banner461

Kamyoncuların Takımı Düzyurtspor Nevşehir'e Geliyor

Trabzon'da kamyoncuların sağladığı destek ile ayakta durduğu için "kamyoncuların takımı" olarak bilinen Düzyurtspor Yeni Sezon Hazırlıkları için Nevşehir e geliyor... Spor Toto 2. Lig ekiplerinden Düzyurtspor, yeni sezon öncesi kamp çalışmalarına 15 Temmuz Salı başlayacak.

banner503
Kamyoncuların Takımı Düzyurtspor Nevşehir'e Geliyor
03 Temmuz 2014 Perşembe 12:35

banner143
banner134
Kamyoncuların Takımı Düzyurtspor Kamp İçin Nevşehir'e Geliyor...
Düzyurtspor Teknik direktörü Ömer Ortakudaş,  yaptığı açıklamada, kampın il ayağını Trabzon'da, ikinci ayağını ise 1 Ağustos Cuma gününden itibaren Nevşehir'de gerçekleştireceklerini belirtti.

İyi bir hazırlık dönemi geçirmek istediklerini ifade eden Ortakudaş, "Transferde olduğu gibi hazırlık dönemimizi de iyi geçirmek istiyoruz. Yabancı olduğumuz lige güçlü bir giriş yapmak amacındayız. Bu nedenle 2 aşamalı bir kamp dönemi geçireceğiz" dedi.

Trabzon'da başlayıp Nevşehir'de sürdürecekleri hazırlık döneminin ilk ayağında denemeye tabi tutacakları futbolcular olacağını da kaydeden Ortakudaş, "Geleceğe yatırım amaçlı 1996-1998 doğumlu futbolcular üzerinde duracağız. 4 gün sürecek denemelerde gelecek vadeden sporcuları bünyemize katacağız. Denemeler için kulübümüze yapılan talepler çoğunluklu Trabzon, bir kısmı da il ve yurt dışından oldu. En iyilerini seçerek bünyemize katacağız" diye konuştu.

Kamyoncuları dolmuşçu şampiyon yaptı

Dolmuşcu teknik adam, "kamyoncuların takımına" şampiyonluklar yaşattı.

Spor Toto 3. Lig 2. Grup'ta şampiyon olarak Spor Toto 2. Lig'e yükselen Düzyurtspor'da, teknik sorumlu Ömer Ortakudaş, dolmuş şoförlüğü yaparken birkaç arkadaşıyla bir araya gelip kapanmaktan kurtardığı takımıyla zor koşullarda önemli başarılar elde etti.

Trabzon'un merkeze bağlı 2 bin nüfuslu Düzyurt köyü, kentin büyükşehir olmasıyla mahalle statüsü kazandı. Profesyonel ligde sezona 127 takım arasında tek köy takımı olarak başlayan Düzyurtspor, Spor Toto 3. Lig 2. Grup'ta 65 puan ile şampiyon oldu ve Spor Toto 2. Lig'e yükseldi.

Daha önce oynadığı takımın başına geçti

Trabzon'da 1986 yılında kurulan Düzyurtspor, 2003 yılında maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanma noktasına gelince dolmuş şoförlüğü yapan Ömer Ortakudaş, daha önce futbol oynadığı takımını kurtarmak için arkadaşlarıyla harekete geçti. Arkadaşlarının da maddi desteğiyle cezasını ödediği kulübü kayyumdan devralan Ortakudaş, böylece kulübün kapanmamasını önledi.

11 yılda 3 lig yükseldi

Teknik sorumlu Ömer Ortakudaş, bu dönemde forması, çorabı dahi olmayan kulüpte köydeki çocuklardan bir takım oluşturdu. Kendisi de ilk yıllarda hem futbol oynadı hem de takımın çalıştırıcılığını yaptı. Trabzon 2. Amatör Lig'de top koşturmaya başlayan Düzyurtspor, Ortakudaş yönetiminde 11 yılda Trabzon 1. Amatör Lig ve Bölgesel Amatör Lig'in ardından Spor Toto 3. Lig'e yükseldi. Rakiplerine göre çok daha küçük bütçelerle takım oluşturan Düzyurtspor, Spor Toto 3. Lig'deki ilk yılında Spor Toto 2.Lig'e çıkma başarısı gösterdi.

Köyde geçimini kamyonculukla sağlayan kişilerin verdiği destekle ayakta durması nedeniyle "kamyoncuların takımı" olarak da adlandırılan Düzyurtspor, daha önce dolmuş şoförlüğü yapan Ortakudaş ile 5 şampiyonluk yaşayıp büyük bir başarıya imza attı.

"İlk yıllarda arabamla sporcuları antrenmanlara getirdim"

Ortakudaş, yaptığı açıklamada, Düzyurtspor'da daha önce forma giydiğini belirterek, "Kulübün kapanmasına gönlüm razı olmadı. Kayyum'dan kulübu kurtardık. İlk yıllarda arabamla sporcuları antrenmanlara getirirdim. Kulübün topu, malzemesi arabanın arkasındaydı. 3-4 yılımız böyle geçti. Daha sonra birkaç değerli ağabeyimiz bize ekonomik destek vermeye başladı. Bölgesel Amatör Lig'e çıktıktan sonra da köydeki kamyoncuların oluşturduğu Birlik Nakliyat'tan da destek alarak bugünlere geldik" dedi.

Antrenörlüğe başladığı dönemde dolmuş şoförlüğü yaptığını ifade eden Ortakudaş, "Bir süre sonra futbol ile dolmuş şoförlüğünü bir arada yürütememeye başladım. Mesleğimi sürdüremedim. Futbolu daha çok sevdiğim için böyle bir tercih yaptım. Gönlümüzü futbola verdik. Şu an arabam var ama ben çalışmıyorum" diye konuştu.

Kamyoncuların çok duygusal insanlar olduğunu ifade eden Ortakudaş, her maçta onların desteklerini arkalarında gördüklerini, şampiyonluk sevinçlerinin de güzel şekilde geçtiğini kaydetti.

Sahaya yönetici kartıyla çıkıyor

Teknik direktörlük için UEFA B Antrenör Lisansı Kursu'na 4 yıl önce başvurduğunu ancak yanıt alamadığını söyleyen Orkakudaş, şöyle devam etti:

"Teknik direktör diplomam yetersiz olduğu için sezon başında kupa maçlarına çıkamadım ve kaybettik. Daha sonra yönetici ağabeylerimiz, 'senin kulübeye inmen lazım' dediler. Yönetici kartıyla sahaya çıktım. Bunun ezikliğini yaşıyorum. 7 yıldır aktif antrenörlük belgesi ile çalışıyorum. 4 yıldır kursa başvuruyorum bir yanıt gelmiyor. Profesyonel oyuncular, milli takımda oynamış oyuncular ön plana çıkıyor, bize bir türlü sıra gelmiyor. Bu konuda çok büyük üzüntü yaşıyorum. Federasyondan ayrıcalık bekliyorum. Ben sahaya antrenör olarak çıkmalıyım. Bu, Türkiye'de olmayacak bir şey değil. 6 yılda 5 şampiyonluk yaşadım. Bir ayrıcalık istiyorum, inşallah olur" ifadelerini kullandı.

"Köy takımı olarak birinci lige, Süper Lig'e neden yükselmeyelim?"

Ortakudaş, 11 yılda Trabzon 2. Amatör Lig'den Spor Toto 2. Lig'e yükseldiklerini dile getirerek, "Spor Toto 2. Lig'e bu kadar hızlı çıkacağımızı beklemiyorduk. Oyuncularım çok lüks ortama alışkın değiller. Kulüp binamız karkas halde. Bir aile ortamı oluşturduk. İmkanımız yok ama mutluluğumuz var. Küçük bütçeyle büyük başarı elde ettik. Köy takımı olarak birinci lige, Süper Lig'e neden yükselmeyelim. Çok yüksekte gözümüz yok ama tuttuğunu koparmayı seven insanlarız. Muhakkak başarıya oynarız" dedi.

Düzyurtspor'un kulüp binası, mahallede, kamyoncular kooperatifiyle aynı yerde bulunuyor. İki odası bulunan, 125 metrekarelik karkas kulüp binasının bazı camları yok. Bir odada futbolcular çay içip televizyon izlerken, diğer odada malzemeler yıkanıyor. Oyuncular, kulübün mutfağı bulunmadığı ve yakında yemek yiyecekleri restoran olmadığı için karınlarını, kulübün karşı tarafındaki büfede menemen pişirip yiyerek doyuruyor.

Trabzon'da kamyoncuların sağladığı destek ile ayakta durduğu için "kamyoncuların takımı" olarak bilinen Düzyurtspor, zor şartlara rağmen Spor Toto 2. Lig'e yükselme başarısı gösterdi.

Trabzon'un merkeze bağlı 2 bin nüfuslu Düzyurt köyü, kentin büyükşehir olmasıyla mahalle statüsü kazandı. Köyün adıyla kurulan ve imkansızlıklara rağmen kısa sürede büyük başarılara imza atan Düzyurtspor, Spor Toto 3. Lig 2. Grup'ta son hafta Maltespor'u sahasında 1-0 yenerek ulaştığı 65 puan ile şampiyonluğunu ilan etti.

Trabzon'da 1986 yılında kurulan Düzyurtspor, 2002 yılında maddi imkansızlıklar nedeniyle kapanma noktasına geldi. Takımın teknik sorumlusu Ömer Ortakudaş, dolmuş şoförlüğü yaptığı sırada birkaç arkadaşıyla sağladıkları maddi destekle önce kulübün cezasını kaldırdı, sonra da kayyumdan devralarak kulübü kapanmaktan kurtardı.

Geçimini çoğunlukla nakliyecilikle sağlayan Düzyurt halkı da kulübü maddi destek sağlayarak ayakta tuttu. Kamyoncular, kooparitiflerinin bulunduğu kömür deposundaki alandaki karkas bir binayı kulübe verdi. Kulüp, 2 odalı, bazı camları olmayan 125 metrekarelik karkas haldeki binada faaliyet gösterdi. Bir odada futbolcular çay içip televizyon izlerken, diğer odada malzemeler yıkandı. Kulübün bahçesinde de kooperatife bağlı TIR ve kamyonlar yer alıyor. Mutfağı bulunmadığı için karşı taraftaki büfede toplanan oyuncular, burada sık sık menemen pişirip yiyerek karınlarını doyurdu.

Teknik direktör Ömer Ortakudaş, köydeki çocuklardan bir takım oluşturdu. Kendisi de ilk yıllarda hem futbol oynadı hem de takımın çalıştırıcılığını yaptı. Trabzon 2. Amatör Lig'den başlayan Düzyurtspor, Ortakudaş yönetiminde 12 yılda Trabzon 1. Amatör Lig ve Bölgesel Amatör Lig'in ardından Spor Toto 3. Lig'e yükseldi. Spor Toto 3. Lig'deki ilk yılında takım ikinci lige çıktı. Şampiyonlukla camia büyük sevinç yaşadı, taraftarlar sevinci süsledikleri kamylonlarla şehir içinde tur atarak kutladı.

-"Filim gibi hikayesi var"

Düzyurtspor Asbaşkanı Turgan Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldiklerinde kulübün sadece 1-2 klasörü olduğunu dile getirerek, "Futbolcumuz Ömer Ortakudaş teknik sorumluluğumuzu da yaptı. Köyden daha önce futbol oynamış oynamamış çocuklarla bir kadro yaparak mücadeleye başladık" dedi.

Düzyurt köyü halkının geçimini kamyonculuk, nakliyecilikten sağladığını ifade ederek, "Kamyoncuların desteği ile bir kooperatif kurarak Birlik Nakliyat'ı oluşturduk. Ben de bu şirketin ve kooparatifin ortaklarındanım. Bize kamyoncuların takımı diyorlar, oradan gelen bir şey. Arkamızda bu gücü hissediyoruz. Bulunduğumuz alan bu şirketin mülkiyetinde bir yer. Daha önce yaptıkları tuğladan, karkas halde binaları vardı. Futbolcuların bir çatı altında oturacağı, faks telefonun olacağı bir yere ihtiyacımız vardı. Bize kucak açtılar, burayı ofis olarak da kullanıyoruz" diye konuştu.

Genç, 2005-2006 sezonunda ikinci amatör kümede iyi kadro kurduklarını anlatarak, "16 maçı kazanarak şampiyon olduk. Daha sonra her iki yılda bir 1. Amatör Küme, Süper Amatör Küme, Bölgesel Amatör Lig'de şampiyon olarak üçüncü lige çıktık. Üçüncü Lig'deki ilk yılımızda da şampiyon olarak ikinci lige yükseldik. 12 yılda buralara geldik. Sezon sonunda şampiyonluk beklentimiz yoktu. İleride ne olur bilemiyoruz ama şimdi bu sevinci yaşamak istiyoruz" diye konuştu.

Başarılması imkansız şeyler yaşadıklarını söyleyen Genç, şöyle devam etti:

"Düzyurtspor'un bir film gibi hikayesi var. Çok uzun sürede yaşadıklarımızı ancak anlatabiliriz. Süper Amatör Küme, Bölgesel Amatör Lig ve Üçüncü Lig'de tek köy takımıydık. Nisan ayından sonra Trabzon'un büyükşehir olmasıyla mahalle takımına dönüştük ancak kendimizi halen köy takımı kabul ediyoruz. Düzyurt köyü sakinleri kamyonculukla geçimini sağlıyorlar. Düzyurtspor'un tabanı bu insanlar. Bizler de bunun içerisindeyiz. Bu yöreni insanının mesleği bu. Bundanda gurur duyuyoruz. Onların maddi ve manevi desteğiyle ayakta kaldık. 5 yıl önce Trabzon amatörde neysek bu günde aynı şartlarda ortamda aynı doğrularla hareket ediyoruz. Trabzon'da sevilen sempatiyle bakılan güzel bir takımımız var. Grupta çok küçük bütçeyle Trabzonlu oyunculardan bir kadro oluşturduk. Rakiplerimize göre çok küçük bütçelerle büyük bir başarıyı yakaladık."

Düzyurtspor Teknik Direktörü Ömer Ortakudaş da zorluklara rağmen bir aile ortamında başıralar yakaladığını ilerleyen yıllarda daha büyük başarılar yakalamak istediklerini kaydetti.

- Kamyoncular mutlu

Şampiyonluk sevincini kamyonlarla kent turu atarak kutlayan Kamyoncular, Spor Toto 2. Lig'e yükseldikleri çin çok mutlu olduklarını söyledi.

Düzyurtspor'un kurucularından olan kooperatif üyesi Kemal Küçükosman, "Şampiyonluk çok güzel bir şey. Kamyoncular olarak gurur duyduk. Türkiye'de değil belkide dünya çapında kamyoncuların bir takımı veya böyle bir başarısı yoktur" dedi.

Kooperatif üyesi Mehmet Şahi de "Büyük bir mutluluk, güzel bir olay. Maçtan sonra konvoy yaparak, gezdik eğlendik. Takıma hem maddi hem manevi her zaman desteğimiz oldu. Trabzonspor ile aynı ligde top oynamak istiyoruz" diye konuştu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.