banner461
banner195

Çanlı Kilisenin Akıbeti Meçhul

Nevşehir il merkezinde ayakta kalan Rum yapısı halk arasında 'Çanlı Kilise' olarak bilinen Hagios Georgios Kilisesi. Adının 'çanlı' diye bilinmesinin nedeni 1797'da yapılan kiliseden geriye sadece İbrahimpaşa İlkokulu'nun içinde kalan çan kulesi.

Çanlı Kilisenin Akıbeti Meçhul
22 Ağustos 2013 Perşembe 11:14

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir il merkezinde ayakta kalan Rum yapısı halk arasında 'Çanlı Kilise' olarak bilinen Hagios Georgios Kilisesi. Adının 'çanlı' diye bilinmesinin nedeni 1797'da yapılan kiliseden geriye sadece İbrahimpaşa İlkokulu'nun içinde kalan çan kulesi.

Bugün öğrencisi olmayan ve kendisi de metruk halde bulunan okulun bahçesindeki çan kulesi de korunmuyor. Bölgede bir zamanlar 100 kadar evden oluşan bir Ermeni mahallesi bulunmasına rağmen ayakta kalan tek bir Ermeni eseri bile yok. Karasoku Mahallesi'nin yakınındaki mahallenin yerini apartmanlar aldı, kiliseden geriye ise hiçbir iz kalmadı. Kilise ile ilgili tek bilinen binanın bazı taşlarının 1950'de inşa edilen Nevşehir Lisesi'nin giriş merdivenlerinin yapımında kullanıldığı.

Bu sürecin sonunda bugün Kapadokya'da yani 'güzel atlar ülkesinde ne atlar var, ne de sahipleri. Artık hepsi çok uzaktalar. Yaşar Kemal'in dediği gibi güzel insanlar güzel atlara binip gideli çok oldu bu topraklardan.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.