banner461
banner195

21. Yüzyılda Alınan Tedbir Bu

Ülkemizin doğal yeryüzü oluşumu peribacaları, tarihi kayadan oyma kilise ve yer altı kentleri ile ünlü Kapadokya bölgesinin merkezi Nevşehir’de her geçen yıl yıkılmaya yüz tutmuş peribacalarının sayısı artıyor. Bu görüntülerin öncelikli adreslerinden biri de Göreme kasabası.

 21. Yüzyılda Alınan Tedbir Bu
29 Mayıs 2014 Perşembe 15:19

banner143
banner134

Peri bacaları yok oluyor...

NEVŞEHİR(MHA) Ülkemizin doğal yeryüzü oluşumu peribacaları, tarihi kayadan oyma kilise ve yer altı kentleri ile ünlü Kapadokya bölgesinin merkezi Nevşehir’de her geçen yıl yıkılmaya yüz tutmuş peribacalarının sayısı artıyor. Bu görüntülerin öncelikli adreslerinden biri de Göreme kasabası.

Kasabanın daha çok iç kesimlerinde bulunan birçok peribacasının yıkılmaya yüz tuttuğu gözlenirken, bazı peribacalarının file ile çevrildiği görülüyor. Önlem olarak peribacasını çeviren bu filenin muhtemel bir çökmeye karşın ne kadar faydalı olacağı ise şüphe götürür durumda.

Türkiye'nin dünyaya açılan en önemli kültür turizm merkezlerinin başında gelen Kapadokya Bölgesi'ndeki peribacaları, milyonlarca yıllık serüvenlerine artık yenik düşmek üzere. Göreme, Ürgüp, Avanos, Zelve, Çavuşin, Uçhisar, Mustafapaşa, Ortahisar gibi merkezlerde zaman zaman yükseklikleri 40 metreye kadar ulaşan peribacaları, doğal olaylar nedeniyle ya yıkılıyor ya da yıkılacağı günü bekliyor. 
Peribacalarının yoğun olduğu Göreme'de, 1974 yılına kadar vatandaşların konut, depo, ahır, kiler ve benzeri yaşam şekilleri için kullanımına izin verilen ve gerçekleştirilen düzenleme ile irtifa(kullanım)hakkının verilmesiyle yıkıma yönelik sorun yaşanmayan ancak, 1986'dan sonra gelişen turizm hareketliliğinin ardından Milli Emlak Müdürlüğü, peribacalarının hazineye ait gayrimenkuller olduğunu ve bu nedenle vatandaşların kullanımları nedeniyle her yıl bir bedel ödeyerek kullanabileceklerini söylemesi, yeni bir süreç başlattı. Vatandaşların gelişmenin ardından peribacalarını boşaltması sonucu, terk edilmiş görünüyor. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
veysel cihan - 4 yıl önce
bölgemi̇zi̇n tamamina yakini turuzi̇mden ekmek kazanmasina rağmen kendi̇ varliklarimizin kiymeti̇ni̇ bi̇lmi̇yoruz malesef bi̇r an önce önlem lütfen..
Avatar
hesp günü - 4 yıl önce
yazıklar olsun bir koruma kurulu denen baş belası kuruluş vatandaşları işine geleni hapise attırdı artı yarğıyıda yanılttılar masum insanlar hapis yattı bir hırıstiyan bile memlekette istediğini istediyi ğibi yaptı parası ve adamı olmayanlarda hapis yattı göremeye ve diyer yerlere bakın yok olmakta ama belediye başkanını adamı olan peri bacasının üstüne oda bile yapıyorlar hanği yarğı mensubu bu uyanıkların cezasını verecek bekliyoruz peri bacası yıkılmış umurlarındamı paradan bahsedin dağlar yol olur
Avatar
Mehmet Şahin - 4 yıl önce
Göreme de yıkılan Kaya'nın etrafında ki evler Afet bölgesi olarak ilan edilmiş.Burda kurulun çifte standart uyguladığını düşünüyorum.Madem ki bu kadar tehlikeli neden etrafındaki işyerleri halen faaliyet gösteriyor.