yerel seçimlerin, kış şartları nedeniyle 2013 Ekim'ine çekilmesini AK Parti MYK da gündemine almış ve bu konuyu özellikle kışın geçen çetin kış şartları ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesi hatırlatılmıştı.Bu değerlendirmeler  sonrasında ilk olarak Başbakan Erdoğan ın dile getirdiği 2014 deki Yerel Seçimlerin 6 ay öne çekilerek 2013 te yapılması görüşüne muhalif partilerden ilk olarak MHP kanadından evet desteği geldi.

 

Başbakan Erdoğan A Haber ATV ortak programına katıldı .

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV ve A Haber kanallarının ortak yayınladığı ‘Gündem Özel’ programına konuk oldu. Programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Erken Yerel Seçim konusunda MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli de bize destek vereceğini açıkladı ve Erken yerel seçimlerin 6 ay öne çekilmesine destek vereceğin belirtti öyle gözüküyorki Yerel Seçimler 2013 yılında yapılacak dedi.

 

 

 Başbakan Erdoğan, ATV ve A Haber kanallarının ortak yayınladığı 'Gündem Özel' programına konuk

 

 

 

Mart 2014'te yapılacak yerel seçimlerin 6 ay öne çekilmesine yönelik ilk adım atıldı.

Yerel seçimlerin 2013'ün sonbaharında yapılmasıyla ilgili AK Parti'nin parti kurmayları tarafından sunulan 2014 Martı'nda yapılması gereken seçimin 2013 Ekim ayına alınması önerisine Erdoğan, ''Yeşil Işık'' yaktı.

Teklif muhalefete götürülecek

Seçimlerin hep normal süresinde yapılması taraftarı olan Başbakan Erdoğan, Ak Parti MYK üyelerinin yerel seçim tarihinin öne çekilmesi konusunda mutabık kalarak düzenlemeyi değerlendirmeye alırken, teklif muhalefete de götürülecek.

Seçimlerin kış aylarından önce yapılması için Anayasa'da geçici madde ile düzenleme gerekecek. Yasal düzenleme için Meclis'te muhalefetle temas kurulacak, grup başkanvekilleri görüşmeler yapacak.

Seçimlere 13 il büyükşehir olarak girecek. Seçimlerin 6 ay öne çekilmesiyle 2013'ten sonra 3 yıl üst üste seçim yapılacak.

2014'te Cumhurbaşkanı seçilirken, 2015'te genel seçimler yapılacak.

Yerel seçimlerin öne alınması durumunda, TBMM tatile girdiği için yaz öncesi Meclis'ten geçirilemeyen Büyükşehir Belediye Kanunu, Ekim ayında Meclis açılır açılmaz görüşülecek. Böylece 2014 sonbaharında yapılması planlanan yerel seçimlerden 1 yıl önce değişikliklerin yasalaşması ve büyükşehirlerin tescil edilmesi sağlanacak. Nüfusu 750 binin üzerinde olan 13 il seçimlere büyükşehir olarak girebilecek.

 

YEREL SEÇİMLER 6 AY ERKENE ALINIYOR

Yerel seçimlerde "Kasım 2013" sinyali

Muhalefet erken seçime kapıyı kapatmadı 

Yerel seçime 2013 planı 

Yerel seçimler erkene mi çekilecek?

CHP, yerel seçim stratejisini belirleyecek

AK Parti yerel seçimleri 6 ay öne almak istiyor

Yerel Seçimler Erkene Alınıyor ve Yerel Seçimler Kasım 2013 te Yapılacak…

Yerel seçimlerin öne alınması için muhalefetin teklifine olumlu yaklaşacaklarını belirten AK Parti kurmaylarına destek MHP’den geldi. CHP istemese de MHP’nin desteğiyle 367 sınırı aşılıyor.

 

İktidar partisi, yerel seçimlerin öne alınması için yapılması gereken Anayasa değişikliği için yeterli sayıyı MHP’den gelen destekle buldu.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “İktidar bunu getirirse destek veririz” sözleriyle, yerel seçimlerin öne alınmasına desteklerini açıklaması, 367 barajının aşılabileceğinin göstergesi oldu. Böylece CHP istemese de, AKP ve MHP’nin anlaşması durumunda yerel seçimler öne alınabilecek.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise partisinin tavrıyla ilgili, “Yanıbaşımızda savaş var. Türkiye’nin gündemi yerel seçimler öne alınsın mı alınmasın mı olmamalı” dedi.

 

“‘Hayır’ demeyiz”

 

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, yerel seçimlerin 2013 yılına alınmasıyla ilgili, “Bu konuda değişik zamanlarda gittiğimiz yerlerde sorular geliyor, çok konuşuluyor. Biz yine seçimlerin zamanında yapılmasını arzu ediyoruz. Ama muhalefet partileri kış şartlarını, olumsuz hava koşullarını gerekçe gösteriyorlar. Maalesef rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopteri düştü. ‘Kış şartlarında seçim mi olur, sonbaharda neden yapılmıyor?’ denildi. Eğer ana muhalefet ve muhalefet partileri TBMM içinde, ‘Yerel seçimi erkene alalım. 2014’te bir de cumhurbaşkanlığı seçimi var. Türkiye’yi çok fazla seçimle meşgul etmiş oluruz’ derlerse, buna hayır demeyiz” açıklaması yapmıştı. Tanrıverdi, tek başına AK Parti’nin milletvekili sayısının yerel seçimlerin öne alınması kararına yetmediğine dikkat çekmiş, “çünkü Anayasa’da yerel seçimlerin 5 yılda bir yapılacağına dair kesin hüküm var, dolayısıyla 367 vekilin “evet” oyuna ihtiyaç var” demişti.

 

Destek MHP’den geldi

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, iktidar partisinin yerel seçimleri öne alması konusunda destek olacaklarını ilan etti. Bahçeli, seçimlerin en geç Kasım 2013 tarihine kadar yapılması gerektiğini ve Cumhurbaşkanlığı seçimiyle aynı yıl olmasının doğru olmadığının altını çizmişti.

 

MHP’nin desteğiyle iktidar partisi Anayasa değişikliği için gereken 367 sayısına ulaşmış oluyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in oy kullanamaması nedeniyle 325 milletvekili olan AKP, Engin Alan’ın tutuklu olması nedeniyle MHP’den alacağı 50 oy ile Anayasa değişikliği için gereken sayıyı bulup, seçimlerin öne almasını sağlayabiliyor. Böylece CHP ve BDP’nin desteği olmadan da değişiklik TBMM’den geçebiliyor.

 

Tekin: "Gündem bu değil"

 

Ana muhalefet partisi CHP’nin, yerel seçimlerin öne alınmasına mesafeli durduğu, Ankara kulislerinde konuşuluyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, VATAN’ın bu konuda ortaya çıkan yeni tabloyu sorması üzerine, şunları söyledi:

 

“Hemen yanı başımızda bir savaş yaşanıyor. Bir Bakan, Türkiye’nin bir bölgesinde, Şemdinli’de 15 gündür ilginç şeyler oluyor diyorsa, orada bir savaş var demektir. Türkiye’nin içeride ve dışarıda bu kadar sıkıntı yaşadığı bir dönemde gündemi yerel seçimlerin 6 ay önce veya 6 ay sonra olacağı olmamalı” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.