banner461
banner195

Fenerbahçe 19 Değil 28. Şampiyonluk ! KANITLARLA !

Fenerbahçe futbol takımının, 1924-1951 arası TFF tarafından ulusal olarak oynatılan Milli Küme ve Türkiye Futbol Şampiyonalarında kazanmış olduğu 9 şampiyonluğun, bugün nasıl emsalsizce ve keyfen katledilip sayılmadığını Metin Sipahioğlu Kanıtlarıyla Anlatıyor !

Fenerbahçe 19 Değil 28. Şampiyonluk ! KANITLARLA !
26 Mayıs 2015 Salı 10:45

banner143
banner134
Fenerbahçe futbol takımının, 1924-1951 arası TFF tarafından ulusal olarak oynatılan Milli Küme ve Türkiye Futbol Şampiyonalarında kazanmış olduğu 9 şampiyonluğun, bugün nasıl emsalsizce ve keyfen katledilip sayılmadığını Metin Sipahioğlu anlatıyor.
Dünyadan emsalleriyle , belge ve kanıtlarıyla..
(26 Nisan 2014 tarihinde TV EM kanalında yayınlanmıştır. 
Röportaj; İbrahim Demir.)

Fenerbahçe 28 Şampiyonluk Röportajı; Metin Sipahioğlu KANITLARLA Anlatıyor ! (TVEM - 26 Nisan 2014)

ÖNSÖZ: Bu yazı , sadece 6 madde ile, TFF tarafından 30 sene boyunca, ULUSAL olarak oynatılan, fakat daha sonra dünyada eşi benzeri olmayan şekilde çeşitli bahanelerle sayılmayan ULUSAL futbol şampiyonalarının katliamını anlatmaktadır.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İSTEMEYENLER, 

METİN SİPAHİOĞLU'NUN TV EM'DE YAYINLANAN RÖPORTAJINI İZLEYEBİLİRLER !
 

 Ve bu yazının asıl amacı ise, kendi takımlarının o dönem şampiyonlukları yok diye koskoca 30 yılı TFF'ye saydırtmama kabiliyetine sahip bir lobiye rağmen, FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ camialarına ve taraftarlarına, katledilen koskoca 30 yıldaki şampiyonluklar hakkında bilgi vermek, ve dünyadan tüm örnekleriyle nasıl bir emsalsiz KEYFİ katliam ile karşı karşıya olduklarını anlatıp bilinçlendirmek, bu 2 koca camianın bu şampiyonluklara artık sahip çıkmaya ve saymaya başlamasını sağlamaktır.. Hızlıca başlayalım; 1) Tarih: 1923; Türkiye Futbol Federasyonu resmi olarak kuruldu. 

Tarih: 21 Mayıs 1923; Türkiye'nin FIFA'ya yaptığı başvuru kabul edildi ve Türkiye FIFA'nın 26. üyesi oldu. 2) 1923 yılında resmi olarak kurulan ve FIFA üyesi olan TFF, 1924'de Türkiye'de ilk defa, o ana kadar bölgesel oynanan liglerden farklı olarak, ULUSAL ŞAMPİYONA düzenledi. Bu şampiyonanın adı; Türkiye Futbol Şampiyonası şeklindeydi. Bu şampiyona bazı istisnai yıllar hariç 1951 yılına kadar oynatıldı. (İŞTE TFF 'NİN RESMİ SİTESİNDE, İLK ULUSAL TÜRKİYE FUTBOL ŞAMPİYONASININ 1924'DE BU ŞAMPİYONA İLE DÜZENLENDİĞİNİN KANITI) 3) Yine Türkiye Futbol Federasyonu, 1936-1950 yılları arasında, Milli Küme adı altında ulusal şampiyonalar düzenledi. 

İstanbul, İzmir, Ankara illerinde düzenlenen bölgesel turnuvalarda başarılı olmuş takımların katıldığı ve deplasmanlı lig usülüyle oynanan bu ulusal şampiyona , istisnai 3 sezon hariç tüm sezonlar oynandı. 

4) 2. maddede anlatılan Türkiye Futbol Şampiyonası'nda, üçbüyüklerden; Fenerbahçe 3 kez, Beşiktaş 2 kez, Galatasaray ise 0 kez şampiyonluk kazandı. 3. maddede anlatılan Milli Küme liglerinde ise, üçbüyüklerden; Fenerbahçe 6 kez, Beşiktaş 3 kez, Galatasaray ise sadece 1 kez şampiyonluk kazandı. Yani, TFF tarafından 1924-1950 arasında oynatılan, 2 ulusal şampiyonada, üçbüyüklerden; Fenerbahçe'nin toplam 9, Beşiktaş'ın toplam 5, Galatasaray'ın ise toplam 1 şampiyonluğu var. 

5) Garip bir şekilde ısrarla tarihin geçersiz sayılmasını isteyen , tarihi hiçe saymaya çalışan kitlenin ise bu şampiyonlukların sayılmaması için, şu ana kadar duyduğum sadece 3 tezleri var: A) Futbol o yıllarda profesyonel değildi. B) 3. maddede bahsedilen Milli Küme sadece İstanbul, Ankara, İzmir takımları tarafından 

2. maddede bahsedilen Türkiye Futbol Şampiyonası ise sadece 5 il takımları tarafından oynanıyordu. 

Yani bütün ülkeyi kapsamadığından aslında tamamen ulusal değillerdi ve 'ELİT ! ' liglerdi. C) Aynı sezonda her 2 şampiyonanın da düzenlendiği yıllar olmuş, 1 sezonda 1'den fazla şampiyon olamayacağından şampiyonluklar sayılamaz.. 

6) Ve KANITLARIYLA 5. maddedeki 'GARİP VE AMACININ NE OLDUĞUNUN BELLİ OLDUĞU TARİH KARŞITI KİTLENİN' zırva niteliğindeki tezlerine cevaplar.. Gerçe bunlara cevap vermek bile komik ama; 

A) Futbol o yıllarda dünyanın başka yerlerinde de amatördü. Ülke futbol federasyonu kurulduktan yıllar sonra aynı bizde olduğu gibi profesyonelliğe geçilen ülkelerin hepsinde ise elbette profesyonelliğe geçiş öncesi amatör yıllarda ÜLKE FUTBOL FEDERASYONU nezdinde oynatılan tüm ULUSAL şampiyonalardaki şampiyonluklar sayılıyor. İşte bunlardan bazıları; - İtalya Ligi 1898'de oynanmaya başladı, 1929'da profesyonel oldu. GENOA takımının İtalya Federasyonuna göre tam 9 şampiyonluğu var, VE DİKKAT ! tüm bu 9 şampiyonluğu 1929 öncesi amatör döneme ait. İTALYA FUTBOL FEDERASYONUNA GÖRE GENOA'NIN ŞAMPİYONLUK SAYISI VE İTALYA TARİHİNDEKİ ŞAMPİYONLUKLAR: 

http://www.legaseriea.it/en/serie-a-tim/albo-d-oro - Alman Ligi 1903 yılında oynanmaya başladı, 1963'de Bundesliga kuruldu. Nürnberg'in Alman Federasyonu nezdinde tam 9 şampiyonluğu var, bu şampiyonluklardan 8'i Bundesliga öncesi. Sadece 1 tanesi Bundesliga kurulduktan sonra.. ALMAN FUTBOL FEDERASYONUNA GÖRE NURNBERG'İN ŞAMPİYONLUK SAYISI VE ALMANYA TARİHİNDEKİ ŞAMPİYONLUKLAR: 

http://www.dfb.de/index.php?id=380602 - Hollanda Ligi' nde futbol federasyonu 1899 yılında kuruldu. Profesyonel futbola geçiş 1954 yılında gerçekleşti ! 

Hollanda liginde şampiyonluklar ise 1899 yılından itibaren sayılmakta. 

ÇOK ÖNEMLİ NOT: İtalya'da futbolun ilk yıllarında, 2 farklı bölgenin takımları ulusal olarak karşı karşıya geliyor ve sadece 4 takım bizdeki TSYD usülü maçlar yapıp şampiyonluklar yaşıyorlardı. Örneğin; İtalya'da 9 şampiyonluğu bulunan GENOA'nın, ilk 6 şampiyonluğu her sezon toplamda en fazla 1-2 maç oynayarak alınmış şekildedir. Evet, yanlış duymadınız 1 ya da 2 maç... Keza Almanya liginde Nurnberg'in, ilk 3 şampiyonluğu da sadece 3 er maç oynayarak kazanılmıştır. 

B) İstanbul, Ankara, İzmir takımlarıyla oynatılan Milli Küme ve 5 ilin takımlarıyla oynatılan Türkiye Futbol Şampiyonaları için 'tamamen ulusal değil kısmen ulusallardı ve elit liglerdi, bütün ülkeyi kapsamadığından sayılmamalı' diyenlere verilecek cevaba ise 'cevap' değil 'hatırlatma ile karışık kapak' denir.. TFF tarafından sayılan, ve 1959 sonrası oynatılan lige gelelim. Bu ligin ilk 8 yılındaki takımları bilir misiniz ? 

Bakın 8 yıl diyorum.. 

Hazır olun; 1959'dan 1967'ye kadar oynanan ligin, yani şu an şampiyonluk sayılarında sayılan ligin ilk 8 yılında, 60-61 sezonunda 1 Adana takımının oynamasının dışında, kalan 7 sezonda SADECE VE SADECE İstanbul, Ankara, İzmir takımlarıyla oynanıyordu, TIPKI MİLLİ KÜME gibi.. 

İŞTE KANITLAR: TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU RESMİ KAYITLARINA GÖRE 1959'DA DÜZENLENEN LİGİN TAKIMLARI: 

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=1183 TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU RESMİ KAYITLARINA GÖRE 1960'DA DÜZENLENEN LİGİN TAKIMLARI: 

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=1184 


C) Gelelim; 'Aynı sezonda her 2 şampiyonanın da düzenlendiği yıllar olduğundan ve 1 sezonda 1'den fazla şampiyon olamayacağından şampiyonluklar sayılamaz..' tezine... Yani, dönemin şartları gereği, şimdiye oranla çok daha az maç yapıldığından, zaman zaman aynı sezon 2 ulusal şampiyona birden yapan TFF'nin şampiyonalarını ciddiye alıp katılan, mücadele eden takımlar hata yapmış. Doğrusu, o zamandan bu tez düşünülüp, 30 yıl boyunca olan bu şampiyonalar 'nasılsa ilerde sayılmaz' diyerek katılmamakmış meğerse yapılması gereken.. İşin daha da kötüsü, tutunacak başka dalı kalmamışlar bilmezler ki, şu an Güney Amerika kıtasındaki ülkelerde, futbol 1 sezondan 2 şampiyon çıkacak şekilde, açılış ve kapanış ligleri ile oynanıyor ve her 1 yıl bittiğinde, o yılın 2 şampiyonu olmuş oluyor. Onların zihniyetindekilere kalırsa, bundan 50 yıl sonra, Güney Amerika'da bugünkü başarılar '1 sezonda 2 şampiyona yapılıyordu, geçersiz olmalıdır' iddiasıyla geçersiz sayılabilir... 

SON SÖZ: Bugüne kadar, ANLAMSIZ VE GARİP ŞEKİLDE, DÜNYADA EMSALİ OLMAYAN BİR İSTEK İLE, 1959 öncesi yaşanmış olan Türk futbol tarihini komple yok etmek isteyen lobicilerin başka bir tezini duymadım. ANCAK BURADA ARTIK ASIL ÖNEMLİ NOKTA, FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ CAMİALARININ, TFF'NİN KENDİ OYNATTIĞI 30 YILLIK ULUSAL ŞAMPİYONALARI TFF'YE DÜNYADA EMSALİ OLMAYAN ŞEKİLDE SAYDIRTMAMA GÜCÜNE SAHİP LOBİCİLERE KARŞI BİR TAVIR ALMASI GEREKLİLİĞİDİR. FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ ARTIK BU ŞAMPİYONLUKLARINA SAHİP ÇIKMAK ZO-RUN-DA-DIR ! Tablo çok açık ve net.. 30 koskoca yıl..TFF kendi düzenlemiş, ulusal şampiyona oynatmış ve şimdi SAYMIYOR.. Dünyada ise tüm ama tüm ulusal şampiyona emsalleri sayılıyor.. TFF SAYMAYABİLİR, LOBİCİ BİR GÜÇ SAYDIRTMAYABİLİR.. AMA FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ BÜYÜK KULÜPLERSE, ARTIK BU ULUSAL ŞAMPİYONLUKLARI KENDİ CAMİALARINCA SAYMAYA BAŞLAMAK VE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDALAR.. 
 

 

Kaynak:http://www.sporyazarlari.com/futbol/fenerbahce/metin-sipahioglu/31-05-2014/19-degil-28-sampiyonluk-kanitlarla/568444.aspx

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.