banner461
banner195

Varol ve Açıkgöz'e Kötü Haber

TBMM yönetimi, 7 Haziran'da seçilen yeni milletvekillerine 2 yılı doldurmadıkları için emekli maaşı alamayacaklarını bildirdi.

Varol ve Açıkgöz'e Kötü Haber
14 Temmuz 2015 Salı 00:53

banner143
banner134
TBMM yönetimi, 7 Haziran'da seçilen yeni milletvekillerine 2 yılı doldurmadıkları için emekli maaşı alamayacaklarını bildirdi.

Nevşehir'de 7 Haziran da ilk kez Milletvekili seçilen AK Partili Mustafa Açıkgöz ve MHP'li Mehmet Varol da bu kapsama takılıyor.

AK Partide 
ikinci dönemini yaşayan Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk ise bu kapsama dahil değil.

 İlk defa milletvekili seçilerek TBMM'ye giren 96 isimözlük hakları biriminde maaş ve diğer işlemlerini yaptırırken şaşırtan bir durumla karşı karşıya kaldı. TBMM yönetimi, 7 Haziran'da seçilen yeni milletvekillerine 2 yılı doldurmadıkları için emekli maaşı alamayacaklarını bildirdi.

Emekli aylığı alırken, ilk defa milletvekili seçilerek TBMM'ye giren 96 isim özlük hakları biriminde maaş ve diğer işlemlerini yaptırırken ilginç bir olayla karşı karşıya kaldı.
TBMM yönetimi, 96 yeni milletvekillinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı'ndan aldıkları emekli maaşlarının kesilmesi için ilgili kurumlara yazı yazdı.
Yeni milletvekilleri kamuoyunda bilinen şekliyle Meclis'e adım attığında hem emekli maaşlarını hemmilletvekili aylıklarını almayı hesap ediyordu.
Oysa 5510 sayılı kanun gereğince, milletvekili emekli maaşını hak etmek için bu görevde en az 2 yıl geçirmek ve başbakanlık müsteşarı düzeyinde prim kesintisi yapılması şart. Türkiye'nin haberine göre, Meclis yönetimi, 96 isme milletvekili olmadan önce aldıkları emekli maaşlarının bu nedenle kesildiğini bildirdi.
Bu durumdaki milletvekilleri yeniden emekli aylığı alabilmek için 15 Haziran 2017 tarihini beklemek zorunda. Bu tarihten sonra yeni vekiller, yeniden emekli aylığı almaya hak kazanacak ve maaşları emekli milletvekili aylığı olarak ödenecek.
15 Haziran itibarıyla emekli maaşları kesilen bazı isimler, 'mağdur olduklarını' dile getirirken, bazıları 15 Temmuz'da alacakları 45 bin liralık 3 aylık maaşlarını beklemeye başladı.
25. Dönem'de TBMM'ye 330 milletvekilinden 150'si, hem emekli milletvekili aylığı hem de normalmilletvekili maaşı almaya devam edecek.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
TEBRIKLER - 3 yıl önce
DOĞRU BIR KARAR,DAR GELIRLI INSANIMIZA 3 KURUŞLUK ZAMMI ZOR YAPANLAR,KENDILERİNE GELINCE ATLI KESİLİYORLAR.