banner461
banner195

40 Eserde de Kapadokya Anlatıldı

Avanos ilçesinde Türkiye'nin ilk yeraltı müzesi olarak bilinen Yeraltı Seramik Müzesinde Kapadokya temalı yağlı boya resim sergisi açıldı.

 40 Eserde de Kapadokya Anlatıldı
19 Haziran 2014 Perşembe 18:57

banner143
banner134

 40 Eserde de Kapadokya Anlatıldı

NEVŞEHİR(MHA) Avanos ilçesinde Türkiye'nin ilk yeraltı müzesi olarak bilinen Yeraltı Seramik Müzesinde Kapadokya temalı yağlı boya resim sergisi açıldı. 

Türkan Kalender, Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi'ndeki resim sergisinin açılışında, bölgenin tarihi dokusundan çok etkilendiğini ve sergide yer alan 40 eserinde de Kapadokya bölgesini anlattığını söyledi.

Yurt içi ve yurt dışında karma sergilere de katıldığını belirten Kalender, Kapadokya'da açtığı serginin 3,5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu kaydetti.

Kapadokya bölgesi kadar sergiyi açtığı mekanın da kendisini çok etkilediğini ifade eden Kalender, "Eserlerimi sergilediğim mekan gerçekten çok güzel. Daha önceden gelip gördüm ve hayran kaldım. Bu zamana kadar çok sayıda sergi açtım ya da ziyaret ettim. Ama burası gibi bir salonu hiç görmedim" diye konuştu.

Müze Müdürü Sayra Çaydaş da müzenin tamamının kayadan oyma olduğunu ve 15 yıllık bir proje olmasına rağmen fiziksel şartlardan dolayı son 5 yıl içerisinde tamamlanabildiğini söyledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.