banner461
banner195

Yamula Projesi ve Nevşehir’in Geleceği

AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, 'Yamula Barajı Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi' ile Nevşehir'de üç ilçemizde binlerce hektar arazinin suyla buluşacağını bildirdi.

Yamula Projesi ve Nevşehir’in Geleceği
11 Şubat 2014 Salı 22:39

banner143
banner134
Yamula Projesi ve Nevşehir’in Geleceği

Nevşehir’de tarımsal alanların sulanması konusundaki en önemli projelerden biri olan Seyfe – Kalaba Sulama Projesi'nin ihalesi Nisan ayında yapılacak.  Bu projenin hayata geçirilmesi ile üç ilçenin tarım arazileri daha verimli  hale gelmiş olacak...
Konuya ilişkin FİB Haber Merkezimize açıklamalarda bulunan Nevşehir Milletvekili Av.Ebubekir Gizligider , Seyfe- Kalaba Sulama Projesi ile Kozaklı, Hacıbektaş ve Gülşehir ilçelerimiz de tarlalar suya doyacak dedi...

Nevşehir’in kuzeyi olarak adlandırılan tarımsal bölgede bulunan Hacıbektaş, Gülşehir ve Kozaklı yöresindeki tarımsal arazilerin sulanması konusuna hassasiyet gösterdiklerini ifade eden Gizligider,  sözkonusu ilçelerde yapılan tarımın bölgenin tarımsal faaliyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturması nedeniyle önemli olduğunu vurguladı.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, 'Yamula Barajı Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi' ile Nevşehir'de üç ilçemizde binlerce hektar arazinin suyla buluşacağını bildirdi. 

Gizligider yaptığı açıklamasında, ilimiz Nevşehir ile birlikte 4 ili etkileyecek olan Yamula Barajı Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi tamamlandığında toplam 110 bin hektar alan sulu tarıma geçileceğini belirtti.

Gizligider,Yakından takip ettiğimiz bu proje hem bölgenin hem de Nevşehir'in tarım alanında kaderini değiştirecek önemde bir projedir. Ümit ediyoruz ki bu proje en kısa zamanda tamamlanır ve çiftçilerimizin bir an önce daha verimli üretime geçmeleri sağlanır dedi.
Gizligider, "Kalaba Seyfe Pompaj Sulaması, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat illerinde Kızılırmak nehri Kuzey-Kuzeybatı kısmında yer alan ve Kızılırmak nehrine mansaplanan Deliceırmak havzasının üst kotlarındaki tarım alanları toprak kaynağıdır. Bu toprak kaynağını yerel şartlardaki yer üstü ve yeraltı su kaynakları ile sulamak mümkün değildir. Yöredeki en güvenilir ve en önemli su kaynağı Kızılırmak nehridir. Kızılırmak nehrinin sularını bu alanlara ulaştırmak için planlama sonucunda sulama sahası 110 bin 422 olarak tespit edilmiştir" ifadelerine yer verdi.

Hacıbektaş, Gülşehir ve kısmen de olsa Kozaklı yöresinde Yamula Barajı marifetiyle tarımsal arazilerin sulanması hedefleniyor. Seyfe – Kalaba sulama projesinin ihalesinin ön hazırlıkları tamamlandı. Bu proje özellikle tahıl üretimi yapılan bu bölgelerin sulanması ve daha verimli ürün elde edilmesi için büyük önem taşıyor. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
habip türkmen - 4 yıl önce
derinkuyu tarafına bir şeyokmu hep otaraf
Avatar
cafer kaya - 3 yıl önce
sabırla ve dört gözle bekliyok kurak topraklar ne zaman suya kavusacak bir an önce yapılsada kurtulsak