banner461

Yurtdışındaki vatandaşların dikkatine

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, tarihte ilk kez 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bulundukları ülkelerde oylarını kullanabilecekler.İşte konu hakkında AK Parti Nevşehir İl Başkanlığından yapılan o önemli açıklama...

banner503
Yurtdışındaki vatandaşların dikkatine
28 Haziran 2014 Cumartesi 14:12

banner143
banner134
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, tarihte ilk kez 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bulundukları ülkelerde oylarını kullanabilecekler.

Yurtdışı yaşayan seçmenler bulundukları bölgelerde kurulacak sandıkların yanı sıra  gümrük kapılarında da oylarını kullanabilecekler.

Oy Kullanmak için ne yapmak gerekiyor?

1) Seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı kontrol etmek

2) Kayıtlı değilseniz seçmen kütüğüne kayıt yaptırmak ve bilgileri güncellemek.

3) Kayıtlı olduğunuz dış temsilcilikte oyunuzu kullanabilmek için http://www.ysk.gov.tr internet adresinden randevu almak.

4) 31 Temmuz 2014 Perşembe - 03 Ağustos 2014 Pazar tarihleri arasında her ülke için belirlenen günlerde sandık başına gidip oyunuzu kullanmak.

Seçmen kütüğünü kontrol edin!

Vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmelari için yurtdışı seçmen kütüğüne güncel adres bilgisi ile kayıtlı bulunmak gerekiyor. Bunun için vatandaşlarımızın bilgilerini muhakkak kontrol etmeleri gerekiyor. Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz hangi temsilcilik bölgesinde kayıtlı olduğunuzu http://www.ysk.gov.tr adresinin “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden sorgulayabilirsiniz.

Kayıt ya da güncelleme için son tarih 02 Temmuz 2014

Sorgu sayfasında kayıtlı olmadığınız belirtiliyorsa ya da kayıtlı olduğunuz dış temsilcilik yanlışsa adres bilgilerinizi 02 Temmuz 2014 tarihine kadar güncellemeniz gerekmektedir.

Yurtdışından Adres Bildirimleri, bağlı bulunulan Başkonsolosluğa şahsen başvurularak adres beyan formu ile güncellenmektedir.

Ayrıca http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11 internet sitesi adresinden alınan adres beyan formu doldurularak kargo ya da iadeli taahhütlü mektup ile yine bağlı bulunulan Başkonsolosluğa, ya da bulunulan ülkede dış temsilcilik yoksa nüfus kaydının bulunduğu yer nüfus müdürlüğüne bildirimde bulunulabilir.

Dış temsilciliklerde ve belirlenen diğer mahallerde oy kullanımı

Sandıkta oy kullanma yönteminin uygulanacağı ülkelerde ikamet eden vatandaşlarımız, gümrük kapılarına gelmelerine gerek kalmadan bulundukları ülkeden oylarını kullanabileceklerdir.

Yurtdışı seçmen, 31 Temmuz 2014 Perşembe - 03 Ağustos 2014 Pazar tarihleri arasında kayıtlı olduğu dış temsilcilikte ya da ilan edilecek diğer mahallerde oyunu kullanabilecektir.

Randevu almayı unutmayın!

Yurtdışı seçmenin oy kullanabilmesi için randevu alması gerekmektedir. Randevular 21-25 Temmuz 2014 tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulunun http://www.ysk.gov.tr internet adresinden alınacaktır.

Randevu alınmadığı takdirde oy verme gün ve saat aralığı SEÇSİS Oy Verme Günü Belirleme Sistemi tarafından belirlenecektir.

Gümrüklerde oy kullanımı

Gümrüklerde oy verme işlemleri 26 Temmuz 2014 Cumartesi-10 Ağustos 2014 Pazar tarihleri arasında olacaktır. Yurtdışı seçmen sadece yurda girişi ve çıkışı sırasında değil oy verme süresince gümrük kapılarında oyunu kullanabilecektir.

                                                                      

 

MEHMET ALİ TANRIVER

AK PARTİ

NEVŞEHİR İL BAŞKANI


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.