banner461
banner195

Dünya ikincisi Taekwondocu davul – zurnayla karşılandı

Tayvan’da yapılan 29. Üniversite Olimpiyat Oyunlarında Türk Milli Takımı ve Nevşehir’i temsil eden, dünya ikinciliğini kazanan Taekwondo sporcusu İpek Çidem, Uçhisar beldesinde büyük bir coşkuyla karşılandı.

Dünya ikincisi Taekwondocu davul – zurnayla karşılandı
29 Ağustos 2017 Salı 19:55

banner143
banner134
Tayvan’da yapılan 29. Üniversite Olimpiyat Oyunlarında Türk Milli Takımı ve Nevşehir’i temsil eden, dünya ikinciliğini kazanan Taekwondo sporcusu İpek Çidem, Uçhisar beldesinde büyük bir coşkuyla karşılandı.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Sporcusu İpek Çidem’i karşılayanlar arasında Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan’ın yanı sıra, ailesi, yakınları ve kasabalı halkta vardı.
Müsabakaların ardından antrenörü Recep Işık ile birlikte memleketine gelen milli sporcu Anne ve babasının elini öperek kendisini karşılayanlarla selamlaştı. Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan başarısından dolayı kendisini kutlayarak kendisine çiçek takdiminde bulundu.
Uçhisar belediye Başkanlığında ailesi ve yakınları ile birlikte ağırlanan milli sporcu, bu spora başlamasının başlıca nedenlerinden birinin ağabeyi olduğunu dile getirdi.
5 yaşlarından itibaren televizyonda sık sık Chakie Chan filmleri izlediklerini ve sık sık ağabeyi ile kavga atiklerini söyleyen İpek Çidem, “Öncelikle bu duygu inanılmaz bir şey. Bu duyguyu aileme, beni sevenlere, antrenörlerime, Ülkeme yaşattığım için çok mutluyum. Benim için bu başarı spor kariyerimde bir ilk oldu. Yaptığım şey belki dışarıdan dövüşmek olarak gözükebilir ama Taekwondo öyle bir şey değil. Sokakta yürürken bir çocuğun İpek Abla sen şampiyonsun demesi bile beni mutlu ediyor ve duygulandırıyor. Daha önce Avrupa şampiyonluklarım ve derecelerim vardı ama bu başarı benimde bir ilk oldu. İnşallah olimpiyat ve dünya şampiyonluklarını da bu başarılarıma eklemek isterim. Bu spora başladıysam ağabeyim yüzünden başladım. Ağabeyime özeniyordum ve sık sık kendisiyle kavga ediyorduk. Televizyonda Chakie Chan filmlerini izlerdik ve hemen kavgaya koyulurduk” dedi.
Sporcusunun başarıyla büyük gurur duyduğunu kaydeden Milli Takım ve Nevşehir antrenörü Recep Işık, bundan sonra hedeflerinin olimpiyat ve dünya şampiyonlukları sevinci yaşamak olduğunu söyledi.
Işık, “Bu sporcumuzun ilk başarısı değil. Kendisinin belirttiği gibi daha önce iki Avrupa Şampiyonluğu, iki defa Avrupa ikinciliği, bir Avrupa üçüncülüğü bir İslami oyunlar üçüncülüğü başarısı vardı. İpek Çidem Nevşehir’imizin yetiştirdiği son yıllardaki en başarılı sporcusudur. 2020 ve 2024 Olimpiyat oyunlarında ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyoruz. Hedefimiz dünya şampiyonluğu. Bu hedef doğrultusunda biz antrenmanlarımızı aralıksız devam ettiriyoruz” ifadelerinde bulundu.
İpek Çidem’in Uçhisar’ın ve Nevşehir’in gururu olduğunu söyleyen Uçhisar belediye başkanı Ali Karaaslan ise, “İpek Çidem kızımızı bugünlere getiren Annesine-babasına, ailesine ve bu başarıları Nevşehir’imize kazandırmasında emeği geçen antrenörüne teşekkür ediyorum. Bu Uçhisar’ımız, Nevşehir’imiz ve Türkiye’miz için ayrı ayrı bir gurur vesilesi. Bize bu mutluluğu yaşattığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Yerel yönetim olarak bizlerde bu gururu kendileriyle paylaşıyoruz. 2020 Olimpiyatlarında kızımızın şampiyon olarak bu gururu da ilimize ve ülkemize yaşatacağını ümit ediyorum” dedi.
Kızlarının başarısından büyük mutluluk ve gurur duyduklarını ifade eden sporcunun annesi Makbule Çidem, “İpek 5 yaşından bu yana bu sporu yapıyor. Enerjik bir çocuktu. Profesyonelleşti branşında. Bu zamana kadar çok başarılar elde etti. Ailesi olarak çok mutlu ve gururluyuz. Vatanımıza, milletimize bu başarıların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Babası İbrahim Çidem’de Kızının Türkiye’de, Avrupa da elde ettiği başarıların göğsünü kabarttığına dikkat çekti. Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.