banner461
banner195

Avanos'ta Maket Hayvanlara Yoğun İlgi

Kapadokya’nın el sanatları merkezi Avanos’ta çanak satış atölyelerinin önüne konulan maket hayvanlar yöreyi ziyaret eden turistlerin çocukları tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Avanos'ta Maket Hayvanlara Yoğun İlgi
17 Ağustos 2014 Pazar 12:31

banner143
banner134
Atölye önlerine dikkat çekmek amaçlı konulan maket at,eşek, deve gibi hayvanları gören özel yardımla hayvanlara binme tecrübesi yaşıyor. Avanos Çarşı Seramik Atölyesi çalışanlarının verdiği bilgiye göre burada yer alan maket hayvanların mazisi 30 yıl kadar önceye gidiyor. Dış kaplaması eskiyen maketlerin örtüsü değiştirilerek kullanılmaya devam ediyor. Çocuklar kadar büyüklerin de bindiği maket hayvanlar çocuklara bilmedikleri hayvanlara binme ve tanıma olanağı da sağlıyor. Aynı zamanda aileler, çocukları hayvanlarla meşgul olurken rahat alış veriş yapma şansı buluyor.Belediye yönetimlerinin zaman zaman bu hayvanları kaldırması için ceza yazdığını belirten çanak atölyesi sahipleri başvurdukları mahkemenin kendilerini haklı bularak verilen karara göre hayvanları yeniden yerine koyduklarını söylediler.

Bir belediye başkanının ise bunları kaldırtmak için "Bunlar cambazlık aleti, siz cambaz mısınız?" diyerek kendilerini uyardığını söyleyen atölye sahipleri " Bunlar anamızın, babamızın ulaşım aracıydı. Şimdi malum nedenlerden dolayı kalmadı ama bu maket hayvanlar aynı zamanda Avanos'un simgesi durumunda. 80 yaşındakiler de burada geçmişini hatırlayarak binip fotoğraf çektiriyor. Çocukken binmiş olanlardan çocuğu olanlar şimdi onu bindirmeye getiriyorlar." dediler.

Haber:Avanos Gazetesi / 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.