banner461
banner195

Okul Sporlarına Kar yada Planlama Engeli Sürüyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Okul Sporları kapsamında her ilde düzenlenen Liseler arası futbol şampiyonasının her yıl Nevşehir’de Ocak ayında düzenlenmesi sporcu öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin tepkisiyle karşılanıyor.

 Okul Sporlarına Kar yada Planlama Engeli Sürüyor
10 Ocak 2015 Cumartesi 14:41

banner143
banner134

Liseler Arası Futbol Maçları Neden Ocak Ayında?

NEVŞEHİR(MHA) Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Okul Sporları kapsamında her ilde düzenlenen Liseler arası futbol şampiyonasının her yıl Nevşehir’de Ocak ayında düzenlenmesi sporcu öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin tepkisiyle karşılanıyor.

Bu yıl ağır kış şartları nedeniyle müsabakalar bugüne kadar 2 kez ertelendi. Şimdi okullar kötü hava koşulları nedeniyle okullar kapalı. Sahalar karla kaplı. Hazırlanan fikstüre göre Çeyrek ve Yarıfinal maçlarının oynanması gerekiyordu.12 Ocak 2015 Pazartesi günü de final oynanacaktı. Ancak Çeyrek final maçları bile oynanamadı.

Geçen hafta oynanan liseler arası genç kızlar maçında öğrenciler ağır saha ile mücadele ederken, her tarafları çamur içinde kaldı. Fiziksel dayanıklılık gerektiren bir spor dalında profesyonel sporcular bile ağır saha şartlarında zorlanmakta.

Zaman sıkışıklığı nedeniyle geçen yıl öğrenciler final gurubunda 3 gün üst üste maç oynamak zorunda kaldı. Birçok öğrenci sakatlandı ya da üst üste maç oynarken zorlandı. Mevsim şartlarının daha iyi olduğu aylarda, daha iyi şartlarda oynanacak maçlarla sporun gelişmesi sağlanabilir.

Öğrencilerin sakatlanmaması, ,seyircilerin, hakemlerin ve diğer görevlilerin hastalanmaması için, millî servetimiz olan sahaların korunması için Ekim, Kasım aylarında bu etkinliklerin planlanması daha uygun olabilir.

Sporun ilimizde ve ülkemizde gelişmesi, organizasyonların başarıyla gerçekleştirilmesine, sporun sevdirilmesine ve başarılı planlamalar yapılmasına bağlı. İl Tertip Komisyonu planlamalarını daha gerçekçi yapmalı.

Spor il Müdürlükleri ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri etkinlik planlama çalışmalarında mutlaka okulların yazılı görüşünü almalı. Eğer Genel Müdürlük yarışma talimatnamesini geç yayınlıyorsa resmi yazı ile karşılaşılan güçlükler anlatılmalı.

Sahaların ve tesislerin takım antrenmanlara sürekli açılması, Zor şartlarda görev yapan Hakemlerimizin desteklenmesi ve eğitimlerinin profesyonelce yapılması, (Birçok branşta final maçlarında yanlış kararlar büyük tartışmalar yaratıyor, hatalar itiraz edenleri cezalandırarak kapatılıyor.), Okullara çalıştırıcı, malzeme destekleri verilmesi, müsabakaların uygun zamanlarda yapılmasının sağlanması gerekmektedir. Nevşehir’de güçlü ve profesyonel takımlarımızın azlığı, çalıştırıcı eksiklikleri bir diğer handikap. Bu eksikliklerin giderilmesi şehrimizin sportif alanda gelişimine katkı sağlayacak. Sadece bireysel sporcu başarılarıyla değil takımlarımızla da Nevşehir’imizin başarılarına yeni başarılar ekleneceği de düşünülüyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Kral - 4 yıl önce
İşte kıral çıplak gerçeği.kim yazdıysa tebrik ederim
Avatar
Temur hakkı - 4 yıl önce
Tebrikler.kaç yıldır çektiğimiz çileyi ilk kez dile getirdiniz
Avatar
yazık - 4 yıl önce
spor felan yaptıgımız yok ya ne yaptıklarını onlarda bılmıyor genclık spordakıler bılmıyor ocak ayına maç mı konur ya
Avatar
Zahir - 4 yıl önce
Neden takımlarımız başarılı değil.işte cevabı
Avatar
Gsgm - 4 yıl önce
Bu soğuk spor için uygun değil velilerden güçlükle izin al sonra gel araç bulama para yok bide kar kış derken çok zor oluyor il müdürlüğü ve okul sporları organize olsun lütfen
Avatar
Yalan resul - 4 yıl önce
1-önce yazarken i ler müstehcen olmuş ona dikkat et.2.sen 3.4yerden maaş alıyorsun diye bilmeden savunma3.beceriksizliklerinizi ankaraya atma 4.30 yıldırfutbol 25 ocakta bildırılır.5.özür dileyin gelecek sene ekim.kadımda yapın ocakta az ücret alın.milletide rezil etmeyin
Avatar
Adını büyükyazınca büyük adam olmazsın - 4 yıl önce
Gerçekleri yazana maaşlı antrenör cevap yazmış.ankara yaptı demiş.program yayınlanmamış?program eylülde yayınlandı.sitene bak.atletlerin yıldızlarda kahraman büyüklerde nal topluyor Niye?ankara yüzündenmi
Avatar
Bedenci musti - 4 yıl önce
Icakta maç yaptırmanızın nedeni her aya ücret ayarlanmasıdır.yani resul olay sanırım tamamen duygusal