banner461
banner195

Nevşehirli Atletlerin Kazandığı Başarılar Gururlandırıyor

Atletizmde çeşitli kategorilerde bir çok uluslararası başarının yanı sıra 12 yılda 47 kez Türkiye birinciliğini kazanan Nevşehir´de hedef Dünya Yıldızlar Atletizm şampiyonası.

Nevşehirli Atletlerin Kazandığı Başarılar Gururlandırıyor
18 Kasım 2014 Salı 14:32

banner143
banner134
  Nevşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü atletizm sporcuları son yıllarda elde ettikleri başarılarla göz dolduruyor.
Atletizmde çeşitli kategorilerde bir çok uluslararası başarının yanı sıra 12 yılda 47 kez Türkiye birinciliğini kazanan Nevşehir´de hedef Dünya Yıldızlar Atletizm şampiyonası.

Nevşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Atletizm Milli Takım Antrenörü Resul Köstekçi yaptığı açıklamada, atletizm branşında Nevşehir´in son yıllarda alt yapıya yaptığı yatırımlar ile Türk sporuna çok sayıda sporcu kazandırdığını ifade etti. Atletizmde 2000 yılına kadar uluslararası arenada bir başarısı bulunmayan Nevşehir´in son 14 yılda Mustafa Kocatepe, Mustafa Demir, Semih Yıldız, Hasan Çavdar ve Çağrı Karaca ile kazandığı Dünya 2. liği, Avrupa 2. liği, Avrupa 3. lüğü , Balkan Şampiyonluğu ve olimpiyat 7. liği gibi derecelerin yanı sıra 47 kez çeşitli kategorilerde Türkiye 1. liği derecesini elde ettiğini vurgulayan Köstekçi: "2000 yılına kadar atletizmde ismi fazla duyulmayan Nevşehir bu tarihten sonra ciddi bir atılım yaptı. Başarılı sporcular yetiştirmek ve genç yetenekleri keşfetmek amacıyla okullarda yaptığımız taramalar sonunda öğrencilerimizi küçük yaşlarda bu sporla tanıştı. Bu aşamada öyle sporcularımız çıktı ki gerçekten hem bizlerin hem de ülkemizin gururu oldular. İlk olarak Mustafa Kocatepe´nin Dünya Liseler Şampiyonası´ndaki 2. liği ve sonrasında Avrupa Kulüpler Koşularında 3. lüğü bizleri umutlandırdı. Sonrasında ise Mustafa Demir Balkan Şampiyonluğunu Avrupa 3. lüğü ile taçlandırdı. İkinci kez sporcu gönderdiğimiz Dünya Liseler Şampiyonası´ndan ise Semih Yıldız bu kez Dünya 6. sı oldu ve sonrasında Hasan Çavdar Avrupa 2. liği ve Çağrı Karaca ise Olimpiyatlarda 7. liği kazandı. Bu sporcularımız göğüslerinde Ay Yıldızlı forma ile hem şehrimizi hem de ülkemizi temsil ederek bizleri gururlandırdı" dedi. Bu süre içerisinde Nevşehirli atletlerin çeşitli kategorilerdeki yarışlarda 47 kez Türkiye Şampiyonu olurken sayısız Türkiye 2. liği ve 3. lüğü derecesi elde ettiğini ifade eden Köstekçi, bu başarıların sistemli ve azimli bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek kendilerine her zaman büyük destek veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer´e teşekkür etti.

HEDEF DÜNYA YILDIZLAR ŞAMPİYONASI

Köstekçi, Nevşehir spor tarihine yeni başarılar kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ve hedeflerinin 2015 yılının Haziran ayında Kolombiya´da yapılacak olan Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası´na katılacak Türk Milli Takımına Nevşehir´den 3 sporcu göndermek olduğunu ifade etti. Bunun için Oğuzhan Benli, Erdem Öz ve Anıl Kalaycı´nın yoğun bir hazırlık dönemi geçirdiğini belirten Köstekçi, daha önce bir çok başarıya imza atan üç sporcunun da milli takıma seçileceğine inandığını kaydetti. Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası için baraj süresinin 49.70 olduğunu kaydeden Köstekçi, bu baraja en yakın sporcunun şu anda 50.50 koşan Oğuzhan Benli´nin olduğunu söyledi. Daha önce 400 metre de Türkiye 2. liği ve 200 metre de Türkiye 3. lüğü dereceleri bulunan Benli´nin Mersin´de başlayan Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası hazırlık kampına davet edildiğini kaydeden Köstekçi: " Her üç sporcumuza da ben çok güveniyorum. Dünya Şampiyonası´na katılmak için büyük gayret gösteriyorlar ve bence bunu hak ediyorlar. Haftanın 7 günü çift antrenmanla çalışıyoruz ve barajı geçebilmek için çeşitli yarışlara katılıyoruz. Sporcularımızın şampiyonaya katılabilmesi için Atletizm Federasyonu tarafından Haziran ayına kadar düzenlenecek herhangi bir yarışta barajı yakalamaları gerek" diye konuştu.

Haber: Nevsehir Gazetesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.