banner461
banner195

ABD ve Avrupa'dan Türkiye'ye Gitmeyin Uyarısı Turizmcileri Telaşlandırdı

Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarını “dikkatli olmaları” yönünde uyaran ülkelere ABD ve Fransa'dan sonra İngiltere, Polonya, Belçika ve İsviçre de katıldı. Korkarım bu ülkelere yenileri de eklenecek. Başta bakanlık olmak üzere turizmle ilgili kuruluşların acilen harekete geçmesi gerekiyor...

ABD ve Avrupa'dan Türkiye'ye Gitmeyin Uyarısı Turizmcileri Telaşlandırdı
27 Eylül 2014 Cumartesi 18:07

banner143
banner134
ABD ve Avrupa'dan Vatandaşlarına Sakın Türkiye'ye Gitmeyin çağrısı Kapadokya bölge turizmcilerinide telaşlandırdı...Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarını “dikkatli olmaları” yönünde uyaran ülkelere ABD ve Fransa'dan sonra İngiltere, Polonya, Belçika ve İsviçre de katıldı. Korkarım bu ülkelere yenileri de eklenecek. Başta bakanlık olmak üzere turizmle ilgili kuruluşların acilen harekete geçmesi gerekiyor...

İşte Türkiye genelinde olduğu gibi Kapadokya geneli Turizmcileride telaşlandıran bu habere gelin birlikte bir göz atalım;
ABD’nin ardından Fransa, İngiltere, Polonya, Belçika ve İsviçre de vatandaşlarını IŞİD’e karşı uyardı, Türkiye’nin sınır bölgelerinde dikkatli olmaları tavsiyesinde bulundu.


ABD, Fransa, İngiltere, Polonya, Belçika ve İsviçre, Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarını “dikkatli olmaları” yönünde uyardı.

ABD Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden, Türkiye’deki ABD vatandaşlarına bir mesaj yayınladı:

ABD

“Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik askeri operasyonun başlamasının ardından, ABD vatandaşları Türkiye’de de geçmişte saldırılar yapıldığını hatırlamalı. Hem uluslararası hem de yerel gruplarca ABD vatandaşlarına ve kurumlarına terör saldırısı olasılığı yüksek.”

“Şu anda belirli bir terör tehdidi istihbaratı yok ancak ABD vatandaşları yüksek derecede uyanık olmalı ve güvenlikleriyle ilgili farkındalıklarını artıracak uygun adımlar atmalı.”

“ABD vatandaşları yerel haberleri takip etmeli ve Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde fazladan dikkat göstermeli.”

Fransa

Deutsche Welle’in haberine göre, Fransa, İngiltere, Polonya, Belçika ve İsviçre de benzer uyarılar yayınladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, IŞİD’le mücadelenin yarattığı güvenlik riski nedeniyle, çoğu Ortadoğu coğrafyasındaki 30 ülkede ikamet eden veya bu ülkeleri ziyaret edecek olan vatandaşlarına “terör riskine karşı dikkatli davranmaları” uyarısında bulundu. Bu ülkelerin arasında Türkiye de yer aldı.

Bakanlığın uyarı mesajında, Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşlarının, bugüne kadar yapmadılarsa kendilerini Fransa konsolosluklarına kaydettirmeleri, Türkiye’yi ziyaret edecek Fransalıların ise Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesindeki özel bölümde Türkiye’ye gittiklerine dair kendilerini kaydettirmeleri tavsiye edildi.

Fransa ayrıca Türkiye’de yaşayan veya Türkiye’yi ziyaret edecek vatandaşlarından ülkenin Suriye ve Irak sınırlarından “kaçınmalarını” istedi. Başta Hatay olmak üzere, Kilis, Gaziantep, Urfa, Mardin ve Şırnak’a gidilmemesi tavsiyesinde bulundu.

“Terör riski nedeniyle kamuya açık yerlerde olağanüstü dikkatli olunmasının” not edildiği uyarı mesajında, başta İstanbul’da Taksim ile Ankara’da Kızılay olmak üzere gösteri düzenlenen yerlerden kaçınılması da tavsiye edildi.

İngiltere

İngiltere de Türkiye’de yaşayan veya Türkiye’yi ziyaret eden vatandaşlarını Suriye sınırına gitmemeleri konusunda uyardı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, başta Urfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçeleri olmak üzere, Suriye sınırından Türkiye’nin içine doğru 10 kilometrelik alandan “kaçınılması” uyarısında bulundu. İngiltere, mecbur kalınmadıkça Hakkari, Şırnak, Siirt ve Dersim’e de gidilmemesi tavsiyesinde bulundu.

Polonya

Polonya, Türkiye’ye gidecek vatandaşlarına Suriye ve Irak sınırı uyarısında bulundu.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Polonyalılardan, genel olarak Türkiye’nin güneydoğu illerine gitmemelerini istedi.

Belçika

Belçika Dışişleri Bakanlığı ise internet sitesinden yayımladığı mesajda, Türkiye’ye seyahatlerin genelde sorunsuz geçtiğini belirtmekle birlikte, vatandaşlarına eylem ve yürüyüşlerin gerçekleştiği mekanlardan uzak durulması çağrısında bulundu.

Suriye ve Irak’ta yaşananların, Türkiye ile bu ülkeler arasındaki sınırda hissedildiğine vurgu yapan Belçika hükümeti, zorunlu olmadıkça bu bölgelere gidilmemesi konusunda Belçikalıları uyardı.

İsviçre

Benzer bir uyarı da İsviçre hükümetinden geldi. İsviçre’nin mesajında, Suriye ve Irak sınırlarının “riskli olduğu” belirtildi, vatandaşlarına “bu bölgelerden kaçınmaları” uyarısında bulunuldu. (AS)


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Panaromadan - 4 yıl önce
bunlar iyi günleriniz kapadokya otelleri.....nevşehir halkı ve esnafı..bundan böyle turist murist gelmez kafa kesenlere destek verenlere, zorla eğitimde tek din dayatanlara...i̇nsan olun biraz insan.