banner461
banner195

CHP'li Milletvekili Gürer'e Nevşehirli Turizmcilerinden Büyük Tepki Var!!!

Antalya-Nevşehir arasına yapılması planlanan Hızlı Tren için Peribacaları yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya açıklaması yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Nevşehir Kapadokya Bölgesi turizmcilerinden büyük tepki yağıyor.

CHP'li Milletvekili Gürer'e Nevşehirli Turizmcilerinden Büyük Tepki Var!!!
15 Haziran 2016 Çarşamba 18:24

banner143
banner134
Antalya-Nevşehir arasına yapılması planlanan Hızlı Tren için Peribacaları yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya açıklaması yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Nevşehir Kapadokya Bölgesi turizmcilerinden büyük tepki yağıyor.

Bu şaşırtan açıklama sonrası FİB Haber merkezimizi arayan çok sayıda Kapadokya bölgesi turizmcileri ; CHP'li Niğde Vekili Ömer Fethi Gürer'e veryansın ederek ; Herkes yerini yurdunu bilsin, Sayın Gürer sen git kendi işine bak. Peribacaları olan bir ilin Vekili değilsin bu bir . Biz turist diye kan ağlarken Antalya-Kapadokya arasını yakınlaştıracak böylesi önemli bir hizmeti görmezlikten gelerek sırf ucuz siyaset ve muhalefet yapmak için böyle bir konuyu basına taşıyorsun. Peribacaları diyarı Nevşehir Kapadokya da Hangi Turizmciye sordun ? diyerek veryansın ettiler.

Başta FİB Haber Merkezi olarak, Şimdi Kapadokya bölge turizmcileri kendilerini temsil eden koruyan STK, Bürokrat ve Siyasileri Niğde CHP Milletvekilinin bu açıklamasına cevap vermesini bekliyor. 

FİB Haber Merkezi olarak konunun takipcisi olacağız . Bakalım kim var kim yok er meydanında bir görelim...


İşte Niğde Vekili CHP'li Gürer'in Şaşırtan ve Nevşehir'de Büyük Tepki toplayan o açıklaması;

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hattında çalışacak ve saatte 200 kilometre sürat yapacak hızlı trenin, milyonlarca yıllık peribacalarını yıkma tehlikesi ile karşı karşıya bırakacağını belirtti.


Meclis'te düzenlenen KİT komisyonuna peribacaları damga vurdu. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 642 kilometrelik Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hattında çalışacak ve saatte 200 kilometre sürat yapacak hızlı trenin, milyonlarca yıllık peribacalarını yıkma tehlikesi ile karşı karşıya bırakacağını belirtti. TCDD müdürü Apaydın ise CHP'li vekile, "İnşallah şey olmaz" cevabını verdi.

Yaklaşık 642 kilometrelik Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hattında çalışacak ve saatte 200 kilometre sürat yapacak hızlı trenin, dünya harikası Peribacalarını, yıkma tehlikesi ile karşı karşıya bırakacağı bildirildi. Yeni YHT hattı, Peribacalarının bulunduğu Ürgüp ve Avanos’tan geçiyor.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hızlı trenin titreşimleri nedeniyle, peribacalarının zarar göreceğini, Mecis’te düzenlenen KİT Komisyonu’nda söyledi ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın'a “Titremeyle Peribacalarını yok edeceğiz” dedi. Genel Müdür Apaydın ise CHP milletvekili Gürer'e, “Belli mesafelerde geçilir, inşallah şey olmaz'' diyerek ilginç bir cevap verdi.

TEHLİKE VAR
SÖZCÜ'ye konuşan Gürer, “SİT alanları ve tarihi doku değerlendirilerek çalışma yapılmadı. Hat Niğde tarafına kaydırılmalı. Yoksa peribacaları zarar görür, yıkılabilir'' dedi. Gürer, yüksek hızlı trenin titreşimlerinde meydana gelebilecek sorunlardan dolayı Nevşehir'deki peribacalarının, tarihî dokunun zarar göreceğini belirterek şunları söyledi:
‘'Konya, Aksaray, Nevşehir, Kayseri arasında Antalya'ya kadar uzanacak yeni bir demiryolu hattı döşenecek. Daha önce Bursa'da yapılan YHT projesi de tarım arazilerinden geçtiği için değişikliğe uğradı, yön kaydırması yapıldı.  Aynı şey Kapadokya Bölgesinde de olacak. Yeni demiryolu burada doğal olarak zarara yol açacak. Değişiklik yapılmazsa, SİT alanlarına yaklaşılacak. YHT'nin titreşimleri bölgedeki peri bacalarına da zarar verecek. SİT alanları ve tarihi doku değerlendirilerek çalışma yapılmadığı için sorun doğuyor''

SAATTE  200 KİLOMETRE
Yaklaşık 642 kilometre uzunluğa sahip olacak Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Projesi'nin Antalya-Kayseri ana hattı Antalya Döşemealtı ilçesinden başlayarak, Nevşehir Acıgöl, Merkez, Avanos ve Ürgüp ilçelerinden geçerek Kayseri İncesu İlçesi'ne kadar ulaşacak. 5 milyar liraya mal olması beklenen projedeki yolcu trenleri saatte 200 kilometre sürat yapacak.


Sözcü

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.